Świeżynka
- Podgardle wieprzowe (500 g)
- Karkówka wieprzowa (500 g)
- Czosnek (10 g)
- Cebula (100 g)
- Oliwa z oliwek (45 ml)
Przepis na świeżynkę krok po kroku
Mięso pokrój w dość dużą kostkę.
Cebulę i czosnek obierz i pokrój drobno.
W garnku rozgrzej oliwę i podsmaż na niej czosnek i cebulę.
Powoli wrzuć do garnka mięso. Dodaj przyprawy.
Przesmaż je delikatnie
Przykryj mięso i duś 60 minut, od czasu do czasu mieszając.
Więcej informacji na temat świeżynki
Świeżynka to smaczne danie mięsne, które doskonale sprawdzi się na co dzień. Pod tą ciekawą nazwą kryje się duszona wieprzowina z dużym dodatkiem cebuli.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić świeżynkę, by powstało smaczne i dobre dla początkujących kucharzy danie, to ten prosty przepis sprawdzi się idealnie. Dowiesz się z niego jak usmażyć świeżynkę krok po kroku. To pyszne danie zyskało swoją nazwę od tego, że dawniej przygotowywano ją po świniobiciu ze świeżego mięsa. To nazwa, która zwykle nie jest już adekwatna. W obecnych czasach zwykle sięgamy po mięso z marketów, czy sklepów mięsnych. Jednak jej smak jest równie dobry, dlatego warto po nią sięgać na co dzień.
Przepis na świeżynkę to doskonały pomysł na obiad dla całej rodziny. Jeśli nie wiesz, co zrobić z mięsa wieprzowego koniecznie wypróbuj tej receptury. Mięso wieprzowe jest dość popularne w Polsce. Gości na stołach raczej często. Dużo częściej niż wołowina, czy drób. Jednak najczęściej w formie kotleta. To dobra forma, jednak może się łatwo znudzić. Jeśli nie wiesz, jak w inny sposób przygotować wieprzowinę wypróbuj świeżynkę.
Mięso wołowe nie kojarzy się zwykle ze zdrowym. To dlatego, że zawiera sporo nasyconych kwasów tłuszczowych, które w nadmiarze mają niekorzystny wpływ na układ sercowy. Jednak warto również wiedzieć, że jest to doskonałe źródło cynku, który jest niezbędny w utrzymaniu prawidłowego stanu zdrowia, gdyż wspomaga układ odpornościowy. Poza tym czerwone mięso jest też doskonałym źródłem żelaza. To pierwiastek, który jest niezbędny dla wielu reakcji zachodzących w organizmie człowieka. Warto jednak wiedzieć, że jego zbyt duże ilości działają negatywnie na organizm i mogą nasilać stan zapalny. Dlatego z mięsem czerwonym nie można przesadzać. Gdy gości w menu raz na jakiś czas nic złego się nie dzieje, jednak nadmiar może być niebezpieczny dla zdrowia. W tym przepisie mięso dodatkowo jest przygotowane w zdrowy sposób. Nie jest smażone na głębokim tłuszczu, tylko delikatnie duszone na małej ilości oliwy. To zdrowa obróbka, która sprawdzi się w codziennej diecie.
Alergeny w świeżynce
Lista alergenów dla świeżynki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na świeżynkę
Wartości odżywcze świeżynki
To opcja, która zawiera sporo nasyconych kwasów tłuszczowych, więc nie powinna gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(289g)
Węglowodany
(289g)
Tłuszcze
(289g)
Witaminy
(289g)
Składniki mineralne
(289g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.