Nalewka z kwiatów czarnego bzu
- Kwiaty czarnego bzu suszone - 50 sztuk (50 g)
- Cukier - 3 szklanki (600 g)
- Cytryna - 1 sztuka (90 g)
- Spirytus (1000 ml)
Przepis na nalewkę z kwiatów czarnego bzu krok po kroku
W garnku zagotuj 750 ml wody z cukrem.
Syrop gotuj 2-3 minuty, a następnie dodaj pokrojoną cytrynę w plasterki. Wyłącz gaz.
W słoiku ułóż kwiaty bzu.
Do kwiatów wlej syrop cukrowy z plasterkami cytryny. Przykryj gazą i odstaw w ciepłe miejsce na tydzień.
Po tygodniu odcedź, kwiaty i cytrynę wyrzuć.
Syrop cukrowy wymieszaj ze spirytusem.
Zamknij szczelnie i odstaw na miesiąc w ciemne miejsce.
Po miesiącu możesz przefiltrować przez filtr do kawy i pozostawić na kolejny miesiąc w ciemne miejsce. Lub pozostawić na kolejny miesiąc bez filtrowania.
Więcej informacji na temat nalewki z kwiatów czarnego bzu
Nalewka z kwiatów czarnego bzu ma lekki, orzeźwiający smak jednak przy tym jest słodka i aromatyczna. Nalewkę można pić schłodzoną, świetnie sprawdzi się w okresie przeziębień i grypy lub z jej użyciem można przygotować pyszne koktajle i drinki.
Kwiaty do nalewki powinny być zbierane w maju lub czerwcu, ważne aby zdążyć nim kwiaty zaczną przekwitać. Pamiętaj aby nalewki nie przygotowywać z kwiatów niepoddanych wcześniej obróbce termicznej jak na przykład suszenie. Gotując, nie należy przykrywać garnka, dzięki temu związki te mogą się ulotnić. W kwiatach oraz owocach występują cyjanogenne glikozydy, sambunigryna i prunazyna. Z tego powodu spożycie tych produktów może powodować zatrucie. Objawami zatrucia są nudności, wymioty, bóle brzucha, zawroty głowy czy duszności. Zebrane kwiaty należy wstępnie wysuszyć, wieszając je kwiatami do dołu w miejscu, w którym jest ciepło i przewiewnie, ale nie jest słonecznie. Kwiaty pozostaw tak przez dobę, następnie wysusz w uchylonym piekarniku, w temperaturze 35-40 stopni Celsjusza. Nalewka z kwiatów czarnego bzu wykazuje właściwości przeciwwirusowe, dzięki temu polecana jest w okresie jesienno-zimowym. Nalewka ta sprawdzi się także już w momencie choroby, ponieważ działa wykrztuśnie oraz wykazuje działanie ochronne na błony śluzowe dróg oddechowych. Przepis na nalewkę z kwiatów czarnego bzu jest bardzo łatwy, tak jak przepisy na inne nalewki owocowe, wykonany sposobem maceracji produktu wymaga czasu aby wszystkie cenne składniki przeszły do alkoholu. Nalewkę możesz przygotować zarówno na wódce, jak i na spirytusie, możesz także przygotować na mieszance spirytusu i wódki aby uzyskać satysfakcjonującą moc nalewki. A jak zrobić nalewkę z kwiatów czarnego bzu dowiesz się z dokładnego przepisu, gdzie każdy etap przygotowania jest szczegółowo wyjaśniony.
Nalewka z kwiatów czarnego bzu to fajna i oryginalna propozycja na nalewkę. Jeśli lubisz robić domowej roboty nalewki owocowe, musisz wypróbować również tą. Na pewno urzeknie ona swoim smakiem Ciebie i wszystkich, których nią poczęstujesz.
Alergeny w nalewce z kwiatów czarnego bzu
Lista alergenów dla nalewki z kwiatów czarnego bzu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na nalewkę z kwiatów czarnego bzu
Wartości odżywcze nalewki z kwiatów czarnego bzu
Nalewka z kwiatów czarnego bzu jest pysznym rodzajem nalewki. Jednak ze względu na to, że zawiera sporo cukru i alkohol powinna być spożywana okazjonalnie, w małych ilościach.
Energia i białka
(72g)
Węglowodany
(72g)
Tłuszcze
(72g)
Witaminy
(72g)
Składniki mineralne
(72g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.