Zakwas na żurek staropolski
- Mąka żytnia typ 2000 (60 g)
Przepis na zakwas na żurek staropolski krok po kroku
Do słoika wlej 500 ml letniej wody.
Dodaj mąkę.
Obierz 2 duże ząbki czosnku i lekko je rozgnieć.
Dodaj do słoika czosnek, 2 ziela angielskie i 2 liście laurowe.
Wszystko wymieszaj.
Zabezpiecz słoik gazą i gumką recepturką.
Odstaw słoik w ciepłe miejsce.
Raz dziennie przez 5 dni mieszaj zakwas.
Po 5 dniach użyj zakwasu.
Przechowuj zakwas szczelnie zakręcony w lodówce przez maksymalnie 2 tygodnie.
Więcej informacji na temat zakwasu na żurek staropolski
Podstawą żurku jest zakwas. Poznaj sposób, jak zrobić zakwas na żurek staropolski – tradycyjny, prosty i domowy. Najlepszy przepis na Wielkanoc. Zakwas na żurek staropolski ma intensywny, charakterystyczny aromat. Żurek na zakwasie jest pyszny i ma mocny smak. Żurek to nie jedyna rzecz, którą możesz zrobić z tego zakwasu. Przepis na zakwas na żurek staropolski jest dobry także do zrobienia chleba na zakwasie. Przygotowania zacznij minimum 5 dni przed planowanym przygotowywaniem domowego, tradycyjnego żurku.
Żurek jest to Polska, smaczna zupa, która najczęściej podawana jest na Wielkanoc. Tradycyjny, pyszny żur zawiera domowy bulion, zakwas na żurek staropolski, kiełbasę białą, boczek, śmietankę oraz cebulę. Żurek staje się jeszcze pyszniejszy, gdy dobrze go doprawisz. Przepis na zakwas na żurek po staropolsku musi mieć dodatek chrzanu i dużej ilości majeranku. Wtedy powstaje naprawdę smaczny żur, który jest idealny. Do żurku podaje się zazwyczaj jajka ugotowane na twardo. Niektórzy preferują żurek staropolski z dodatkiem tłuczonych ziemniaków oraz okrasy. Tradycyjnie, do zupy tej pasuje świeże pieczywo. By danie wyglądało imponująco, super pomysłem na podanie go jest wlanie go do specjalnego chleba na żur. Zdecydowanie taka forma podania żurku robi wrażenie.
Nie zapominaj, że żeby mieć gotowy zakwas na żurek staropolski trzeba go zrobić wcześniej. Jeśli chcesz zrobić żur i podać go w Wielkanoc, zacznij robić zakwas już tydzień wcześniej. Po pięciu-sześciu dniach można ugotować zupę. Wtedy zupa będzie miała dodatkowy czas na przegryzienie się.
Jak zrobić zakwas na żurek staropolski? Jest to bardzo proste. Wystarczy wymieszać wodę z mąką oraz przyprawami. Do przepisu na zakwas na żurek staropolski dobrze jest dodać rozgnieciony, obrany czosnek, ziele angielskie oraz liść laurowy. Gdy wymieszasz wszystkie składniki, przykryj słoik gazą, a następnie zabezpiecz gumką recepturką. Zakwas na żurek staropolski powinien mieć zapewnione ciepłe miejsce i dopływ powietrza. Każdego dnia, przez pięć kolejnych dni, raz dziennie mieszaj zakwas. Ma to służyć temu, by na zakwasie nie powstała pleśń. Gdy minie pięć dni, zauważysz, że zakwas ma ładny i kwaśny zapach, podobny do zapachu żurku. Wtedy zakwas jest gotowy do użycia.
Jak zrobisz zakwas na żurek staropolski i zostanie Ci jego nadmiar, możesz zakręcić dobrze pojemnik i przechowywać go w lodówce przez około 14 dni. Gdy nie chcesz wyrzucać nadmiaru, możesz go wykorzystać w innym celu – zrób domowy, smaczny chleb na zakwasie.
Alergeny w zakwasie na żurek staropolski
Lista alergenów dla zakwasu na żurek staropolski przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka żytnia typ 2000
Wartości odżywcze zakwasu na żurek staropolski
Zakwas jest naturalnym probiotykiem. Doskonale wpływa na jelita, dbając o mikrobiom. Zawiera dużo błonnika, witamin i minerałów. Jest to bardzo korzystny składnik diety — ma ogromne wartości zdrowotne.
Energia i białka
(560g)
Węglowodany
(560g)
Tłuszcze
(560g)
Witaminy
(560g)
Składniki mineralne
(560g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.