Dżem z jarzębiny
- Jarzębina (owoce świeże) (1000 g)
- Jabłko - 2 duże sztuki (500 g)
- Cukier (600 g)
Przepis na dżem z jarzębiny krok po kroku
Jarzębinę przemroź w zamrażarce przez około 2-3 dni.
Po tym czasie jarzębinę zalej wrzątkiem i odstaw na około 10 minut.
Po tym czasie owoce przełóż do garnka i gotuj pod przykryciem, aż owoce jarzębiny zaczną pękać.
Jabłka obierz i pokrój w kostkę.
Następnie do garnka z jarzębiną dodaj cukier, a po 5 minutach pokrojone jabłka.
Całość smaż na małym ogniu bez przykrycia, aż owoce będą szkliste.
Owoce rozetrzyj przy pomocy drewnianej łyżki do uzyskania musu z delikatnymi grudkami.
Dżem zestaw z ognia i pozostaw do przestygnięcia na noc.
Następnego dnia dżem z jarzębiny zagotuj na małym ogniu i przełóż go do wyparzonych słoiczków.
Słoiczki zakręć szczelnie i dżem pozostaw do ostygnięcia.
Gotowy dżem przechowuj w chłodnym i zaciemnionym miejscu.
-
Dżem z dyni
-
Dżem truskawkowy
-
Dżem z aronii
-
Dżem z czarnej porzeczki
-
Dżem z pigwy
-
Dżem z czereśni
-
Dżem z wiśni
-
Dżem z czerwonej porzeczki
-
Dżem z cukinii
-
Dżem z agrestu
-
Dżem z czerwonych porzeczek
-
Dżem z gruszek
-
Dżem z borówek amerykańskich
-
Rogaliki z dżemem
-
Dżem z brzoskwiń
-
Dżem z malin
-
Dżem z jagód
-
Dżem jabłkowy
-
Dżemy
Więcej informacji na temat dżemu z jarzębiny
Dżem z jarzębiny to doskonały pomysł na pyszny dodatek do kanapek. Tradycyjny dżem na bazie owoców z jarzębiny możesz dodać również do wypieków. Sprawdzony przepis na dżem z jarzębiny jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania przetworów na zimę potrzebne będą następujące produkty spożywcze: świeże owoce jarzębiny, jabłka oraz cukier. Owoce jarzębiny warto zabierać po przymrozkach, wcześniej zebrane owoce jarzębiny warto przemrozić. To ile cukru dodać do dżemu zależy od Twoich preferencji smakowych.
A jak zrobić dżem z jarzębiny? Jarzębinę przemroź w zamrażarce przez około 2-3 dni. Po tym czasie jarzębinę zalej wrzątkiem i odstaw na około 10 minut. Po tym czasie owoce przełóż do garnka i gotuj pod przykryciem, aż owoce jarzębiny zaczną pękać. Jabłka obierz i pokrój w kostkę. Następnie do garnka z jarzębiną dodaj cukier, a po 5 minutach pokrojone jabłka. Całość smaż na małym ogniu bez przykrycia, aż owoce będą szkliste. Owoce rozetrzyj przy pomocy drewnianej łyżki do uzyskania musu z delikatnymi grudkami. Dżem zestaw z ognia i pozostaw do przestygnięcia na noc. Następnego dnia dżem z jarzębiny zagotuj na małym ogniu i przełóż go do wyparzonych słoiczków. Słoiczki zakręć szczelnie i dżem pozostaw do ostygnięcia. Gotowy dżem przechowuj w chłodnym i zaciemnionym miejscu.
Jarzębina to doskonałe źródło składników odżywczych, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Znajdziemy w niej witaminę C, witaminę E, witaminę K, magnez, wapń, cynk, żelazo oraz mangan. Odpowiednia podaż witaminy C jest szczególnie ważna w okresie wzmożonej zachorowalności (szczególnie w okresie jesienno-zimowym).
Podsumowując: wiesz już jak przygotować pyszny dżem z jarzębiny. Możesz wykorzystać go jako dodatek do wypieków lub śniadań na słodko. Smaczny dżem jest dobry do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu, warto jednak przelać go do słoiczków i wykorzystać w okresie zimowym, kiedy nie mamy dużego dostępu do świeżych warzyw i owoców.
Alergeny w dżemie z jarzębiny
Lista alergenów dla dżemu z jarzębiny przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na dżem z jarzębiny
Wartości odżywcze dżemu z jarzębiny
Dżem z jarzębiny to doskonały dodatek do wielu potraw. Jarzębina jest produktem, który zawiera spore ilości witamin i składników mineralnych, dlatego warto przygotować przetwory z jej wykorzystaniem.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.