Ciasto na pizzę z drożdżami
- Drożdże świeże - 1/2 opakowania (50 g)
- Cukier - 2 łyżeczki (10 g)
- Oliwa z oliwek - 4 łyżeczki (20 ml)
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 4 szklanki mąki (640 g)
Przepis na ciasto na pizzę z drożdżami krok po kroku
Świeże drożdże pokrusz do 300 ml letniej wody. Następnie dodaj cukier i wszystko dobrze wymieszaj. Upewnij się, że nie ma żadnych grudek. Dodaj łyżeczkę oliwy.
Przesianą przez sitko mąkę połącz z solą (2 łyżeczki). Następnie wlej rozczyn i powoli wszystko połącz.
Wyłóż ciasto na stolnicę i wyrabiaj je ręcznie przez 15 min, aż uformuje się jednolita i puszysta kulka.
Wyrobione ciasto włóż do miski i przykryj ściereczką. Odstaw w ciepłe miejsce na co najmniej 60 min, aby ciasto trochę wyrosło.
Blaszkę nasmaruj 3 łyżeczkami oliwy i wyłóż na nie ciasto. Nie używaj wałka. Powoli rozciągnij ciasto palcami, aż uzyskasz pożądany kształt pizzy.
Ciasto wysmaruj sosem i ułóż ulubione dodatki.
Pizzę piecz w 200 stopniach (góra-dół) ok. 20 min.
-
Ciasto na pizzę
-
Ciasto na pizze bez drożdży
-
Pizza z kalafiora
-
Pizza bezglutenowa
-
Ciasto na pizzę Thermomix
-
Szybkie ciasto na pizzę
-
Ciasto na pizzę bez wyrastania
-
Spód do pizzy
-
Cienkie ciasto na pizzę
-
Ciasto drożdżowe na pizzę
-
Ciasto na pizzę włoską
-
Pizza z mikrofali
-
Idealne ciasto na pizzę
-
Puszyste ciasto na pizzę
-
Ciasto na pizzę na zakwasie
-
Ciasto na pizzę z mlekiem
-
Proste ciasto na pizzę
-
Ciasto na pizzę bezglutenowe
-
Ciasto na pizzę
Więcej informacji na temat ciasta na pizzę z drożdżami
Ciasto na pizzę z drożdżami można zrobić szybciej lub wolniej. Jeżeli zdecydujesz się na drożdże suche (instant), to nie musisz robić rozczynu. Wystarczy, że wsypiesz je od razu do przesianej mąki. Nie musisz dodawać też cukru. Zazwyczaj to właśnie ciasto z tych drożdży nie musi być na długo odkładane do wyrośnięcia.
To, ile drożdży do ciasta na pizzę potrzebujesz, uzależnione jest od wielkości porcji. Niektórzy też wolą dodawać więcej drożdży, ponieważ liczą na to, że w ten sposób ich ciasto będzie bardziej puszyste lub będzie go więcej. W przypadku świeżych drożdży zazwyczaj jest to kwestia 25-50 g, a suchych 3-7 g.
Ciasto drożdżowe z mokrymi drożdżami potrzebuje czasu, aby wyrosnąć. To suche drożdże nazywane są tymi błyskawicznymi. Jednak przede wszystkim ważne jest, żeby spód do pizzy był bardzo dobrze wyrobiony. Należy go ugniatać przez co najmniej 10 min. Najlepiej poświecić na to nawet 15 min. Ciasto będzie dobre dopiero wtedy, gdy nie będzie się kleić, będzie jedwabiste (satynowe) i puszyste. Dopiero wtedy możesz je odłożyć do miski (i przykryć), aby wyrosło.
Samo wyrobienie ciasta i pieczenie pizzy powinno zająć ok. 50 min, ale należy pamiętać o tym, aby do tego czasu doliczyć ok. 60 min, w których ciasto powinno wyrastać. Dotyczy to zwłaszcza spodu do pizzy, który jest wykonany ze świeżych drożdży. W przypadku tych suchych możesz całkiem pominąć ten etap lub zostawić ciasto na pół godziny. Różne są metody i sposoby. Niektórzy przetrzymują ciasto w chłodzie, a inni w ciepłym miejscu.
Ciasto na pizzę można przygotowywać na wiele sposób. Warto pamiętać tylko o tym, aby drożdże rozkruszać lub wsypywać do letniej, a nie gorącej wody, a samo ciasto ugniatać 15 min. W przypadku pizzy o cienkim spodzie nie musisz zostawiać ciasto do wyrośnięcia (choć warto zostawić je chociaż na kilkanaście minut), ale jeśli zależy ci na puszystym cieście, to musisz nieco poczekać, zanim wstawisz pizzę do piekarnika. Jeżeli chcesz zaprosić gości na pizzę, ciasto warto wyrobić nawet dzień wcześniej, aby było już gotowe.
Alergeny w cieście na pizzę z drożdżami
Lista alergenów dla ciasta na pizzę z drożdżami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
Wartości odżywcze ciasta na pizzę z drożdżami
Energia i białka
(180g)
Węglowodany
(180g)
Tłuszcze
(180g)
Witaminy
(180g)
Składniki mineralne
(180g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.