Zalewa do ogórków kiszonych
Przepis na zalewę do ogórków kiszonych krok po kroku
W garnku zagotuj 2 litry wody i dodaj do niej sól, wymiesza,j by dobrze się rozpuściła.
Zalewę ostudź i zalej ogórki.
-
Kimchi
-
Ogórki kiszone
-
Kiszone buraki
-
Sok z kiszonej kapusty
-
Kiszona kapusta
-
Kiszone rzodkiewki
-
Kapusta kiszona w słoikach
-
Kiszone śledzie
-
Kiszony kalafior
-
Kiszone cytryny
-
Cukinia kiszona
-
Pomidory kiszone
-
Kiszony sok z buraka
-
Kiszenie czerwonej kapusty
-
Czosnek kiszony
-
Kiszona papryka
-
Kiszenie barszczu czerwonego
-
Kiszona cebula
-
Kiszonki
Więcej informacji na temat zalewy do ogórków kiszonych
Zalewa do ogórków kiszonych jest doskonałym dodatkiem, dzięki któremu można stworzyć domowe przetwory. Zalewa jest niezwykle prosta, tania i odpowiednio słona.
Przepis na zalewę do ogórków kiszonych to doskonały pomysł na smaczny dodatek do warzyw. Pozwala ona na stworzenie pysznych domowych kiszonek. Dowiesz się z niej, ile soli należy dodać oraz jakie proporcje zachować. To dobra opcja dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z domowymi przetworami. Ze względu na małe skomplikowanie całego procesu ten przepis zawsze się udaje, a ogórki, które z niego wychodzą, są po prostu przepyszne. Smakują dużo lepiej niż sklepowe odpowiedniki, dlatego warto poświęcić chwilę czasu, by przygotować je samemu w domu. Sprawdzą się również dla miłośników gotowania, którzy kochają przetwory, zwłaszcza te w wersji wytrawnej.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić zalewę do ogórków kiszonych, by była najlepsza, to ten prosty przepis stanowi idealne rozwiązanie. Dzięki niemu stworzysz dodatek, który odmieni nawet najnudniejsze danie. Ogórki smakują wybornie, a przy tym wspierają zdrowie i odporność organizmu, dlatego powinny gościć w diecie jak najczęściej. Na szczęście ich smak jest bardzo uniwersalny, dlatego można je dodawać do praktycznie każdej wytrawnej potrawy. Te domowe przetwory na pewno przypadną do gustu całej rodzinie. Z tego przepisu można również zrobić ogórki kiszone na zimę, wystarczy tylko popakować je w mniejsze słoiki i poddać domowej pasteryzacji, by się nie zepsuły. Ta receptura pokaże ci, jak się robi najlepsze ogórki kiszone. To dobry przepis nawet dla początkujących.
Ta zalewa składa się z zaledwie dwóch składników. Warto więc wykorzystać ją do stworzenia kiszonek. Wystarczy kilka chwil, by stworzyć naprawdę ciekawy dodatek. Z dodatkiem tej zalewy możesz przygotować nie tylko ogórki, ale również inne warzywa. Doskonale smakuje na przykład kiszona rzodkiewka. Jeśli kochasz eksperymentować w kuchni, to ten przepis będzie dla Ciebie idealnym wyborem. Ogórki z tą zalewą są tak dobre, że znikają ze słoików w szybkim tempie.
Alergeny w zalewie do ogórków kiszonych
Lista alergenów dla zalewy do ogórków kiszonych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na zalewę do ogórków kiszonych
Wartości odżywcze zalewy do ogórków kiszonych
To opcja, która zawiera sporo cukru, więc powinny na nią uważać osoby, które mają problemy z układem krwionośnym.
Energia i białka
(40g)
Węglowodany
(40g)
Tłuszcze
(40g)
Witaminy
(40g)
Składniki mineralne
(40g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.