Krokant
- Orzechy włoskie (150 g)
- Cukier (150 g)
- Laska wanilii (5 g)
- Pistacje (150 g)
Przepis na krokant krok po kroku
Na blachę do pieczenia wyłóż orzechy i piecz przez ok. 6 min w 190 st. C.
Obierz orzechy ze skórki i posiekaj.
W rondelku umieść cukier, 40 ml wody, szczyptę soli i ekstrakt z wanilii. Podgrzewaj aż do uzyskania złoto-brązowego roztworu (karmelu).
Wsyp posiekane orzechy do karmelu i wymieszaj. Całość wyłóż na blachę do pieczenia i rozłóż równomiernie. Pozostaw do całkowitego wystudzenia.
Wystudzony krokant pokrój nożem.
Więcej informacji na temat krokanta
Krokant to niezwykle prosta i szybka w przygotowaniu posypka orzechowa, która sprawdzi się do dekoracji ciast i deserów. Możesz wykonać ją z dowolnych orzechów.
Przepis na krokant to doskonała opcja dla wszystkich miłośników prostych dodatków do słodkości. Z tego przepisu wychodzi krokant pyszny, ale też dobry dla początkujących. W dodatku wszystkie składniki znajdziesz w każdym sklepie. Krokant możesz przygotować z każdego rodzaju orzechów, które masz obecnie w domu. Sprawdzą się zarówno orzechy włoskie, jak i migdały, czy orzechy laskowe. Możesz też zrobić ją w wersji nieco bardziej egzotycznej - z dodatkiem pistacji, czy orzechów brazylijskich. Głównym składnikiem krokantu są orzechy. To składniki, o które dobrze jest zadbać w swojej diecie.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić krokant, by był smaczny, prosty i szybki w przygotowaniu, to ten sprawdzony przepis będzie świetnym wyborem. Wiele osób może zastanawiać się, co to jest krokant, bo nazwa ta jest dość egzotyczna. Choć może się wydawać, że to skomplikowana potrawa, to jest to tylko ciekawa i niezwykle prosta posypka do deserów. Możesz przygotować krokant migdałowy, ale również orzechowy. Krokant jest doskonałym dodatkiem do kremów, często także jest używany do dekoracji ciast, lodów i innych deserów. Krokant bardzo często mylony jest z grylażem. Grylaż to masa z pokruszonych i prażonych orzechów, najczęściej migdałów, którą wzbogaca się karmelizowanym cukrem lub miodem. Najczęściej wykorzystywana jest do nadziewania ciast, ciasteczek i innych słodyczy. W jej przypadku orzechy są bardzo drobno zmielone i roztarte. Zamiast orzechów do przygotowania krokantu można też przygotować inne produkty. Niektórzy czasami sięgają po czekoladę, czy herbatniki. Można przygotować dwie wersje krokantu. Miękką i twardą. Do miękkiego krokantu można dodać miód, by masa była bardziej elastyczna. Twardy krokant to zwykle tylko podprażone orzechy. Ten używany jest głównie do dekorowania ciasta. Wykłada się go na górę tortów i wypieków. Pamiętaj jednak, by nie kroić orzechów zbyt drobno.
Alergeny w krokancie
Lista alergenów dla krokanta przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
- Pistacje
Wartości odżywcze krokanta
Posiada on wysoki indeks glikemiczny, dlatego nie powinien gościć w naszej diecie zbyt często.
Energia i białka
(114g)
Węglowodany
(114g)
Tłuszcze
(114g)
Witaminy
(114g)
Składniki mineralne
(114g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.