Nalewka z lipy
- Kwiaty lipy (100 g)
- Cukier - 1 szklanka (200 g)
- Miód (150 g)
- Wódka - 4 szklanki (1000 ml)
- Spirytus (400 ml)
Przepis na nalewka z lipy krok po kroku
Kwiaty lipy umieść w słoiku.
Dodaj do nich cukier i miód.
Wlej 250ml wody i wymieszaj dokładnie do rozpuszczenia cukru.
Wlej wódkę oraz spirytus.
Laskę wanilii przekrój na pół i umieść w słoiku.
Odstaw w ciemne miejsce na 4-5 tygodni.
Po tym czasie przecedź nalewkę na sicie i wlej do ozdobnej butelki.
Więcej informacji na temat nalewki z lipy
Nalewka z lipy to bardzo dobry pomysł na pyszny domowy napój alkoholowy. Nalewka z lipy jest idealnym dodatkiem do herbaty zimowej. Można ją pić także samodzielnie lub rozrobić z wodą. Nalewka z lipy jest bardzo charakterystyczna w smaku i można przygotować ją w domu. Przepis na nalewkę z lipy jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją przygotować. Do zrobienia nalewki potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: kwiaty lipy, cukier, miód, wódka, spirytus, laska wanilii.
Jak zrobić nalewkę z lipy? Kwiaty lipy umieść w słoiku. Dodaj do nich cukier i miód. Wlej wodę i wymieszaj dokładnie do rozpuszczenia cukru. Wlej wódkę oraz spirytus. Laskę wanilii przekrój na pół i umieść w słoiku. Odstaw w ciemne miejsce na 4-5 tygodni. Po tym czasie przecedź nalewkę na sicie i wlej do ozdobnej butelki.
Wódka jest wysokoprocentowym alkoholem powstającym z destylacji zacieru zbożowego lub ziemniaczanego. Wódka jest alkoholem znanym już w czasach średniowiecza. O pochodzenie wódki rywalizują wciąż dwa kraje Polska i Rosja. Wódkę wytwarza się ze spirytusu i dodatku wody. Wyróżniamy trzy rodzaje spirytusu: wyborowy, luksusowy i zwykły z czego luksusowy ma najmniej zanieczyszczeń. Odpowiednio do nazwy spirytusu nazwy swe mają także wódki: luksusowa, czysta zwykła i wyborowa. Wyróżnia się także wódki gatunkowe produkowane z dodatkiem fermentowanych owoców świeżych lub suszonych, ziół i przypraw lub soków owocowych. Miód jest produktem pochodzenia zwierzęcego, wytwarzają go bowiem pszczoły. Prawdziwy miód nie powinien zawierać dodatku cukru. Miód naturalnie ulega krystalizacji, tylko świeży miód ma płynną konsystencję. Miodu od setek lat używa się w celach leczniczych, ma on właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne.
Podsumowując najlepsza łatwa do zrobienia nalewka sprawdzi się jako domowe lekarstwo na zimę.Nalewka na wódce i na spirytusie jest dość mocnym trunkiem, dlatego nie spożywaj jej w dużych ilościach. Domowa nalewka jest idealna jako dodatek do rozgrzewającej herbaty. Właściwości nalewki, które pomagają leczyć przeziębienie, są bardzo często wykorzystywane w naszych domach. Zdrowa nalewka z miodem jest dość słodka. Możesz przygotować także nalewkę bez dodatku cukru. Sprawdzony przepis warto wykorzystać do przygotowania pysznej nalewki.
Alergeny w nalewce z lipy
Lista alergenów dla nalewki z lipy przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na nalewka z lipy
Wartości odżywcze nalewki z lipy
Nalewka z lipy to trunek zawierający dużą ilość kalorii. Ma on wysoką zawartość alkoholu, dlatego nie powinny go spożywać osoby poniżej 18 roku życia. Trunek nie jest także odpowiednim wyborem dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Energia i białka
(40g)
Węglowodany
(40g)
Tłuszcze
(40g)
Witaminy
(40g)
Składniki mineralne
(40g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.