Naleśniki z mąki orkiszowej
- Mąka orkiszowa (180 g)
- Mleko 3,2% (250 ml)
- Jajko (1 szt.)
- Olej rzepakowy (20 ml)
Przepis na naleśniki z mąki orkiszowej krok po kroku
Wymieszaj mąkę, mleko, jaja, olej oraz szczyptę soli.
Ciasto naleśnikowe wlewaj partiami na delikatnie natłuszczoną rozgrzaną patelnię.
-
Naleśniki
-
Ciasto na naleśniki
-
Ciasto na naleśniki
-
Naleśniki z serem
-
Naleśniki ze szpinakiem
-
Krokiety
-
Krokiety z pieczarkami
-
Krokiety z mięsem
-
Ciasto naleśnikowe
-
Naleśniki bez jajek
-
Naleśniki ze szpinakiem i fetą
-
Okonomiyaki
-
Naleśniki bez mleka
-
Paszteciki wigilijne z pasztetem i pieczarkami w cieście naleśnikowym
-
Naleśniki po meksykańsku
-
Fit naleśniki
-
Naleśniki na słono
-
Naleśnik bezglutenowy
-
Naleśniki
Więcej informacji na temat naleśników w mąki orkiszowej
Naleśniki z mąki orkiszowej będą dobrym wyborem w przypadku stosowania diety bezmlecznej oraz wegetariańskiej (odmiana laktoowowegetariańska, ponieważ przepis zawiera jaja). Przygotowanie naleśników nie wymaga wiele czasu oraz umiejętności kulinarnych. W celu nadania puszystości naleśnikom warto dodać wody gazowanej.
Fit naleśniki orkiszowe możesz dowolnie wypełnić, będą one dobrze smakować z musem owocowym lub z serem twarogowym (jeśli nie eliminujesz nabiału z diety). Do ich przygotowania możesz użyć maki pełnoziarnistej, jaja, wody gazowanej, oleju oraz szczypty soli.
Naleśniki dietetyczne bez mleka dostarczą nam wielu składników mineralnych i witamin. Świetnie sprawdzą się jako słodka przekąska na diecie redukcyjnej. Dodatek owoców dodatkowo podniesie wartość odżywczą potrawy. Mąka orkiszowa, użyta w przepisie, jest dobrym źródłem witamin z grupy B, żelaza, manganu, miedzi oraz tryptofanu (aminokwas). Zawiera ona również błonnik, szczególnie frakcję nierozpuszczalną, regulujący prawidłową pracę przewodu pokarmowego. Obniża poziom cholesterolu LDL we krwi, zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy oraz incydentów sercowo-naczyniowych. Poprzez wysoką zawartość żelaza i miedzi zapobiega pojawianiu się anemii, co z kolei wpływa na lepsze dotlenienie tkanek, przyspieszeniu metabolizmu oraz lepsze samopoczucie. Niacyna pozytywnie wpływa na prawidłową pracę układu hormonalnego, szczególnie do wytwarzania hormonów płciowych. Najlepiej sięgać po mąką orkiszową razową (typ 1850 lub 2000), ponieważ zawiera wiele ziaren i otrąb, a to właśnie w nich zawarte są wszystkie składniki odżywcze.
Podsumowując naleśniki z mąki orkiszowej z dodatkiem owoców lub sera będą dobrą alternatywą dla przekąsek. Użycie mąki pełnoziarnistej podniesie jakość odżywczą posiłku i przyczyni się do dostarczenia większej ilości składników mineralnych niż z mąki jasnej. Dzieci uwielbiają naleśniki, dlatego od najmłodszych lat warto uczyć je, że dania proste i pyszne mogą być jednocześnie zdrowe.
Alergeny w naleśnikach z mąki orkiszowej
Lista alergenów dla Naleśników w mąki orkiszowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- mąka orkiszowa
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 3,2%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze naleśników w mąki orkiszowej
Energia i białka
(125g)
Węglowodany
(125g)
Tłuszcze
(125g)
Witaminy
(125g)
Składniki mineralne
(125g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.