Proste obiady dla cukrzyka

proste obiady dla cukrzyka

Cukrzyca łączy się z dużymi wymaganiami dietetycznymi. Prawidłowo dobrane potrawy, które nie wywołują gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi, zapobiegają powstawaniu niebezpiecznych powikłań i sprawiają, że diabetyk może prowadzić normalne, szczęśliwe życie. Menu dla cukrzyka układamy w taki sposób, aby dania przygotowywać z produktów o niskim indeksie glikemicznym. Wbrew powszechnej opinii, nie jest trudno zrobić dobry obiad dla cukrzyka. Diabetycy mogą jeść zarówno zupy, jak i dania mięsne. Muszą jednak unikać ciężkich wywarów na tłustym mięsie lub na kościach oraz ziemniaków. W diecie cukrzycowej dozwolone są prawie wszystkie warzywa oraz chude mięso i ryby.

Proste obiady dla cukrzyka - sprawdzone przepisy na dania dla cukrzyków

Jak komponować proste obiady dla cukrzyka? Cukrzyca jest groźną chorobą, która powoduje niebezpieczne powikłania. Jednak bardzo wiele zależy od codziennego menu i nawyków żywieniowych. Jest to jedna z chorób, w których ogromne znaczenie ma to, jaki obiad jemy. Odpowiednio dobrane przepisy i produkty mają duży wpływ na to, czy dietetyk będzie prowadził normalne, szczęśliwe życie. Wyjaśniamy jakie są najbardziej optymalne dania obiadowe dla cukrzyka. Przedstawiamy najciekawsze przepisy na prosty i smaczny i prosty obiad dla cukrzyka.

Jaki obiad powinien zjeść diabetyk

Wymagania dietetyczne dla diabetyków

Cukrzyca i jej leczenie ma duży związek z dietą. Dlatego też, aby utrzymać odpowiedni komfort życia i nie dopuścić do wystąpienia powikłań, diabetyk musi odpowiednio dobierać potrawy. Wszyscy wiedzą, że diabetyk powinien unikać cukru i słodyczy. Ale nie jest to jedyny wymóg diety cukrzycowej. Cukrzyca stanowi zaburzenie rozprowadzania cukru w organizmie, dlatego też wymagania dietetyczne zakładają taki dobór składników, aby nie wywoływały one gwałtownego podwyższenia poziomu cukru we krwi. Te zasady dietetyczne dotyczą wszystkich rodzajów cukrzycy.

Odpowiednio dobrane potrawy mają na celu utrzymanie prawidłowego poziomu cukru, jak również utrzymanie właściwego poziomu cholesterolu, trójglicerydów i optymalnego ciśnienia krwi. Właściwie skomponowane przepisy mają również na celu zapobieganie powikłaniom, jak retinopatia, stopa cukrzycowa i nefropatia.

Główną zasadą, na podstawie której należy układać menu dla diabetyka, jest niski indeks glikemiczny. Dania o wysokim indeksie glikemicznym są szybciej trawione, czyli powodują szybki wzrost, a następnie gwałtowny spadek stężenia cukru we krwi. Ponadto diabetyk powinien zachowywać ogólne zasady zdrowego żywienia, czyli odpowiednia ilość posiłków, nawodnienie oraz aktywność fizyczna. Dieta cukrzycowa nie musi być lekkostrawna. Przeciwnie, powinna zawierać dużo błonnika, który przyczynia się do regulacji cukru we krwi.

Z jakich produktów należy przygotowywać dania dla cukrzyka

Najważniejszą zasadą diety dla cukrzyka jest unikanie cukru. Dlatego też niewskazane są wszelkiego rodzaju słodycze, ciasta i słodkie wypieki oraz gotowe produkty słodzone, a także cukier i miód. Bardzo ważne jest dokładne czytanie etykiet, gdyż cukier znajduje się w produktach gotowych, których o to nie podejrzewamy. Również dania gotowe do odgrzania w mikrofalówce, to nie jest dobry pomysł na obiad dla cukrzyka. Należy dokładnie sprawdzić skład kupowanych produktów.

Dla cukrzyków niewskazane są również węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym. Diabetyk nie powinien jeść pszennego chleba, białego ryżu, kaszy kukurydzianej i jaglanej, jak również płatków śniadaniowych i wyrobów bezglutenowych.

Mięsny obiad jest jak najbardziej wskazany dla cukrzyka, lecz mięso powinno być chude. Dopuszczalne są wszystkie ryby, królik, kurczaki i indyki oraz chuda wołowina i wieprzowina. Należy jednak unikać baraniny oraz tłustej wieprzowiny i wołowiny. Nie zalecane są również wędliny niskiej jakości i zawierające dużo tłuszczu. Świetnym produktem dla cukrzyków jest nabiał, czyli sery, naturalne jogurty, maślanki i kefiry. Niedozwolone są natomiast mleczne wyroby słodzone.

