Kruszaniec z agrestem
- Jajko (5 szt.)
- Mąka pszenna typ 500 (450 g)
- Margaryna do pieczenia (200 g)
- Cukier (200 g)
- Kakao 16% (proszek) - 2 płaskie łyżki stołowe (20 g)
- Agrest (500 g)
Przepis na kruszaniec z agrestem krok po kroku
Mąkę przesiej do miski.
Margarynę posiekaj z mąką.
Białka oddziel od żółtek.
Do margaryny i mąki dodaj 70 g cukru, żółtka, 2 łyżeczki proszku do pieczenia. Składniki dokładnie wymieszaj i wyrób jednolite ciasto.
Ciasto podziel na 3 części. Do jednej z nich dodaj kakao i dokładnie wymieszaj.
Każdy z kawałków ciasta zawiń w folię spożywczą i włóż do lodówki na 30 minut.
Agrest umyj i oczyść.
Ciemną część ciasta oraz jedną jasną część ciasta zlep ze sobą i zetrzyj na tarce o grubych oczkach do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia.
Ciasto delikatnie uklep ręką i ułóż na nim agrest.
Białka ubij z dodatkiem pozostałego cukru na sztywną pianę.
Pianę z białek ułóż na agrest. Na wierzch piany zetrzyj na grubych oczkach pozostałe ciasto.
Ciasto piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez około 40 minut.
Gotowe ciasto wyciągnij z piekarnika i pozostaw do wystudzenia.
-
Ciasto ze śliwkami
-
Placek bananowiec
-
Sernikobrownie z brzoskwiniami
-
Ciasto z truskawkami
-
Ciasto z jabłkami
-
Ciasto z bananami
-
Ciasto z borówką
-
Ciasto z malinami
-
Szarlotka z kruszonką
-
Kruche ciasto z rabarbarem i budyniem
-
Ciasto jogurtowe ze śliwkami, czekoladą i kajmakiem
-
Ciasto z gruszkami
-
Szarlotka z bezą
-
Ciasto z wiśniami
-
Ciasto leśny mech
-
Ciasto z owocami
-
Sernikobrownie z malinami
-
Ciasto ze śliwkami i kruszonką
-
Ciasto z owocami
Więcej informacji na temat kruszańca z agrestem
Kruszaniec z agrestem znany jest również jako ciasto skubaniec lub inaczej pleśniak z agrestem. Kruszaniec z agrestem to doskonały pomysł na smaczny dodatek do kawy lub herbaty. Ciasto warto przygotować na spotkania rodzinne lub ze znajomymi. Przepis na kruszaniec z agrestem jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania ciasta potrzebne będą następujące produkty spożywcze: jajka, mąka pszenna, margaryna, cukier, kakao, agrest oraz proszek do pieczenia.
A jak zrobić kruszaniec z agrestem? Mąkę przesiej do miski. Margarynę posiekaj z mąką. Białka oddziel od żółtek. Do margaryny i mąki dodaj 70 g cukru, żółtka, 2 łyżeczki proszku do pieczenia. Składniki dokładnie wymieszaj i wyrób jednolite ciasto. Ciasto podziel na 3 części. Do jednej z nich dodaj kakao i dokładnie wymieszaj. Każdy z kawałków ciasta zawiń w folię spożywczą i włóż do lodówki na 30 minut. Ciemną część ciasta oraz jedną jasną część ciasta zlep ze sobą i zetrzyj na tarce o grubych oczkach do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Ciasto delikatnie uklep ręką i ułóż na nim agrest. Białka ubij z dodatkiem pozostałego cukru na sztywną pianę. Pianę z białek ułóż na agrest. Na wierzch piany zetrzyj na grubych oczkach pozostałe ciasto. Ciasto piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 40 minut. Gotowe ciasto wyciągnij z piekarnika i pozostaw do wystudzenia.
Agrest użyty do przygotowania ciasta to dobre źródło witaminy C, witaminy A, witaminy E oraz niektórych witamin z grupy B, potasu, fosforu, wapnia, magnezu, sodu oraz żelaza. Agrest jest więc doskonałym źródłem przeciwutleniaczy, które zmniejszają produkcję wolnych rodników oraz zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych i opóźniają procesy starzenia się skóry. Dodatkowo zawiera sporej ilości witaminy C, która spożywana w odpowiedniej ilości pozytywnie wypływa na nasz układ odpornościowy.
Podsumowując pyszny kruszaniec z agrestem to doskonała propozycja na deser. Ciasto świetnie sprawdzi się jako dodatek do kawy lub herbaty. Wypiek jest dobry do spożycia po przestudzeniu. Produkty niezbędne do wykonania ciasta dostępne są w większości sklepów spożywczych.
Alergeny w kruszańcu z agrestem
Lista alergenów dla kruszańca z agrestem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- proszek do pieczenia
Wartości odżywcze kruszańca z agrestem
Kruszaniec z agrestem to doskonała propozycja na smaczny deser. Agrest to doskonałe źródło cennych składników odżywczych, dlatego warto wykorzystać go do przygotowania deserów.
Energia i białka
(160g)
Węglowodany
(160g)
Tłuszcze
(160g)
Witaminy
(160g)
Składniki mineralne
(160g)
-
jajka,
mąka pszenna,
cukier,
kakao,
agrest,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.