Tarta
- Mąka pszenna typ 550 (200 g)
- Masło - pół kostki (100 g)
- Jajko (1 szt.)
- Groch (nasiona) - 1 szklanka (150 g)
Przepis na tartę krok po kroku
Mąkę połącz w dużej misce z jajkiem, solą i pokrojonym na kawałki masłem. Wyrabiaj tak długo, aż będzie jednolite i miękkie. Gotowe ciasto zawiń w folię spożywczą i schowaj do lodówki na 20 minut.
Formę wyłóż papierem do pieczenia i rozłóż na niej ciasto. Pamiętaj, by wyłożyć ciasto również na krawędzie tarty. Środek tarty pokryj kawałkiem papieru do pieczenia i suchym gruchem ( możesz również użyć ciecierzycy lub ryżu), by tarta nie wyrosła.
Tartę wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piecz przez 30 minut.
-
Ciastka maślane
-
Kruche ciasto
-
Mazurek wielkanocny
-
Tarta z jabłkiem
-
Ciastka kruche
-
Pleśniak
-
Szarlotka z kruszonką
-
Tarta z jabłkami
-
Tarta ze szpinakiem
-
Kruche ciasto z rabarbarem i budyniem
-
Szarlotka z bezą
-
Tarta z owocami
-
Tarta z malinami
-
Jabłecznik na kruchym cieście
-
Jabłecznik z budyniem
-
Tarta cytrynowa
-
Tarta z truskawkami
-
Pychotka
-
Kruche ciasto
Więcej informacji na temat tarty
Tarta jest idealnym pomysłem na pyszny posiłek dla wszystkich miłośników niecodziennych dań. To idealna baza dla pysznych potraw, które mogą stanowić pyszny obiad lub kolację. Najlepiej smakuje jedzona na ciepło. Jest tak uniwersalna, że można ją przygotowywać na słono i na słodko, wystarczy zrobić tylko drobną zmianę w przepisie. Można przygotowywać coraz to nowe farsze, dlatego nigdy się nie nudzi. Tarte można wykonać z wielu rodzajów ciasta, jednak tradycyjnie przyjęło się, że przygotowuje się z ciasta kruchego. Ta pyszna tarta jest idealnym wyborem dla osób, które szukają sprawdzonego i prostego przepisu na dobry posiłek. To pomysł na tartę, która jest tak smaczna, że w ekspresowym tempie znika ze stołu.
Ten przepis na tartę, jest niesamowicie łatwy, dlatego świetnie poradzą sobie z nim nawet osoby początkujące. To świetna baza do wykonania pysznej tarty. Dzięki temu przepisowi dowiesz się jak zrobić idealnie kruchą i chrupiącą tartę, która nada się do licznych przepisów. Wystarczy tylko dodać do niej farsz z ulubionych produktów, by stworzyć szybki i pożywny posiłek.
Jeżeli zastanawiasz się jak zrobić spód do tarty, który będzie niezwykle pyszny i łatwy, a który będzie można używać do przepisów na słodko i na słono, to ten przepis sprawdzi się idealnie. To ciasto do tarty wychodzi naprawdę kruche i delikatnie co wspaniale łączy się zarówno z warzywami, jak owocami i słodkimi kremami. Warto pamiętać, by do tej na słodko dodać cukier puder zamiast soli. Nie warto wybierać formy niesproszkowanej, gdyż tworzy ona grudki, które nie są pożądane w tym cieście. Ta smaczna tarta sprawdzi się w wielu różnych przepisach i kombinacjach.
To przepis podstawowy na spód do tarty, który można modyfikować w zależności od potrzeb. Powstanie z niego świetna i sycąca tarta obiadowa, a także pyszne słodkie ciasto. Ta tarta jest tak dobra, że ciężko jest przejść obok niej obojętnie. Jej kolejnym plusem jest to, że jest niezwykle szybka i można ją przygotować z podstawowych produktów, które zwykle znajdują się w domowej spiżarni. To dobry przepis na kolację z przyjaciółmi.
Alergeny w tarcie
Lista alergenów dla tarty przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze tarty
Tarta ma dość wysoki indeks glikemiczny, dlatego warto dodać do niej sporo warzyw i białka.
Energia i białka
(88g)
Węglowodany
(88g)
Tłuszcze
(88g)
Witaminy
(88g)
Składniki mineralne
(88g)
-
mąka pszenna,
masło,
jajka,
groch,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.