Pasta waniliowa
- Cukier - pół szklanki (100 g)
- Laska wanilii - 3 sztuki (6 g)
Przepis na pastę waniliową krok po kroku
Szklankę wody wlej do garnka i dodaj do niej cukier.
Składniki w garnku doprowadź do wrzenia i gotuj około 10 minut na małej mocy palnika.
Wanilię przekrój na pół i usuń z niej nasionka, skórkę pokrój na kawałki.
Nasiona oraz pokrojone skórki dodaj do syropu surowego i gotuj 3 minuty.
Syrop zblenduj do uzyskania jednolitej konsystencji.
Gotową pastę przelej do słoiczka, pozostaw do wystudzenia i zakręć słoiczek.
Gotową pastę wykorzystaj do przygotowania deseru lub ciasta.
Więcej informacji na temat pasty waniliowej
Pasta waniliowa to pasta przygotowywana na bazie ziaren wanilii oraz skórki waniliowej. Domowa pasta świetnie sprawdzi się jako dodatek do wielu potraw. Można wykorzystać ją do przygotowania ciasta lub ciasteczek. Pastę waniliową można kupić w sklepie, jednak warto przygotować ją samodzielnie. Sprawdzony przepis na pastę waniliową jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania pasty potrzebne będą następujące produkty: cukier, laski wanilii oraz woda. Pastę możesz przygotować również bez cukru, wystarczy zamienić go na dowolny słodzik.
Jak zrobić pastę waniliową? Szklankę wody wlej do garnka i dodaj do niej cukier. Składniki w garnku doprowadź do wrzenia i gotuj około 10 minut na małej mocy palnika. Wanilię przekrój na pół i usuń z niej nasionka, skórkę pokrój na kawałki. Nasiona oraz pokrojone skórki dodaj do syropu surowego i gotuj 3 minuty. Syrop zblenduj do uzyskania jednolitej konsystencji. Gotową pastę przelej do słoiczka, pozostaw do wystudzenia i zakręć słoiczek. Gotową pastę wykorzystaj do przygotowania deseru lub ciasta.
Wanilia to przyprawa, która rośnie w lasach tropikalnych. Najbardziej ceniona jest ta pochodząca z Madagaskaru. Wanilia posiada wiele cennych dla naszego zdrowia składników odżywczych. Laski wanilii posiadają wiele zastosowań: wykorzystuje się je jako dodatek do potraw lub stosuje jako olejek do masażu, lub aromaterapii. Stosowanie wanilii działa uspokajająco, spożywanie wanilii łagodzi napięcie oraz stres. Dodatkowo wspomaga wydzielanie enzymów trawiennych oraz łagodzi objawy zmian reumatoidalnych.
Podsumowując najlepsza pasta waniliowa to doskonała propozycja na dodatek do wielu potraw. Na bazie pasty możemy przygotować kremy do ciast i tortów. Słodką pastę możemy również wykorzystać do przygotowania pysznych wypieków. Łatwa pasta jest dobra do użycia bezpośrednio po przygotowaniu. Niewykorzystaną pastę warto przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiczku w lodówce. Pasta przygotowana jest na bazie cukru białego, jednak bez obawy możemy ją zrobić także z wykorzystaniem słodzików.
Alergeny w paście waniliowej
Lista alergenów dla pasty waniliowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na pastę waniliową
Wartości odżywcze pasty waniliowej
Pasta waniliowa to skoncentrowany syrop cukrowy wymieszany z ziarenkami wanilii. Pasta świetnie sprawdzi się do przygotowania deserów i ciast.
Energia i białka
(105g)
Węglowodany
(105g)
Tłuszcze
(105g)
Składniki mineralne
(105g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.