Smalec domowy z boczkiem
- Słonina wieprzowa (500 g)
- Boczek surowy (200 g)
- Czosnek - 3 ząbki (15 g)
- Cebula - 2 duże sztuki (300 g)
Przepis na smalec domowy z boczkiem krok po kroku
Cebulę obierz z łupiny i pokrój w drobną kostkę.
Boczek również pokrój w kostkę.
Na patelni podsmaż cebulę do zarumienienia oraz boczek do wytopienia tłuszczu.
Słoninę przepuść przez praskę do mielenia mięsa.
Słoninę umieść w wysokim rondelku i podgrzewaj na niskiej mocy palnika przez około 25 minut (tłuszcz wytopi się i otrzymasz skwarki).
Do wytopionego smalcu dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, odrobinę soli, pieprzu oraz majeranku.
Smalec z przyprawami podgrzewaj do momentu zarumienienia się skwarek.
Płynny, przestudzony smalczyk wymieszaj z cebulką oraz boczkiem.
Smalczyk przelej do słoiczka i odstaw go w chłodne miejsce do całkowitego zastygnięcia.
Gotowy smalec przechowuj w lodówce.
-
Pancakes
-
Omlet
-
Omlet na słodko
-
Pudding chia
-
Jajka po benedyktyńsku w wersji tradycyjnej
-
Sałatka z jajkiem
-
Sałatka z ananasem
-
Chleb w jajku
-
Pasztet wieprzowo-drobiowy
-
Placki z kaszy mannej
-
Placki z serka wiejskiego
-
Omlet na słono
-
Bananowe pancakes
-
Jajka po wiedeńsku
-
Jak zrobić pancake
-
Jaglanka
-
Placuszki z kaszy manny
-
Omlet z szynką
-
Pyszne śniadania
Więcej informacji na temat smalcu domowego z boczkiem
Smalec domowy z boczkiem to doskonała propozycja na smaczne smarowidło do chleba. Tradycyjny domowy smalec warto podać z dodatkiem ogórków kiszonych. Sprawdzony przepis na smalec domowy z boczkiem jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania smarowidła na kanapki potrzebne będą następujące produkty spożywcze: słonina wieprzowa, boczek surowy, czosnek, cebula, sól, pieprz oraz majeranek. Produkty te dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
A jak zrobić smalec domowy z boczkiem? Cebulę obierz z łupiny i pokrój w drobną kostkę. Boczek również pokrój w kostkę. Na patelni podsmaż cebulę do zarumienienia oraz boczek do wytopienia tłuszczu. Słoninę przepuść przez praskę do mielenia mięsa. Słoninę umieść w wysokim rondelku i podgrzewaj na niskiej mocy palnika przez około 25 minut (tłuszcz wytopi się i otrzymasz skwarki). Do wytopionego smalcu dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, odrobinę soli, pieprzu oraz majeranku. Smalec z przyprawami podgrzewaj do momentu zarumienienia się skwarek. Płynny, przestudzony smalczyk wymieszaj z cebulką oraz boczkiem. Smalczyk przelej do słoiczka i odstaw go w chłodne miejsce do całkowitego zastygnięcia.
W czosnku występują spore ilości składników mineralnych oraz witamin, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Do witamin obecnych w czosnku możemy zaliczyć witaminę C, witaminę B1, witaminę B2, witaminę PP oraz prowitaminę A. Natomiast składniki mineralne obecne w czosnku to między innymi potas, wapień, magnez, kobalt, chrom oraz nikiel.
Podsumowując smaczny smalec z boczkiem stanowi doskonały dodatek do kanapek. Smalec warto podać z dodatkiem kiszonych ogórków. Przepis na domowy smalczyk jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Smalec jest najlepszy dopiero po całkowitym zastygnięciu. Smalec domowy z boczkiem możesz podać jako smarowidło podczas imprez rodzinnych lub ze znajomymi. Produkty spożywcze niezbędne do przygotowania smalcu dostępne są w przystępnych cenach w większości sklepów spożywczych.
Alergeny w smalcu domowym z boczkiem
Lista alergenów dla smalcu domowego z boczkiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na smalec domowy z boczkiem
Wartości odżywcze smalcu domowego z boczkiem
Smalec domowy z boczkiem to doskonała propozycja na smarowidło do kanapek. Smalec zawiera spore ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego uważaj na jego ilość w codziennym jadłospisie.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.