Placki z kaszy mannej
- Kasza manna - 10 łyżek (100 g)
- Mleko 2% (100 ml)
- Jajko (1 szt.)
- Ksylitol (cukier brzozowy) - 1 łyżka (10 g)
Przepis na placki z kaszy mannej krok po kroku
Kaszę zalej ciepłym mlekiem i odstaw aż całkowicie zmięknie. W razie potrzeby możesz dolać więcej wody.
Oddziel białka od żółtek. Żółtka ubij z ksylitolem, a białka na sztywną pianę.
Delikatnie połącz wszystkie składniki.
Łyżką wykładaj porcje ciasta na patelnię beztłuszczową, formując okrągłe placuszki.
Smaż obustronnie do zarumienienia.
Więcej informacji na temat placków z kaszy mannej
Placki z kaszy mannej to pomysł na proste, szybkie śniadanie, które możesz przygotować w wersji słodkiej lub wytrawnej. Idealnie sprawdzą się dla dzieci, również niejadków. Sprawdzą się nie tylko na śniadanie, ale również kolację lub podwieczorek. Najlepsze są przy ich podaniu na ciepło, ale dobrze smakują również na zimno, dlatego możesz zapakować je na wynos do lunchboxa. Jak zrobić placki z kaszy mannej, aby były pyszne i dobre na każdą okazję? Koniecznie czytaj dalej i poznaj nasz sprawdzony przepis, który pokaże Ci, jak je przygotować krok po kroku. Składniki, który będziesz potrzebować to przede wszystkim kasza manna (może być błyskawiczna, jeśli zależy Ci na czasie, wtedy szybciej namoknie i zmięknie), mleko krowie lub napój roślinny, jajko oraz coś do posłodzenia. Zamiast cukru warto wykorzystać ksylitol lub erytrytol, dzięki temu posiłek będzie nieco mniej kaloryczny i będzie charakteryzował się niższym indeksem glikemicznym. Przepis na placki z kaszy mannej jest bardzo prosty, wystarczy, że namoczysz kaszę w mleku i wymieszasz z ubitym białkiem i żółtkiem utartym z cukrem. Placuszki możesz smażyć na maśle, oleju kokosowym lub patelni beztłuszczowej. Przepis na klasyczne placki z kaszy mannej to przepis, z którym poradzisz sobie nawet nie mając większego doświadczenia w kuchni. Tak przygotowane placuszki na słodko świetnie smakują z cukrem pudrem, a także polane naturalnym lub waniliowym jogurtem, w towarzystwie owoców, zwłaszcza jagodowych na przykład truskawek, malin, czy wiśni. Idealnie sprawdzą się w roli słodkiego śniadania, a także podwieczorku, deseru, czy lekkiej kolacji. Jeśli wolisz wersję wytrawną, zrezygnuj z dodatku cukru lub ksylitolu. Placki w wersji wytrawnej możesz podawać z serkiem śmietankowym i wędzonym łososiem lub gulaszem mięsno-warzywnym.
Alergeny w plackach z kaszy mannej
Lista alergenów dla placków z kaszy mannej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Kasza manna
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze placków z kaszy mannej
Placki z kaszy mannej mają wysoki indeks glikemiczny, dlatego warto podawać je w towarzystwie produktów białkowych i tłuszczowych, aby zmniejszyć wahania glikemii.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
-
kasza manna,
mleko,
jajka,
cukier,
ksylitol,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.