Małże

Opublikowano: 26.06.2021 r., 18:09 | Autor: Monika Słowikowska
Ulubiony
ikona podziel się Podziel się
Garnek z małżami i dodatkami
Małże
Małże z masłem i natką pietruszki to chyba najlepszy sposób na ich przygotowanie. Sprawdź jak przyrządzić małże w prosty sposób i zachwyć nimi rodzinę oraz gości.
Przygotowanie 15 min
296 kcal
Kcal w porcji
330 g
Wielkość porcji
15
Indeks glikemiczny
Składniki dla 2 porcji
  • Małże (500 g)
  • Masło (50 g)
  • Wino białe wytrawne (120 ml)
Liczba porcji:
Przyprawy
natka pietruszki świeża, czosnek
Sprzęt kuchenny
kuchenka, garnek

Przepis na małże krok po kroku

Wyrzuć niezamknięte i uszkodzone małże.

Pozostałe małże umyj

W garnku rozpuść masło i podsmaż na nim 2 posiekane ząbki czosnku.

Następnie dodaj małże i wino.

Duś na wolnym ogniu około 4 minut, aż małże się pootwierają.

Posiekaj pół pęczka natki pietruszki i dodaj do uduszonych muli. Potrząśnij garnkiem, aby wymieszać małże z natką pietruszki i sosem maślano-winnym.

Je się tylko te małże, które się otworzyły.

Jak oceniasz przepis na małże
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 91,3% osób
Często zadawane pytania

Więcej informacji na temat małż

Małże inaczej nazywane są mulami. Są niezbyt popularne w Polskich domach, ponieważ niewiele osób wie jak przyrządzić małże, a jest to bardzo proste. Składają się z żółtego środka zamkniętego w skorupkach, które są czarne.

Zanim przejdziemy do tego, jak zrobić małże, to musisz wiedzieć, które małże są dobre. Świeże małże powinny być przechowywane w zimnym miejscu, możesz je znaleźć na ladach wysypanych lodem i właśnie w lodzie są najczęściej przechowywane. Małże powinny być zamknięte. Jeżeli nie są zamknięte, należy puknąć małżom o blat, żeby się zamknęła. Nie zamknięte małże wyrzucamy. Do wyrzucenia są też uszkodzone, popękane małże. Gdy już mamy przygotowane same zamknięte małże to należy je dokładnie umyć, na przykład szczoteczką, żeby usunąć wszystkie zanieczyszczenia. Po oczyszczeniu małż można przejść do tego, jak gotować małże.

Ten przepis na małże składa się z masła, czosnku, natki pietruszki, małż i białego wina. Jest to chyba najpopularniejszy sposób przygotowania muli. Zaczynamy od rozgrzania masła i podsmażenia na nim posiekanego czosnku. Gdy czosnek lekko się zarumieni, dodajemy małże i białe wino. Dusimy je na wolnym ogniu, pod przykryciem około 3-4 minuty. Najlepiej obserwować czy muszle się pootwierały, ponieważ jest to sygnał, że są one gotowe. W czasie duszenia siekamy drobno natkę pietruszki. Gdy mule się uduszą, dodajemy natkę pietruszki i dokładnie mieszamy. Najczęściej robi się to, potrząsając garnkiem. Dzięki temu nie tylko mule wymieszają się z natką pietruszki, ale też wleci do nich masło z winem, w którym się dusiły. W ten sposób małże są gotowe. Pamiętaj, że je się tylko te małże, które się otworzyły, zamknięte nie są jadalne i należy je wyrzucić. Jak widzisz, jest to bardzo prosty przepis, a do tego szybki i smaczny.

W lepszych restauracjach do muli możesz dostać specjalne szczypce, które umożliwią Ci wyciągnięcie muli, ale w domu możesz jeść je widelcem, przytrzymując przy tym muszlę ręką. Opcjonalnie możesz tylko pierwszą małże zjeść widelcem i dłońmi, a do kolejnych używać jako szczypiec, do wyciągania środka, muszli z pierwszej małży.

Alergeny w małżach

Lista alergenów dla małż przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Mięczaki i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • małże
  • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
    • Masło
  • Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
    • Wino białe wytrawne

Wartości odżywcze małż

na 100g gotowej potrawy

Małże są potrawą, którą mogą spożywać osoby na diecie o niskim indeksie glikemicznym oraz na diecie bezglutenowej.

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(330g)
Energia (kcal)
89.84
296.46
Białko (g)
4.34
14.31

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(330g)
Węglowodany (g)
2.60
8.59
Węglowodany przyswajalne (g)
2.60
8.59
Błonnik (nieprzyswajalne) (g)
0.00
0.00

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(330g)
Tłuszcz (g)
6.05
19.97
Tłuszcze nasycone (g)
4.08
13.47
Tłuszcze nienasycone (g)
1.97
6.50
Tłuszcze jednonasycone (g)
1.75
5.76
Tłuszcze wielonasycone (g)
0.22
0.74
Cholesterol (mg)
16.04
52.95

Witaminy

Na 100g
Na porcję
(330g)
Witamina C (mg)
0.00
0.00

Składniki mineralne

Na 100g
Na porcję
(330g)
Sód (mg)
427.84
1411.86
Wapń (mg)
45.94
151.60
Żelazo (mg)
0.82
2.70
Szacunkowy indeks glikemiczny małż 15
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Szacunkowy koszt przygotowania małż

Koszt składników
140.00
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Małże
500 g
23.00
Za 100,0 g
Liczba opakowań 5
115.00
Za 500 g
Masło
50 g
5.00
Za 200,0 g
Liczba opakowań 1
1.25
Za 50 g
Wino białe wytrawne
120 ml
20.00
Za 700,0 ml
Liczba opakowań 1
3.43
Za 120 ml
Koszt składników
140.00