Zacierka
- Jajko (5 szt.)
- Mąka pszenna typ 500 - 2,5 szklanki (500 g)
Przepis na zacierka krok po kroku
Do miski wbij jajka, dodaj mąkę pszenną i wyrób gładkie ciasto.
Odstaw je na 20 minut, aby odpoczęło.
W garnku zagotuj wodę.
Odrywaj kawałki ciasta.
Gotuj na wrzątku przez 2-3 minuty.
Więcej informacji na temat zacierki
Zacierka to bardzo dobry pomysł na dodatek do zupy. Zacierki najczęściej podawane były na śniadanie w formie zupy mlecznej z dodatkiem pieczywa z dżemem lub miodem. Zacierki można kupić gotowe lub przygotować w domu. Te domowe są smaczniejsze i nie wymagają wiele pracy. Przepis na zacierki jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do zrobienia zacierek potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: jajka, mąka pszenna.
Jak zrobić zacierkę? Do miski wbij jajka, dodaj mąkę pszenną i wyrób gładkie ciasto. Odstaw je na 20 minut, aby odpoczęło. W garnku zagotuj wodę. Odrywaj kawałki ciasta. Gotuj na wrzątku przez 2-3 minuty.
Jajka zawarte w przepisie są bogatym źródłem wielu cennych dla naszego organizmu witamin takich jak witamina A, witaminy z grupy B. Zawierają mikroelementy takie jak żelazo i fosfor, są też dobrym źródłem luteiny i zeaksantyny tak potrzebnej naszym oczom. Żelazo jest składnikiem mineralnym niezbędnym do prawidłowego transportu tlenu przez erytrocyty do wszystkich komórek naszego ciała. Jajka są niskokaloryczne, zawierają dużą ilość łatwo przyswajalnego białka. Białko ma bardzo ważny wpływ na nasz organizm. Białko jest składnikiem wielu enzymów w naszym organizmie, bierze udział w szeregach reakcji odpowiadających za metabolizm. Jest także potrzebne do budowy komórek naszego ciała. Dlatego powinniśmy dbać o prawidłową podaż tego makroskładnika. Staraj się wybierać jajka od kur z wolnego wybiegu.
Podsumowując wiesz już jak zrobić ciasto na zacierki, wykorzystaj przepis przy najbliższej możliwej okazji. Jeśli zastanawiasz się, jak gotować zacierki odpowiedź jest bardzo prosta. Można to zrobić na mleku, wodzie lub bulionie. Zacierki można dodać także do gotowej zupy. To, ile gotować zacierki zależy od ich wielkości. Powinno to zająć mniej więcej 2-3 minuty. Prosty przepis można wykorzystać jako dodatek do wielu potraw. Zacierki do zupy możesz przygotować w wieloma dodatkami. Łatwe zacierki są dobre do spożycia od razu po przygotowaniu.
Alergeny w zacierce
Lista alergenów dla zacierki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
Wartości odżywcze zacierki
Zacierka to dodatek do potraw zawierający dużą ilość węglowodanów prostych. Podnoszą one bardzo gwałtownie poziom glukozy we krwi. Nie powinny ich spożywać osoby chorujące na cukrzycę oraz z podwyższonym poziomem cholesterolu.
Energia i białka
(750g)
Węglowodany
(750g)
Tłuszcze
(750g)
Witaminy
(750g)
Składniki mineralne
(750g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.