Tarta rustykalna
- Mąka pszenna typ 500 - 1 czubata szklanka (150 g)
- Ksylitol (cukier brzozowy) - 6 łyżek (60 g)
- Masło - 1/2 kostki (125 g)
- Jabłko - 5 sztuki (750 g)
- Sok z cytryny - 1 łyżka (10 ml)
Przepis na tartę rustykalną krok po kroku
Mąkę przesiej na stolnicę, dodaj 4 łyżki ksylitolu, szczyptę soli, cynamon i ok. 100 g masła pokrojonego w drobną kostkę.
Całość dokładnie posiekaj, aż powstanie kruszonka. Następnie ręcznie zagniataj ciasto formując kulę. Zawiń je w folię aluminiową i wstaw do lodówki na minimum 40 minut.
Jabłka obierz, pokrój w kostkę, skrop z sokiem cytryny, wymieszaj z pozostałym ksylitolem i dużą ilością cynamonu.
Piekarnik nastaw na 200 stopni.
Ciasto wyjmij z lodówki i rozwałkuj na stolnicy lekko podsypanej mąką.
Na środku wyłóż jabłka zostawiając ok. 2-3 cm wolnych z każdego brzegu.
Wolne brzegi lekko zawiń na jabłka.
Wstaw do piekarnika i piecz ok.40 minut.
Więcej informacji na temat tarty rustykalnej
Tarta rustykalna to jeden z najciekawszych rodzajów tart. Jej niecodzienny kształt i wygląd, nadają temu daniu niepowtarzalnego charakteru, przez co trudno przejść obok niej obojętnie. Rustykalna tarta z jabłkami, określana też jako szarlotka rustykalna to ciasto, którego zdecydowanie trzeba spróbować. Pyszna, szybka i prosta tarta z owocami sprawdzi się na wiele okazji i przyjęć okolicznościowych. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu aby przygotować ją także bez okazji - to idealne ciasto do popołudniowej kawy lub herbaty. Przepis na tartę rustykalną jest dość czasochłonny, ale efekt końcowy z pewnością jest tego wart. Zdecydowanie trudno się jej oprzeć, uwielbiają ją zarówno dorośli, jak i dzieci. Pyszna, krucha tarta rustykalna, świeże, lekko kwaskowate jabłka oraz duża ilość cynamonu i korzennych przypraw to wręcz idealne połączenie, które poprostu trzeba znać. Tarta rustykalna przepięknie wygląda na stole, dlatego sprawdzi się jako ciasto na wyjątkowe okazje, na przykład urodziny. Koniecznie poznaj nasz przepis na tartę rustykalną, będzie on dla Ciebie świetną inspiracją i wskazówką. Składniki, które będą Ci potrzebne do jej przygotowania nie odbiegają znacząco od tych niezbędnych do przygotowania zwykłej, tradycyjnej tary - jej podstawą również jest delikatne, kruche ciasto. Koniecznie zadbaj o świeże owoce. Nie muszą to być jabłka. Tarta rustykalna z gruszkami to również fantastyczny pomysł na przepyszne ciasto. Śmiało możesz przygotować ją też z owocami jagodowymi, na przykład truskawkami, malinami, borówkami, czy wiśniami. Jako urozmaicenie i dodatkowe podkręcenie smaku ciasta możesz pokusić się o dodatek masy budyniowej, waniliowej lub śmietankowej, masła orzechowego, czy delikatnej bezowej warstwy. Tartę rustykalną z jabłkami warto udekorować też świeżymi liskami mięty, które sprawią że będzie jeszcze lepiej wyglądać i nadadzą jej wyjątkowego, orzeźwiającego posmaku. Koniecznie poznaj nasz przepis i dowiedz się jak krok po kroku przygotować najlepszą szarlotkę rustykalną.
Alergeny w tarcie rustykalnej
Lista alergenów dla tarty rustykalnej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze tarty rustykalnej
Dzięki wykorzystaniu ksylitolu zamiast cukru ciasto ma mniejszą kaloryczność i niższy indeks glikemiczny.
Energia i białka
(220g)
Węglowodany
(220g)
Tłuszcze
(220g)
Witaminy
(220g)
Składniki mineralne
(220g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.