Metaxa sunset

Opublikowano: 24.09.2023 r., 15:14 | Autor: Magda Panek
Ulubiony
ikona podziel się Podziel się
Metaxa w szklance o zachodzie.
Metaxa sunset
Metaxa sunset to doskonała propozycja na pyszny i słodki drink na bazie metaxy, soku pomarańczowego oraz grenadyny. Koniecznie wypróbuj nasz prosty przepis.
Przygotowanie 10 min
61 kcal
Kcal w porcji
150 g
Wielkość porcji
76
Indeks glikemiczny
Składniki dla 1 porcji
  • Metaxa - 1 kieliszek (50 ml)
  • Sok pomarańczowy (100 ml)
  • Grenadyna (10 ml)
  • Lód (20 g)
Liczba porcji:
Sprzęt kuchenny
szklanka wysoka

Przepis na metaxa sunset krok po kroku

Do wysokiej szklanki włóż kostki lodu.

Następnie do szklanki wlej metaxę.

Do szklanki dolej sok pomarańczowy, a na koniec delikatnie grenadynę.

Gotowy drink możesz udekorować plastrami pomarańczy.

Przed wypiciem delikatnie wymieszaj drink.

Jak oceniasz przepis na metaxa sunset
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 93,2% osób

Więcej informacji na temat metaxa sunset

Metaxa sunset to doskonały pomysł na drink alkoholowy z metaxą, który warto przygotować na imprezę ze znajomymi. Drink przygotowany w domu jest dwukolorowy i przed spożyciem warto go wymieszać. Prosty przepis na metaxa sunset nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania drinka potrzebne będą następujące produkty spożywcze: metaxa, sok pomarańczowy, grenadyna oraz lód.

A jak zrobić metaxa sunset? Do wysokiej szklanki włóż kostki lodu. Następnie do szklanki wlej metaxę. Do szklanki dolej sok pomarańczowy, a na koniec delikatnie grenadynę. Gotowy drink możesz udekorować plastrami pomarańczy. Przed wypiciem delikatnie wymieszaj składniki drinka.

Metaxa to grecki alkohol z domieszką wina muskatowego. Alkohol ten wzbogacany jest ekstraktem z ziół oraz płatkami róż. Metaxa swój aromat zawdzięcza długiemu leżakowaniu w dębowych beczkach. Metaxa oznaczana jest 3, 5, 7 i 12 gwiazdkami, które oznaczają wiek najstarszego destylatu w składzie trunku.

Sok pomarańczowy możesz przygotować w domu lub kupić gotowy. Zwróć uwagę, aby był bez dodatku cukru oraz jeśli to możliwe świeżo wyciskany, a nie przygotowany z koncentratu. Pomarańcze wykorzystane do produkcji soku zawierają dużo kwasu foliowego oraz witaminy C, która odpowiada za wzmacnianie naszej odporności, a kiedyś stosowana była w leczeniu i zapobieganiu szkorbutu. Owoce kiedyś spożywane były okazjonalnie podczas świąt Bożego Narodzenia, gdyż dostęp do nich był bardzo ograniczony. Teraz można je kupić praktycznie w każdym większym sklepie spożywczym. Pomarańcze są owocami dostępnymi w sprzedaży przez cały rok. Najlepsze są spożywane na świeżo, nie nadają się do mrożenia.

Podsumowując: pomysł na kolorowy drink świetnie sprawdzi się na imprezę. Smaczne i szybkie drinki z syropem są słodkie i doskonale sprawdzą się na babski wieczór. Shaker do przygotowania drinków powinien być szklany lub metalowy. Proporcje do przygotowania drinka wynoszą odpowiednio 1:2 metaxy do soku pomarańczowego. Produkty niezbędne do wykonania drinka dostępne są w większości sklepów spożywczych.

Alergeny w metaxa sunset

Lista alergenów dla metaxa sunset przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

W przepisie na metaxa sunset nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:

  • metaxa
Dane na temat potencjalnych alergenów w tych składnikach musisz wyszukać samodzielnie.

Wartości odżywcze metaxa sunset

na 100g gotowej potrawy

Metaxa sunset to doskonała propozycja na smaczny drink. Kobiety w ciąży oraz osoby niepełnoletnie nie powinny spożywać napojów z dodatkiem alkoholu.

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(150g)
Energia (kcal)
41.00
61.50
Brak danych dla: metaxa.
czytaj dalej
Białko (g)
0.38
0.57
Brak danych dla: metaxa.
czytaj dalej
Fenyloalanina (mg)
0.01
0.01
Brak danych dla: metaxa.
czytaj dalej

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(150g)
Węglowodany (g)
9.83
14.74
Brak danych dla: metaxa.
czytaj dalej
Węglowodany przyswajalne (g)
9.66
14.49
Brak danych dla: metaxa.
czytaj dalej
Błonnik (nieprzyswajalne) (g)
0.17
0.25
Brak danych dla: metaxa.
czytaj dalej

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(150g)
Tłuszcz (g)
0.08
0.12
Brak danych dla: metaxa.
czytaj dalej
Tłuszcze nasycone (g)
0.05
0.07
Brak danych dla: metaxa.
czytaj dalej
Tłuszcze nienasycone (g)
0.03
0.05
Brak danych dla: metaxa.
czytaj dalej
Tłuszcze jednonasycone (g)
0.02
0.03
Brak danych dla: metaxa.
czytaj dalej
Tłuszcze wielonasycone (g)
0.02
0.03
Brak danych dla: metaxa.
czytaj dalej
Cholesterol (mg)
0.00
0.00
Brak danych dla: metaxa.
czytaj dalej
Szacunkowy indeks glikemiczny metaxa sunset 76
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Szacunkowy koszt przygotowania metaxa sunset

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Metaxa
50 ml
1 kieliszek
Sok pomarańczowy
100 ml
4.00
Za 1000,0 ml
Liczba opakowań 1
0.40
Za 100 ml
Grenadyna
10 ml
19.00
Za 490,0 ml
Liczba opakowań 1
0.39
Za 10 ml
Lód
20 g
5.00
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.10
Za 20 g