Marynata do sarniny
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (20 ml)
- Musztarda - 1 łyżeczka (5 g)
- Ketchup - 1 łyżeczka (5 g)
Przepis na marynatę do sarniny krok po kroku
Oliwę wymieszaj z musztardą, ketchupem i przyprawami.
Więcej informacji na temat marynaty do sarniny
Marynata do sarniny to kluczowy i najważniejszy element, dzięki któremu mięso będzie miało odpowiedni, aromatyczny i wyrazisty smak. Bez niej, cała potrawa może okazać się mdła i nieciekawa, a mięso może stać się twardsze i znacznie szybciej przypalić podczas obróbki termicznej. Pytanie jak zamarynować sarninę pojawia się bardzo często ponieważ mięso to nie należy do tych najpopularniejszych, przygotowywanych na co dzień. Dlatego przedstawiamy przepis na marynatę do sarniny - z jego pomocą przyrządzona przez Ciebie sarnina będzie nie tylko prosta w przyrządzeniu, ale również najlepsza w smaku. Marynowanie sarniny gwarantuje, że mięso będzie soczyste i pyszne. Do marynowania może posłużyć bejca na bazie oliwy z oliwek lub oleju roślinnego, zalewa octowa, zalewa winna lub bez wina. Szczegółowa lista składników i odpowiedź na to jak zapeklować sarninę jest natomiast uzależniona od indywidualnych upodobań i preferencji i daje duże pole do popisu. Osoby lubiące pikantne i ostre smaki mogą zdecydować się na dodatek dużej ilości czosnku, mielonej ostrej papryki, papryczek chilli, czy jalapeno. Zalewa dla tych, którzy wolą nieco łagodniejszą wersje może uwzględniać delikatne zioła na przykład majeranek, zioła prowansalskie, ziele angielskie, jałowiec, listek laurowy, tymianek, odrobinę musztardy, czy łagodnego ketchupu pomidorowego. Świetnie sprawdzą się się też gotowe mieszanki przypraw przeznaczone specjalnie do sarniny, warto natomiast mieć na uwadze, że na ogół mają bardzo dużo soli, więc nie dla wszystkich będzie to dobre rozwiązanie. Wybrane przyprawy wystarczy wymieszać z oliwą z oliwek, najlepiej extra virgin, odrobiną musztardy oraz ketchupu. Po wymieszaniu ze sobą wszystkich składników marynata jest gotowa! Mięso wystarczy obtoczyć w przygotowanej wcześniej marynacie i marynować minimum godzinę. Im dłuższy czas marynowania tym lepiej, ponieważ mięso bardziej przechodzi smakiem i zapachem wszystkich przypraw, dzięki czemu staje się smaczniejsze i bardziej aromatyczne. Można zamarynować mięso już dzień przed planowanym przyrządzanie,, aby dać mu czas na nabranie smaku.
Alergeny w marynacie do sarniny
Lista alergenów dla marynaty do sarniny przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Musztarda
Wartości odżywcze marynaty do sarniny
Osoby z chorobami przewodu pokarmowego (zgaga, refluks) powinny wybierać łagodne przyprawy.
Energia i białka
(30g)
Węglowodany
(30g)
Tłuszcze
(30g)
Witaminy
(30g)
Składniki mineralne
(30g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.