Marynaty

Ilustracja: Marynaty - przepisy, sposoby przygotowania, porady

Marynata służy do konserwowania owoców, warzyw i mięsa. Owoce, warzywa i grzyby marynujemy na zimę, przy pomocy zalewy octowej. Zalewa z dodatkiem ziół i przypraw konserwuje warzywa, dzięki czemu można je długo przechowywać. Zalewa octowa służy do marynowania owoców, jak śliwki i gruszki, warzyw, głównie ogórków czy papryki oraz grzybów. Osobnym zagadnieniem jest marynowanie i peklowanie mięsa. Mięso marynujemy przed pieczeniem, smażeniem, grillowaniem lub wędzeniem. Marynata wzbogaca smak mięsa i sprawia, że staje się ono aromatyczne i kruche. Marynowanie i peklowanie mięsa odbywa się na mokro, przez moczenie mięsa w zalewie, lub na sucho przez nacieranie mięsa marynatą.

Marynaty - przepisy, sposoby przygotowania, porady

Lubimy marynowane grzybki, śliwki czy ogórki. Aby zrobić marynowane przetwory na zimę potrzebna będzie marynata, czyli zalewa octowa, która nie tylko pozwoli zakonserwować przetwory, lecz także nada im niepowtarzalny smak. Marynujemy również mięso przed pieczeniem czy grillowaniem. Żeberka, wieprzowina czy karkówka nabierają wówczas smaku, aromatu i kruchości. Przedstawiamy sposoby marynowania warzyw i owoców oraz mięsa. Doradzamy jak zrobić pyszną marynatę do kurczaka, żeberek, czy schabu. Podpowiadamy, jaką marynatę podsuwa nam kuchnia argentyńska.

Czym są marynaty i do czego służą

Do czego służą marynaty

Dzięki marynatom robimy wytrawne przetwory z owoców i warzyw. Marynata służy również do poprawiania smaku mięsa. Do marynowania najczęściej służy zalewa octowa z dodatkiem ziół i przypraw, dlatego też tą metodą robimy przetwory wytrawne. Używa się także octu jabłkowego, winnego lub kwasu cytrynowego. Marynaty dzielimy według ich kwaśności, w zależności od procentowej zawartości kwasu octowego.

Celem marynowania jest poprawienie walorów smakowych mięsa i warzyw przeznaczonych do obróbki cieplnej. Dzięki marynacie przyprawy łatwiej wnikają do żywności.

Do czego stosujemy marynaty:

  • marynata owocowa służy do konserwowania owoców, głównie śliwek i gruszek,
  • marynata warzywna sprawdza się do marynowania ogórków, dyni, buraków i zielonych pomidorów,
  • marynata do grzybów,
  • marynata do mięsa.

Zalewa octowa do przetworów z owoców, warzyw i grzybów

Święta, ale nie tylko, kojarzą się z pysznymi śliwkami czy grzybkami w occie. Zalewa octowa konserwuje warzywa i owoce i pozwala je przechować przez długi czas. Domowe przetwory konserwujemy najczęściej przy użyciu cukru lub zalewy octowej, która pozwala na stworzenie wytrawnych przetworów.

Przy użyciu octu najczęściej marynujemy:

  • owoce: śliwki i gruszki,
  • grzyby,
  • warzywa, jak ogórki, cukinia, papryka, czosnek, cebula i sałatki warzywne na zimę.

Zalewę octową do przetworów robi się podobnie. Potrzebujemy do tego octu spirytusowego, wody, cukru i soli. W zależności od ilości octu marynata będzie bardziej lub mniej kwaśna. Według przepisu przygotowujemy marynatę, którą gotujemy i gorącą zalewamy słoiki z owocami, grzybami lub warzywami. Przetwory w zalewie octowej należy pasteryzować.

Przykładem marynaty na zimę jest cukinia w occie. Cukinia jest zdrowa, lekkostrawna i wspiera odchudzanie. Z cukinii z dodatkiem warzyw jak marchewka, cebula i papryka, możemy zrobić pyszną sałatkę na zimę w zalewie octowej.

Najlepsze marynaty do karkówki, kurczaka, żeberek, czy schabu

Marynaty do mięsa w polskiej kuchni

Marynaty do mięsa były obecne w polskiej kuchni od wieków. Marynowanie poprawia smak mięsa, pozwala na uzyskanie różnych kompozycji smakowych. Kiedyś marynaty pozwalały również na dłuższe przechowywanie mięsa. W dawnej kuchni marynaty do karkówki, żeberek, czy schabu robiono głównie z octu, później zaś także z miodu. Obecnie mięso marynuje się głównie w oliwie z oliwek z dodatkiem ziół i przypraw.

Marynata sprawia, że mięso jest smaczne, aromatyczne, soczyste i kruche. Marynuje się świeże mięso, w zależności do przepisu od kilku do kilkunastu godzin. Najlepiej zostawić mieso w marynacie przez noc. Warto pamiętać, aby całe było pokryte marynatą. Mięso mrożone mniej nadaje się do marynowania. Po leżakowaniu w marynacie, mięso jest idealne do grillowania, pieczenia czy smażenia.

Marynata do karkówki najlepiej sprawdzi się z dodatkiem czosnku i majeranku. Natomiast marynata do mięsa na grilla powinna być bardziej ostra. Do mięsa na grilla dodajemy paprykę ostrą lub papryczkę chili, oraz oregano i bazylię. Natomiast dobra marynata do kurczaka zawiera czosnek, oregano, słodką paprykę i curry. Żeberka marynujemy w papryce słodkiej i ostrej, z dodatkiem musztardy i ketchupu. Natomiast żeberka na grilla można wspaniale zamarynować w coli z dodatkiem brązowego cukru i ostrej papryki.

Pyszną marynatę oferuje kuchnia argentyńska. Mało kto wie, że kuchnia argentyńska opiera się na mięsie, głównie wołowym, dlatego też Argentyńczycy stworzyli chimichurri, rodzaj marynaty do mięsa zawierającej czosnek, paprykę oraz mieszankę ziół.

Peklowanie mięsa

Peklowanie również wymaga przygotowania marynaty do peklowania. Peklowanie wzbogaca smak mięsa i przygotowuje go do pieczenia czy wędzenia. Proces ten nie jest trudny i z powodzeniem można wykonać go samemu. Peklowanie na mokro wymaga sporządzenia odpowiedniej solanki. Warto pamiętać, że peklowane mięso nie nadaje się do grillowania.

Do peklowania mięsa stosujemy sól peklującą, czyli mieszankę soli i saletry. Aby zapeklować mięso na mokro należy przygotować zalewę składającą się z soli peklującej, wody oraz przypraw. Tak wykonaną zalewą wypełniamy naczynie z mięsem. Przyprawy dobieramy do gatunku mięsa. Panuje zasada, że nie powinno być ich dużo, aby nie zdominowały smaku mięsa.

Pozostałe przepisy na marynaty

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto