Sos z borowików
- Borowiki (500 g)
- Cebula - 2 duże sztuki (200 g)
- Wino białe wytrawne (150 ml)
- Śmietana 18% (300 g)
- Koperek ogrodowy świeży (20 g)
Przepis na sos z borowików krok po kroku
Obierz cebulę z łuski i pokrój w drobną kostkę. Podsmaż na rozgrzanym maśle klarowanym.
Dodaj grzyby, dopraw solą i pieprzem, dodaj liść laurowy i ziele angielskie, wlej wino i podduś przez 10 minut.
Zmniejsz ogień, dodaj kwaśną śmietanę, wymieszaj dokładnie. Posiekaj koper i dodaj do sosu.
Więcej informacji na temat sosu z borowików
Sos z borowików to doskonała propozycja na wykorzystanie darów lasu jesienią. Przepis na sos z borowików jest bardzo łatwy w przygotowaniu, nie potrzebujesz więc dużego doświadczenia kulinarnego aby go wykonać. Do przygotowania sosu będziesz potrzebować następujących składników spożywczych: borowiki (świeże lub mrożone), śmietana kwaśna 18%, cebula, koper ogrodowy świeży, masło klarowane, wino białe wytrawne, sól i pieprz.
Jak zrobić sos z borowików? Jeśli używasz świeże grzyby - umyj je i oczyść dokładnie, pokrój na mniejsze kawałki, jeśli używasz grzybów mrożonych - rozmroź je przed przygotowaniem. Obierz cebulę z łuski i pokrój w drobną kostkę. Podsmaż na rozgrzanym maśle klarowanym. Dodaj grzyby, dopraw solą i pieprzem, dodaj liść laurowy i ziele angielskie, wlej wino i podduś przez 10 minut. Zmniejsz ogień, dodaj kwaśną śmietanę, wymieszaj dokładnie. Posiekaj koper i dodaj do sosu.
Grzyby leśne są produktem niskokalorycznym, bogate są w błonnik, zapewniający uczucie sytości oraz regulujący perystaltykę jelit. Grzyby są bogatym źródłem potasu, regulującego ciśnienie krwi i pracę serca oraz witamin z grupy B. Grzyby są ciężko strawne dlatego unikać ich spożywania powinny osoby mające problemy z układem pokarmowym, borykające się z chorą wątrobą czy nerkami. Grzyby nie są produktem odpowiednim do spożywania przez dzieci i osoby starsze. Cebula jest źródłem witaminy C oraz substancji o działaniu bakteriobójczym. Dzięki zawartości witaminy C cebula była niegdyś cenionym lekarstwem na szkorbut, zabierano ją jako część ekwipunku na wyprawy żeglarskie. Zawarte w niej substancje bakteriobójcze do dziś wykorzystywane są w leczeniu przeziębienia i zapaleniach gardła. Cebula jest także bogatym źródłem kwercetyny, która jest silnym przeciwutleniaczem i może obniżać prawdopodobieństwo rozwoju nowotworów. Cebula zawiera także spore ilości potasu, który reguluje pracę serca i obniża ciśnienie krwi.
Podsumowując sos borowikowy ze śmietaną możesz przygotować z grzybów świeżych lub mrożonych. Pyszny sos grzybowy jest idealnym dodatkiem do obiadu. Dobry sos z cebulą możesz przechowywać w lodówce 3-4 dni. Sos możesz przygotować także z dodatkiem słodkiej śmietany kremówki, będzie miał on wtedy bardziej delikatny smak.
Alergeny w sosie z borowików
Lista alergenów dla sosu z borowików przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Wino białe wytrawne
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 18%
Wartości odżywcze sosu z borowików
Sos z borowików to danie zawierające sporą ilość błonnika. Grzyby są ciężkostrawne dlatego nie powinny ich spożywać osoby z problemami żołądkowymi. Danie jest także źródłem łatwo przyswajalnego tłuszczu.
Energia i białka
(220g)
Węglowodany
(220g)
Tłuszcze
(220g)
Witaminy
(220g)
Składniki mineralne
(220g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.