Idealnym produktem przy cukrzycy są warzywa, które dostarczają cennych witamin i mają niski indeks glikemiczny. Z diety należy jednak wykluczyć ziemniaki, bób i ugotowaną dynię. Problem stanowią owoce, które zawierają dużo cukru. Jednak diabetyk może jeść większość owoców w rozsądnych ilościach. Zakazane są natomiast owoce kandyzowane, suszone, jak również arbuzy i banany.

Jak zaplanować proste obiady dla cukrzyka

Pomysł na proste zupy dla cukrzyka

Przy cukrzycy ważne jest spożywanie dużej ilości warzyw, dlatego też ważną część diety stanowią zupy. Na obiad dla cukrzyka możemy wykorzystać przepisy na zupy jarzynowe, zupy krem oraz zupy rybne i mięsne.

Gotując zupy dla cukrzyka musimy zrezygnować z ziemniaków. Doskonały pomysł na zastąpienie ziemniaków podsuwa nam jest soczewica, która ma niski indeks glikemiczny i liczne składniki mineralne. Soczewica pozwala na długie uczucie sytości i nie powoduje zachcianek i podjadania między posiłkami. Soczewicę możemy dodać do zupy lub zrobić na jej bazie danie z warzywami. Aby zupa była bardziej pożywna stosujemy takie dodatki, jak: kasza gryczana, jęczmienna lub pęczak, pełnoziarnisty makaron lub ciemny ryż. Najlepiej dodatki ugotować osobno i dodać do gotowej zupy na końcu, gdyż rozgotowane kaszy zwiększają swój indeks glikemiczny.

Zupy dla cukrzyków najlepiej gotować na bazie bulionu warzywnego. W diecie cukrzycowej wykluczone są tłuste wywary na mięsie lub na kościach. Zamiast tego przygotowujemy domowy wywar z kurczaka, ryb lub warzyw. Z braku czasu możemy posłużyć się kostką rosołową, lecz warto stosować umiar, gdyż kostki rosołowe zawierają dużo soli. Na koniec, zupy nie zabielamy śmietaną. Niewskazane jest również podawanie do zupy białego pieczywa, białego ryżu i jasnego makaronu.

Czy diabetyk może jeść obiad mięsny

Obiad mięsny stanowi idealny wybór dla cukrzyka, pod warunkiem że wybieramy mięso chude lub ryby. Mięso powinno być gotowane, pieczone lub grillowane. Unikamy smażenia. Obiad cukrzyka powinien zawierać ryby, które podajemy co najmniej 3 razy w tygodniu. Wybieramy chude ryby morskie, które zawierają cenne kwasy tłuszczowe omega-3. Pamiętajmy, aby przygotowując obiad dla cukrzyka, unikać nadmiaru soli.

Pomysłów na prosty obiad dla cukrzyka jest bardzo wiele, szczególnie dla dorosłych osób, które nie lubią słodkich dań. Doskonały pomysł stanowi mięso gotowane lub pieczone z warzywami i z dodatkiem ciemnego ryżu lub kasz. Idealnym rozwiązaniem są dania typu potrawka lub gulasz z chudego mięsa gotowanego z warzywami. Zamiast obiadu na ciepło sprawdzi się także pożywna sałatka makaronowa z mięsem lub sałatka ze świeżymi warzywami z mięsem lub rybą.

Przepisy na prosty deser dla diabetyków

Deser dla diabetyka może być nie lada wyzwaniem, szczególnie że należy unikać cukru. Diabetycy muszą zrezygnować ze słodkich lodów, ciężkich, tłustych kremów, bitej śmietany, budyniu, cukru i mąki pszennej. Mimo tego diabetycy nie muszą rezygnować ze słodyczy.

Możemy z łatwością upiec pyszne ciasto z mąki owsianej lub orkiszowej. Masło zastępujemy olejem roślinnym. Kremy możemy zrobić na bazie chudego serka, zaś całość słodzimy ksylitolem.

Dla cukrzyka odpowiednie jest ciasto drożdżowe, ciasto marchewkowe, biszkoptowe lub jogurtowe. Jako dodatki sprawdzi się krem z gorzkiej czekolady lub galaretka. Od czasu do czasu można sobie pozwolić na sernik wiedeński na bazie chudego sera, słodzony ksylitolem.

Proste obiady dla cukrzyka - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto