Kapusta na wigilię
- Kapusta kiszona (1000 g)
- Suszone grzyby (50 g)
- Cebula (150 g)
- Oliwa z oliwek (30 ml)
Przepis na kapustę na wigilię krok po kroku
Suszone grzyby zalej wodą i odstaw na kilka godzin, a najlepiej całą noc, do zmięknięcia.
Cebulę pokrój w kostkę i podsmaż na rozgrzanej oliwie.
Kapustę posiekaj, a grzyby pokrój w kostkę. Wrzuć je do garnka.
Dodaj cebulę, ziele angielskie, liść laurowy i zalej wodą. Całość gotuj przez 2 godziny do miękkości kapusty, od czasu do czasu mieszając.
Dopraw solą i pieprzem.
-
Bigos staropolski
-
Sernik
-
Pierogi ruskie
-
Sałatka jarzynowa
-
Śledzie pod pierzynką
-
Gołąbki
-
Sernik z brzoskwiniami
-
Pierogi leniwe
-
Gołąbki bez zawijania
-
Pierogi z kapustą i grzybami
-
Kutia
-
Pierogi z mięsem
-
Pierożki z mięsem
-
Makowiec
-
Krokiety
-
Sernik z wiaderka
-
Krokiety z pieczarkami
-
Seromakowiec
-
Potrawy na wigilię
Więcej informacji na temat kapusty na wigilię
Kapusta na wigilię to doskonała opcja dla wszystkich osób, które zastanawiają się jak w prosty sposób przygotować to tradycyjne danie. Z tym przepisem uda Ci się to uda.
Przepis na kapustę wigilijną to świetny pomysł na święta. Zrobisz ją z kilku prostych składników. Wszystkie można z łatwością znaleźć w każdym sklepie, a niejednokrotnie również w domowej spiżarni. Nic dziwnego stanowią one podstawę wielu polskich dań. W tym przepisie zostały razem połączone, by stworzyć naprawdę fantastyczną kompozycję smakową. Choć to danie typowo postne, świetnie sprawdzi się również na co dzień, jako dodatek do dań głównych, ale również jako osobny posiłek. Podana z pieczywem będzie świetną opcją na kolację. To danie proste, a przy tym niezwykle smaczne. Jest również opcją naprawdę zdrową.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić kapustę wigilijną, by była pyszna i tradycyjna, to ten sprawdzony przepis sprawdzi się idealnie. Dowiesz się z niego jak ugotować kapustę z grzybami, która sprawdzi się na co dzień i od święta. Potrzebna do tego przepisu jest tylko kapusta kiszona, grzyby leśne, choć możesz sięgnąć również po pieczarki i odrobina cierpliwości. To najlepsza jarska potrawa. Ta świąteczna kapusta na pewno skradnie Twoje serce, gdy tylko jej spróbujesz. Do jej przygotowania nie potrzeba zbyt dużo składników, a ze względu na brak produktów odzwierzęcych będzie dobrym uzupełnieniem diety wegetariańskiej i wegańskiej. Kapusta kiszona, której używa się najwięcej, w tym przepisie jest zaliczana do żywności probiotycznej, to dlatego, że zawiera liczne bakterie, które po spożyciu wpływają pozytywnie na stan układu pokarmowego. Poprawiają trawienie, a zwłaszcza pracę jelita grubego i cienkiego. Choć dla części osób może być ona ciężkostrawna, dodatek kminku do potrawy sprawia, że jej strawność poprawia się znacznie. Dzięki temu cały posiłek będzie dobry nawet dla osób z lekkimi kłopotami trawiennymi. Kapusta łączy się w tym daniu z grzybami, które cenione są głównie ze względu na swoje właściwości smakowe. Jednak nie jest to jedyna ich zaleta. Dodatkowo mają one dobroczynny wpływ na gospodarkę cukrową organizmu.
Alergeny w kapuście na wigilię
Lista alergenów dla kapusty na wigilię przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na kapustę na wigilię
Wartości odżywcze kapusty na wigilię
To opcja, która jest zdrowa, a przy tym pełna witamin, błonnika i antyoksydantów.
Energia i białka
(308g)
Węglowodany
(308g)
Tłuszcze
(308g)
Witaminy
(308g)
Składniki mineralne
(308g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.