Przepis na spód do pizzy krok po kroku
- Drożdże świeże 25 g 1/4 opakowania
- Cukier 5 g 1 łyżeczka
- Oliwa z oliwek 20 ml 2 łyżki
- Mąka pszenna typ 500 470 g 3 i 1/2 szklanki
- Sól 5 g 1 łyżeczka
Ze świeżych drożdży zrób rozczyn. Drożdże rozkrusz do 250 ml ciepłej wody. Wstępnie rozmieszaj i dodaj cukier. Kontynuuj mieszanie do czasu, aż w szklance nie będzie żadnych grudek. Odstaw na 5-10 min.
Przesianą przez sitko mąkę wymieszają z solą, następnie dodaj 1 łyżkę oliwy i powoli wlej rozczyn, a potem zacznij zagniatać ciasto. Kiedy składniki wstępnie się połączą, przełóż masę na stolnicę i dalej wyrabiaj ciasto przez ok. 10-15 min.
Ciasto przełóż do miski i natrzyj oliwą. Naczynie przykryj bawełnianą ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na ok. 1-1,5 h.
Wyrośnięte ciasto przełóż na blaszkę i uformuj w wybrany przez siebie kształt. Następnie posmaruj ciasto sosem i ułóż dodatki.
Piekarnik rozgrzej do 200 stopni. Pizzę piecz ok. 18-20 min.
Często zadawane pytania

(liczba kalorii)
Spód do pizzy - cechy przepisu
Więcej o spodzie do pizzy
Spód do pizzy to kluczowy element tego dania. Jeśli ciasto nie będzie dobre, w naszym odczuciu pizza wyjdzie co najwyżej średnia. Przepis na spód do pizzy nie należy do tych najprostszych, ponieważ odpowiednie wyrobienie ciasta nie jest takie łatwe, jak może się wydawać.
Jak zrobić ciasto na pizzę? Sekret tkwi w szczegółach. Świeże drożdże muszą być wcześniej wyciągnięte z lodówki. Trzeba poczekać, aż trochę się ocieplą, zanim zrobi się z nich rozczyn. Woda, do której będą rozkruszane, nie może być za ciepła, ponieważ w ten sposób je się zabije. Ciasto na pizzę nie powinno być wałkowane wałkiem, bo wtedy straci na swojej puszystości. Kiedy wyłoży spód do pizzy na blaszkę, trzeba go powoli rozciągać palcami, aż uzyska się pożądany kształt.
Ciasto na spód do pizzy należy odpowiednio długo wyrabiać. Jeżeli zaprzestaniesz po 5 minutach, spód nie wyjdzie tak dobry, jak mógłby wyjść. Ciasto należy zagniatać co najmniej 10 minut, a najlepiej poświęcić na to 15 minut. Po tym czasie ciasto na spód do pizzy powinno być miękkie, wręcz jedwabiste. Na początku może się nieco lepić. Możesz dodać odrobinę mąki, ale tak naprawdę nie jest to konieczne. Jeżeli naoliwiasz ciasto, które chowasz w misce do wyrośnięcia, to później już nie musisz niczym smarować blaszki.
Choć można kupić gotowy podkład do pizzy, to jednak domowe ciasto nie zawiera żadnych sztucznych spulchniaczy i można je przygotować według własnych preferencji. Jeżeli interesuje cię szybka pizza, to wybierz cienki spód. Jego przygotowanie nie różni się od pizzy na grubym cieście. Wciąż należy wyrabiać je przez 10-15 min, ale nie trzeba czekać, aż odpowiednio wyrośnie. Po wyrobieniu ciasta możesz niemalże od razu rozciągnąć je na blaszce, posmarować sosem i obsypać dodatkami, a następnie upiec.
Odpowiedni spód na pizzę to nie jest prosty przepis, ponieważ ciasto trzeba długo wyrabiać i nie można tego przeskoczyć. Jeśli poświęcisz czas na jego odpowiednie ugniecenie, to spód do pizzy wyjdzie przepyszny. Możesz być pewien, że taka pizza podbije zarówno twoje serce, jak i serca twoich bliskich i gości.
Wartości odżywcze spodu do pizzy
Energia i białka
Węglowodany w spodzie do pizzy
(130g)
Tłuszcze
(130g)
Witaminy w przepisie na spód do pizzy
(130g)
Składniki mineralne w przepisie na spód do pizzy
(130g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.
Alergeny w spodzie do pizzy
Lista alergenów dla spodu do pizzy przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500