Składniki dla 1 porcji
  • Metaxa 40 ml
  • Coca cola 100 ml dopełnienie
Liczba porcji:
Przyprawy
limonka owoc
To będzie niezbędne
szklanka

Przepis na metaxę z colą krok po kroku

Do szklanki (najlepiej do brandy) włóż kostki lodu (parę sztuk, maksymalnie do połowy szklanki).

Wlej metaxę.

Drinka dopełnij colą.

Udekoruj drinka plastrem świeżej limonki okrojonym w ćwiartki.

Metaxa z colą
Metaxa z colą - cechy przepisu
Rodzaj dania:
Kuchnia:
Sposób przyrządzenia:
Przepis odpowiedni na:

Informacje dietetyczne - metaxa z colą

W skrócie
Kalorii w porcji
37 kcal
Wielkość
jednej porcji
140 g
Indeks glikemiczny
73

Wartości odżywcze metaxy z colą

na 100g gotowej potrawy

Alkohol nie jest wskazany przy chorobach wątroby oraz trzustki. Nie można spożywać go dzieciom, kobietom w ciąży oraz podczas karmienia piersią.

Szacunkowy indeks glikemiczny metaxy z colą 73
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w metaxie z colą

Lista alergenów dla metaxy z colą przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

W przepisie na metaxę z colą nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:

  • metaxa, limonka owoc
Dane na temat potencjalnych alergenów w tych składnikach musisz wyszukać samodzielnie.

Więcej informacji na temat metaxy z colą

Ten prosty drink z metaxą i colą zrobisz w ciągu minuty. Do tego kostki lodu, świeża limonka i ten łatwy drink z metaxy i coli jest gotowy. Taki drink podać można na imprezie lub na uroczystości, typu urodziny albo grill. Jeżeli lubisz proste, ale jednocześnie orzeźwiające trunki alkoholowe, metaxa z colą będzie idealna. Sprawdzi się na lato – orzeźwi każdego nawet w największy upał. Dodatek limonki wzbogaca smak o lekką kwaskowość, sam alkohol nadaje wyjątkową nutę. Coca-cola zaś doskonale sprawdza się w roli słodkiego napoju.

Metaxa jest to alkohol pochodzący z Grecji. W tym kraju jest to bardzo ceniony trunek, który powstaje na skutek destylacji wina. Metaxa leżakuje w dębowych beczkach, a następnie wzbogacana jest o specjalne dwa rodzaje wina, a także aromaty ziół i płatków róż. Alkohol ten powinien długo dojrzewać – około pół roku – zanim zostanie przelany do butelek. Kolor metaxy jest złocisty, zaś zawartość alkoholu wynosi od 38 do 43%.

Gdy szykuje Ci się impreza i chcesz spróbować czegoś nowego, metaxa z colą będzie super pomysłem. Drink jest bowiem prosty i szybki. Jedyne, co musisz zrobić, to wykonać kilka kroków. Na początek przygotuj szklankę. Do niej włóż kostki lodu. Wlej porcję metaxy i szklankę dopełnij coca-colą. Na końcu dodaj do drinka pokrojony plasterek limonki. Drink jest gotowy – możesz spróbować, jaki jest pyszny.

Jeżeli nie masz limonki, możesz wykorzystać cytrynę. Do ozdoby super pasuje też świeża mięta.

Coca-cola jest napojem, który ma wysoki indeks glikemiczny. Jest niezalecana osobom, które mają problemy z prawidłowym działaniem gospodarki węglowodanowej. Jeżeli pragniesz zmniejszyć wartość indeksu glikemicznego, a zarazem również kaloryczność drinka, zamiast zwykłej coca-coli wykorzystaj jej wersję bez cukru. To zdecydowanie lepszy zamiennik, który z powodzeniem możesz użyć do drinka.

Ze względu na to, że alkohol jest szkodliwy, nie może być on stosowany w wielu przypadkach. Bezwzględny zakaz spożycia alkoholu mają dzieci. Nie można go także pić, będąc w ciąży. Co dziwne, nadal spotyka się opinie, że lampka czerwonego wina w ciąży nie zaszkodzi – jest to bardzo szkodliwe przeświadczenie i każdy alkohol jest zakazany w tym stanie. Podczas karmienia piersią także nie wolno podać alkoholu – przenika on do mleka matki. Schorzenia, które wykluczają picie alkoholu to: choroby wątroby, choroby trzustki, cukrzyca, insulinooporność. Jeśli przyjmujesz leki, musisz także zrezygnować z picia alkoholu. Nigdy nie pij alkoholu, jeśli opiekujesz się dziećmi lub jeśli prowadzisz samochód albo jedziesz rowerem!

Szacunkowy koszt przygotowania metaxy z colą

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Metaxa
40 ml
Coca cola
100 ml
dopełnienie
6.00
Za 1500,0 ml
Liczba opakowań 1
0.40
Za 100 ml
Jak oceniasz przepis na metaxę z colą
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 80,6% osób