Galaktoboureko
- Mleko 3,2% - 4 szklanki (1000 ml)
- Kasza manna (170 g)
- Jajko (4 szt.)
- Cukier (250 g)
- Masło (120 g)
- Miód (30 g)
- Ciasto filo (250 g)
Przepis na galaktoboureko krok po kroku
Do garnka wlej niepełną szklankę wody, dodaj 200 gram cukru, laskę cynamonu, sok wyciśnięty z jednej cytryny oraz skórkę startą również z jednej cytryny.
Składniki wymieszaj i doprowadź do wrzenia na małej mocy palnika. Syrop gotuj przez około 5 minut. Następnie zdejmij go z ognia i pozostaw do wstydzenia.
Gdy syrop lekko przestygnie, dodaj do niego miód i wymieszaj.
Jajka ubij z pozostałym cukrem przy pomocy miksera na gęstą pianę.
W garnku zagotuj mleko. Gdy będzie się gotować, dodaj do niego kaszę manną, ciągle mieszając masę.
Na koniec gotowania do masy dodaj 20 gram masła oraz 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego. Składniki wymieszaj, zdejmij z ognia.
Do ugotowanej kaszy wlej cienką strużką masę jajeczną, ciągle mieszając trzepaczką.
Pozostałe masło roztop w garnuszku i pozostaw do przestudzenia.
Formę wysmaruj odrobiną roztopionego masła, spód oraz boki formy wyłóż arkuszami ciasta filo (tak, aby ciasto wystawało poza rant).
Arkusze filo posmaruj roztopionym masłem i ułóż kolejną warstwę ciasta filo (czynność powtórz, aż ułożysz 5 warstw ciasta filo).
Na ciasto filo przelej krem z kaszy manny i wyrównaj go.
Ciasto wystające poza rant blaszki zawiń na wierzch kremu i posmaruj je masłem.
Deser natnij nożem dzieląc ciasto na porcje - zrób to tak, aby nie przeciąć spodniej warstwy ciasta.
Wierzch ciasta polej pozostałym masłem oraz skrop niewielką ilością wody.
Ciasto piecz w piekarniku nagrzanym do 160 st. C przez około 45 minut.
Upieczone ciasto wyciągnij z piekarnika.
Wcześniej przygotowany syrop cukrowy przelej przez sito i polej nim deser.
Ciasto odstaw do całkowitego wystudzenia.
Więcej informacji na temat galaktoboureko
Galaktobouerko to nic innego jak grecki deser z ciasta filo, które wypełnione jest masą z kaszy manny lub semoliny i nasączone syropem cukrowo-miodowym. Domowy galaktobouerko to doskonały pomysł na dodatek do kawy lub herbaty. Przepis na galaktobouerko jest dość prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania ciasta potrzebne będą następujące produkty: mleko, kasza manna, jajka, cukier, masło, miód, ciasto filo, skórka i sok z cytryny, cynamon oraz ekstrakt waniliowy.
A jak zrobić galaktobouerko? Z wody, cukru, soku z cytryny, skórki z cytryny oraz wanilii ugotuj syrop i pozostaw go do ostudzenia. Gdy syrop lekko przestygnie, dodaj do niego miód i wymieszaj. Jajka ubij z pozostałym cukrem przy pomocy miksera na gęstą pianę. Z mleka, kaszy manny, masła, oraz ekstraktu waniliowego przygotuj gęsty krem. Do ugotowanej kaszy wlej cienką strużką masę jajeczną i wymieszaj składniki. Formę wysmaruj odrobiną roztopionego masła, spód oraz boki formy wyłóż arkuszami ciasta filo. Arkusze filo posmaruj roztopionym masłem i ułóż kolejne warstwy ciasta filo. Na ciasto filo przelej krem i wyrównaj go. Ciasto filo zawiń na wierzch kremu i posmaruj je masłem. Ciasto piecz w piekarniku nagrzanym do 160°C przez około 45 minut. Upieczone ciasto wyciągnij z piekarnika. Wcześniej przygotowany syrop cukrowy przelej przez sito i polej nim deser.
Miód pszczeli składa się w głównej mierze z węglowodanów. W miodzie znajdziemy także enzymy, które pochodzą głównie z gruczołów ślinowych pszczół – do najważniejszych możemy zaliczyć inwertazę, która hydrolizuje sacharozę do glukozy oraz fruktozy. Miód zawiera także potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo, mangan oraz kobalt, witaminy A, C oraz niektórych witamin z grupy B.
Podsumowując wiesz już jak się robi galaktobouerko. Najlepszy domowy wypiek świetnie sprawdzi się jako dodatek do kawy lub herbaty. Ciasto jest dobre do spożycia dopiero po przestudzeniu. Produkty niezbędne do jego wykonania dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Alergeny w galaktoboureko
Lista alergenów dla galaktoboureko przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 3,2%
- Masło
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Kasza manna
- ciasto filo
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze galaktoboureko
Galaktobouerko to doskonała propozycja na smaczny deser. Ciasto jest bardzo słodkie i wysokokaloryczne, dlatego warto uważać z jego ilością szczególnie na diecie redukcyjnej.
Energia i białka
(130g)
Węglowodany
(130g)
Tłuszcze
(130g)
Witaminy
(130g)
Składniki mineralne
(130g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.