Jak zrobić zakwas na żur? Co jeszcze warto wiedzieć?
Żurek to zupa, którą przygotowuje się na bazie wywaru zagęszczonego zakwasem. Tradycyjny domowy żurek z dodatkiem białej kiełbasy ma charakterystyczny, kwaśny smak. Do przygotowania żurku najczęściej wykorzystuje się zakwas, który wykonuje się na bazie mąki żytniej. Do przygotowania żurku możemy wykorzystać również różne dodatki (np. gotowane jaja kurze lub różne rodzaje wędzonego mięsa). W obecnych czasach możemy zakupić gotowy zakwas w sklepie. Warto jednak przygotować go samodzielnie. Przepis na zakwas na żur jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Prawdziwy żurek na zakwasie smakiem może przypominać żurek babci.
A więc jak zrobić zakwas na żur? Na początek przygotuj jedną szklankę mąki żytniej, 3 szklanki letniej wody, czosnek, ziele angielskie, liście laurowe oraz ziarenka pieprzu. Do słoika wsyp mąkę, stopniowo wlewaj wodę i mieszaj zawartość słoika przy pomocy drewnianej łyżki. Następnie do słoika dodaj obrany i posiekany czosnek, ziele angielskie, liście laurowe oraz ziarenka pieprzu. Składniki dokładnie wymieszaj, a słoik przykryj gazą. Słoik odstaw w ciepłe miejsce na około pięć dni. Codziennie zakwas przemieszaj przy pomocy drewnianej łyżki. Tak przygotowany zakwas wykorzystaj do przygotowania pysznej zupy. Niewykorzystany zakwas przechowuj w lodówce przez maksymalnie 2 tygodnie.
Żurek to danie staropolskie, dlatego w każdym regionie można spotkać inny przepis na przygotowanie żurku. Smaczny żurek to specjalność kuchni polskiej, białoruskiej, czeskiej, a także słowackiej. Jego nazwa pochodzi od tłumaczenia niemieckiego wyrazu sūr, który oznacza kwaśny. W niektórych rejonach żurek podawany jest z osobno ugotowanymi ziemniakami, które okraszone są słoniną lub boczkiem. W innych rejonach żurek podawany jest z kiełbasą wędzoną lub parzoną, a także z gotowanym jajkiem. Żurek świetnie sprawdzi się jako danie obiadowe dla całej rodziny lub danie na ciepło podane w okresie świąt wielkanocnych.
Mąka żytnia w kuchni polskiej często wykorzystywana jest do przygotowania domowego pieczywa lub do wykonania zakwasu na żur. W sklepie znajdziemy trzy typy mąki żytniej: typ 580, typ 720 oraz typ 2000. Im wyższy typ mąki, tym więcej składników odżywczych w niej znajdziemy. Mąka typu 2000 ma dużo więcej błonnika pokarmowego niż mąka żytnia 580. W mące żytniej znajdziemy witaminy z grupy B, witaminę E, cynk, fosfor, miedź, magnez, wapń oraz żelazo
Podsumowując: wiesz już, jak się robi zakwas na żurek z mąki żytniej. Sprawdzony przepis na żurek przygotowywany na bazie domowego zakwasu stanowi doskonały pomysł na obiad dla całej rodziny. Zupa jest bardzo prosta w przygotowaniu, dlatego nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Pyszny żurek często serwowany jest w wydrążonej bułce. Tradycyjny, domowy żurek możemy zamówić w wielu restauracjach, a w domach często przygotowujemy go na święta wielkanocne. Zakwas na żurek jest najlepszy po tygodniu, jednak zupę możemy przygotować z niego dużo wcześniej. Zakwas żytni możesz przechowywać w lodówce przez maksymalnie 2 tygodnie.