Szyszki
- Masa krówkowa - 1 opakowanie (400 g)
- Ryż biały preparowany (100 g)
- Masło - pół kostki (100 g)
Przepis na szyszki krok po kroku
W rondelku roztop masło. Dodaj do niego kajmak i podgrzewaj razem, aż stworzą jedną spójną masę.
Masę kajmakową ściągnij z palnika i wsyp do środka preparowany ryż.
Całość wymieszaj łyżką i odstaw do ostudzenia.
Z podanej masy uformuj w rękach małe kulki i wyłóż je na talerz.
Szyszki wstaw na 2 godziny do lodówki, by całość dobrze się połączyła.
Więcej informacji na temat szyszek
Szyszki to słodkości, które zna i kojarzy każdy. Przepis na te słodycze jest bardzo stary, jednak tak pyszny, że korzysta z niego wiele osób. Nic dziwnego, to deser, który sprawdzą się zarówno dla dorosłych, jak i najmłodszych domowników. Idealne na co dzień, a także uroczystości.
Przepis na szyszki jest niezwykle prosty, dlatego poradzą sobie z nim nawet początkujący kucharze. Można je wykonać również z dziećmi, gdyż do ich przygotowania nie potrzebne są żadne specjalne umiejętności. Całość można wykonać w kilka chwil i przy użyciu tylko podstawowego sprzętu. Dużym plusem jest również fakt, że ten deser można wykonać tylko z 3 składników.
W tradycyjnej wersji szyszki robione są z ryżu preparowanego i krówek, jednak jest to wersja dużo bardziej pracochłonna. Można wykonać równie pyszne słodkości, jednak w znacznie szybszy i łatwiejszy sposób, zamieniając cukierki na masę kajmakową. Można posiłkować się gotową masą lub użyć podgrzanego mleka skondensowanego. W takiej wersji należy pamiętać, że dobrze jest podgrzewać mleko przez 5 godzin, by powstała słodka masa.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić szyszki z ryżu prażonego, które będą smakowały, jak te z najlepszej cukierni, to ten przepis na pewno przypadnie ci do gustu. Powstają z niego pyszne ciastka skąpane w karmelowej masie, które skradną serca każdego, kto ich spróbuje.
W tej wersji są niezwykle słodkie, to przez użycie masy krówkowej, która zawiera sporo cukru. Można ją nieco wzbogacić, dodając gorzkiej czekolady. To sprawia, że całość jest mniej słodka, a przy tym ciekawsza. Dodatek czekolady wpływa również na kolor szyszek.
Szyszki z tego przepisu są niezwykle miękkie, a przy tym naprawdę pyszne. Świetnie nadają się także dla dzieci. Choć dostępne w sklepie, to jednak domowe smakują znacznie lepiej. Można je zrobić z cukierków krówek, jednak opcja z masy krówkowej jest szybsza i znacznie tańsza. To przysmak, który sprawdzi się idealnie na przyjęciach, gdyż pięknie się prezentują, a zapakowane w ozdobne foremki będą idealną ozdobą stołu.
Alergeny w szyszkach
Lista alergenów dla szyszek przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- masa krówkowa
- Masło
Wartości odżywcze szyszek
Te słodkości zawierają bardzo dużo cukru prostego i niezwykle wysoki indeks glikemiczny, więc nie będą dobrym wyborem na co dzień.
Energia i białka
(40g)
Węglowodany
(40g)
Tłuszcze
(40g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.