Kruche rogaliki z marmoladą
- Mąka pszenna typ 500 (225 g)
- Śmietana 12% (125 g)
- Masło (120 g)
- Żółtko jajka (1 szt.)
- Marmolada (200 g)
Przepis na kruche rogaliki z marmoladą krok po kroku
W dużej misce zmieszaj ze sobą mąkę, posiekane masło i śmietanę. Wbij żółtko. Uformuj gładkie ciasto.
Ciasto zawiń folię spożywczą i chłódź przez 1 godzinę w lodówce.
Ciasto podziel na części i dobrze je rozwałkuj. Z każdego płata wycinaj trójkąty o długich ramionach. Na podstawie umieść marmoladę i roluj całość do górnego rogu.
Blachę wyłóż papierem do pieczenia i poukładaj na niej rogaliki w dość sporych odległościach.
Piecz całość w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez 25 minut.
-
Ciastka maślane
-
Kruche ciasto
-
Tarta
-
Mazurek wielkanocny
-
Tarta z jabłkiem
-
Ciastka kruche
-
Pleśniak
-
Szarlotka z kruszonką
-
Tarta z jabłkami
-
Tarta ze szpinakiem
-
Kruche ciasto z rabarbarem i budyniem
-
Szarlotka z bezą
-
Tarta z owocami
-
Tarta z malinami
-
Jabłecznik na kruchym cieście
-
Jabłecznik z budyniem
-
Tarta cytrynowa
-
Tarta z truskawkami
-
Kruche ciasto
Więcej informacji na temat kruchych rogalików z marmoladą
Kruche rogaliki z marmoladą to doskonała opcja dla wszystkich miłośników słodkości. Są bardzo proste w przygotowaniu, a naprawdę smaczne i bardzo apetyczne.
Przepis na kruche rogaliki z marmoladą to świetny pomysł na smaczne i szybkie słodkości, które sprawdzą się na co dzień. Z tego przepisu dowiesz się, jak się robi rogaliki z marmoladą, ale receptura jest tak uniwersalna, że możesz zmienić ją również na czekoladę, czy ser. Te smaczne rogaliki doskonale sprawdzają się do kawy. To deser, które idealnie sprawdzi się na wszelkiego rodzaju uroczystości, ze względu na fantastyczny smak, a także elegancką prezentację. Jednak będą również wspaniałym wyborem na co dzień, gdyż łatwo je przygotować w swoim domu. To jeden z najprostszych domowych sposobów na te słodkości. W ekspresowym tempie pozwala przygotować wspaniały deser, który pięknie się prezentuje i wspaniale smakuje. Rogaliki powstają z ciasta kruchego, dlatego warto pamiętać o przygotowaniu go wcześniej, by mogło nieco się ostudzić. Choć przygotowanie może wydawać się czasochłonne, jednak nie warto całego procesu przyspieszać, gdyż odpowiednie skruszenie ciasta nie jest możliwe w krótszym czasie. Gdy ciasto nie wyrośnie, rogaliki nie będą tak puszyste i smaczne. Gdy jednak przygotuje się ciasto odrobinę wcześniej, rogaliki są naprawdę szybkie i wspaniale sprawdzą się na ekspresowy deser. Gdy chce się przyspieszyć cały proces, można ciasto włożyć na chwilę do lodówki, gdzie ciasto stanie się odpowiednio elastyczne, a przy tym nie będzie się rozpadać.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić kruche rogaliki z marmoladą, by były pyszne i dobre również dla początkujących, to ten prosty przepis stanowi doskonały wybór. Słodkości, które z niego powstają, charakteryzują się niezwykle pysznym ciastem i idealnie dobranym nadzieniem. Ciasto kruche z tego przepisu wychodzi bardzo miękkie, sprężyste i puszyste. Po upieczeniu tworzy chrupiąca skórkę i bardzo delikatny środek. Całość idealnie komponuje się z owocowymi powidłami. Choć ciasto powstaje na bazie mąki pszennej, całość jest naprawdę lekka. To rogaliki, które skradną serca wszystkim, którzy ich spróbują.
Alergeny w kruchych rogalikach z marmoladą
Lista alergenów dla kruchych rogalików z marmoladą przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 12%
- Masło
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze kruchych rogalików z marmoladą
To opcja, która zawiera sporo cukru, więc nie powinna gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(139g)
Węglowodany
(139g)
Tłuszcze
(139g)
Witaminy
(139g)
Składniki mineralne
(139g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.