Chleb słonecznikowy
- Mąka pszenna typ 500 - 1,5 szklanki (200 g)
- Mąka pszenna 2000 pełnoziarnista - 2 szklanki (300 g)
- Sól - 1,5 łyżeczki (7 g)
- Drożdże świeże (30 g)
- Cukier - 1 łyżeczka (5 g)
- Olej rzepakowy - 4 łyżki (20 ml)
- Nasiona słonecznika - 3 garści (100 g)
Przepis na chleb słonecznikowy krok po kroku
Do miski wlej pół szklanki ciepłej wody, dodaj drożdże, cukier i 1 łyżkę mąki. Dokładnie wymieszaj i odstaw w ciepłe miejsce na 20 minut.
W drugiej misce wymieszaj obie mąki, sól, olej. Dodaj wcześniej przygotowany rozczyn, dodatkową szklankę ciepłej wody i nasiona słonecznika.
Zagniataj ręcznie lub mikserem do uzyskania jednolitego, gładkiego ciasta.
Ciasto odstaw w ciepłe miejsce na 40 minut przykryte ściereczką.
Wyrośnięte ciasto przełóż do formy do pieczenia.
Odstaw na kolejne 20-30 minut.
Wierzch posyp lekko słonecznikiem i wstaw do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na ok. 45 minut.
Więcej informacji na temat chleba słonecznikowego
Jeśli lubisz pieczywo powinnaś/powinieneś wiedzieć, że bardzo ważne jest to, aby wybierać to o dobrym składzie. Najpewniejszym sposobem na to aby zapewnić sobie nie tylko zdrowe, ale i smaczne pieczywo jest jego samodzielnie przygotowanie. Choć jest to dość praco- i czasochłonne, smak i zapach, domowego pieczywa własnej roboty wynagradza wszystkie trudy. Koniecznie poznaj nasz przepis na chleb słonecznikowy, który sprawdzi się do zarówno do kanapek na słono i słodko, jak również jako dodatek do zup, czy dań głównych. Składniki niezbędne do jego przygotowania to mąka pszenna mąka pszenna pełnoziarnista, drożdże, odrobina soli, cukru i oleju, ciepła woda oraz oczywiście słonecznik. Dzięki wykorzystaniu mąki pełnoziarnistej chleb słonecznikowy ma niższy indeks glikemiczny i większą wartość odżywczą w porównaniu do pieczywa przygotowanego wyłącznie z białej mąki pszennej. Dodatek słonecznika wzbogaca pieczywo w roślinne kwasy tłuszczowe, błonnik oraz witaminy A i E. Samo przygotowanie chleba ze słonecznikiem nie różni się znacząco od przygotowania innych rodzajów pieczywa. Najlepiej zacząć od przygotowania rozczynu z drożdży, cukru, ciepłe wody i łyżki mąki. Następnie kolejno wystarczy dodawać pozostałe składniki, zagnieść ciasto ręcznie lub mikserem i ponownie odstawić do wyrośnięcia. Jeśli zastanawiasz się jak upiec chleb słonecznikowy koniecznie poznaj nasz przepis i dowiedz się jak krok po kroku przygotować to przepyszne pieczywo, z chrupiącą skórką i pysznym, miękkim, puszystym środkiem. Jest idealne na śniadanie dla całej rodziny. Podczas pieczenia po całym domu rozprzestrzenia się zapach świeżego, domowego chleba, a po jego wyciągnięciu z piekarnika znika z blachy w mgnieniu oka. Jest tak pyszny, że ciężko mu się oprzeć i przejść obok niego obojętnie. Możesz podawać je w formie kanapek na słodko lub wytrawnie lub zrobić z niego grzanki na przykład do zup lub sałatek. Koniecznie czytaj dalej aby dowiedzieć się krok po kroku jak upiec domowy chleb słonecznikowy.
Alergeny w chlebie słonecznikowy
Lista alergenów dla chleba słonecznikowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Mąka pszenna 2000 pełnoziarnista
Wartości odżywcze chleba słonecznikowego
Samodzielne zrobienie chleb gwarantuje pewność co do jego składu. Jest to lepsza alternatywa niż niektóre gotowe pieczywa z białej mąki z dodatkiem syropu fruktozowego/słodu jęczmiennego.
Energia i białka
(65g)
Węglowodany
(65g)
Tłuszcze
(65g)
Witaminy
(65g)
Składniki mineralne
(65g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.