Smoothie z melona
- Melon miodowy (100 g)
- Jogurt grecki 0% tłuszczu (125 ml)
- Banan (240 g)
- Mleko 2% (125 ml)
- Sok z limonki (15 ml)
Przepis na smoothie z melona krok po kroku
Pokrój melony i umieść je w blenderze.
Wlej mleko i dodaj jogurt.
Dodaj obranego banana i sok z limonki.
Całość zblenduj na gładką masę.
-
Smoothie
-
Smoothie Bowl
-
Smoothie ze szpinakiem
-
Smoothie z jarmużem
-
Smoothie bananowe
-
Zielone smoothie
-
Smoothie z mango
-
Smoothie z bananem
-
Smoothie warzywne
-
Smoothie z buraka
-
Smoothie z ananasem
-
Smoothie truskawkowe
-
Smoothie z awokado
-
Smoothie z selera naciowego
-
Smoothie z truskawek
-
Smoothie owocowe
-
Smoothie Thermomix
-
Smoothie z kiwi
-
Smoothie
Więcej informacji na temat smoothie z melona
Smoothie z melona jest wspaniałą opcją na pyszny i bardzo orzeźwiający napój, który na pewno wspaniale sprawdzi się latem. To dobra opcja zwłaszcza na upalne dni. Jej przygotowanie jest niezwykle szybkie, dlatego będzie dobrym wyborem nawet na szybkie, awaryjne posiłki. W dodatku jest bardzo dietetyczne.
Przepis na smoothie z melona jest wspaniałą opcją dla wszystkich, którzy dbają o zbilansowane menu. To dlatego, ze dostarcza sporo witamin i składników mineralnych. Jego przygotowanie jest natomiast niezwykle proste. By go zrobić wystarczy tylko kilka chwil. Jedyny sprzęt, jaki jest potrzebny to blender lub robot kuchenny, by uzyskać w łatwy sposób pożądaną gęstość i strukturę. Dobrze jest używać nieco schłodzonych składników, by urządzenie nie nagrzewało się zbytnio. Dzięki temu całość przebiega sprawniej, a smoothie nie podgrzewa się w trakcie blendowania, co korzystnie wpływa na jego smak. Można również dodać do niego odrobinę lodu.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić smoothie z melona, by było smaczne, a przy okazji naprawdę pyszne, to najlepiej jest wykorzystać do tego poniższy przepis, który gwarantuje wspaniały smak. Do jego przygotowania używa się tylko kilka prostych składników, które z łatwością można znaleźć w każdym nawet najmniejszym sklepie. Głównym składnikiem jest oczywiście melon. To owoc, który coraz częściej gości w menu ze względu na swój słodki, jednak orzeźwiający smak. Najlepiej sprawdza się zwłaszcza latem, ze względu na dużą zawartość wody, wspaniale gasi pragnienie. Melon to jednak nie tylko smaczny owoc, ale również bardzo wartościowy produkt, który jest bogaty w beta-karoten, który jest potężnym antyoksydantem. Nie tylko walczy z wolnymi rodnikami, ale również chroni przed stresem oksydacyjnym i zabezpiecza przed powstawaniem nowotworów. Oprócz tego dostarcza również potasu, pierwiastka, który jest niezbędny dla prawidłowej pracy układu krążenia.
To doskonały pomysł na pyszne, owocowe i dobre dla zdrowia smoothie. Jest bardzo orzeźwiające, dlatego wspaniale sprawdzi się na lato. Ten fit posiłek pełen witamin może być częścią codziennej diety. To coś idealnie dla miłośników napojów, które są niezwykle zdrowe.
Alergeny w smoothie z melona
Lista alergenów dla smoothie z melona przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt grecki 0% tłuszczu
- Mleko 2%
Wartości odżywcze smoothie z melona
To opcja, która dostarcza sporo witamin i składników mineralnych.
Energia i białka
(303g)
Węglowodany
(303g)
Tłuszcze
(303g)
Witaminy
(303g)
Składniki mineralne
(303g)
-
melon,
jogurt grecki,
banan,
mleko,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.