Makaron z batatów
- Bataty - 4 średnie sztuki (800 g)
Przepis na makaron z batatów krok po kroku
Bataty obierz i umyj.
Pokrój w mniejsze kawałki i umieść w spiralizatorze.
Powstałe sprężynki makaronu ugotuj w osolonej wodzie przez 5-10 minut.
Gotowy makaron podawaj z sosem warzywnym lub mięsnym.
-
Zapiekanka makaronowa
-
Makaron ze szpinakiem
-
Spaghetti
-
Spaghetti carbonara
-
Łazanki
-
Spaghetti bolognese
-
Makaron z kurczakiem
-
Ravioli
-
Pappardelle
-
Zapiekanka gyros z makaronem
-
Makaron z tuńczykiem
-
Makaron ze szpinakiem i serem feta
-
Makaron z pesto
-
Makaron z cukinią
-
Makaron z krewetkami
-
Zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym
-
Makaron ze szpinakiem i kurczakiem
-
Makaron z pieczarkami
-
Pomysły na obiad z makaronem
Więcej informacji na temat makaronu z batatów
Pyszny makaron z batatów to doskonała propozycja na nisko kaloryczny, bez glutenowy makaron warzywny. Przepis na makaron z batatów jest bardzo prosty do zrobienia dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania makaronu potrzebne będzie urządzenie zwane spiralizerem, jeśli go nie posiadasz możesz przygotować makaron obieraczką do warzyw, będzie miał on jednak nieco inny kształt. Koreański makaron z batatów zwany Dangmyeon, przygotowuje się ze skrobi pozyskanej z batatów. Jego główne zastosowanie u kuchni koreańskiej to smażenie w woku.
Jak zrobić makaron z batatów? Batata obierz i pokrój w mniejsze kawałki, umieść w spiralizerze, w garnku zagotuj wodę, dopraw solą, włóż do wrzącej wody makaron i gotuj 5-10 minut. Gotowy makaron dodaj do sosu warzywnego lub z mięsem. Makaron możesz także usmażyć na oleju kokosowym lub rzepakowym.
Bataty zawierają podobnie jak ziemniaki dużo błonnika pokarmowego, odpowiadającego za prawidłową pracę naszych jelit oraz zapobiegającego zaparciom. Błonnik pomaga także usuwać nadmiar cholesterolu z naszej krwi. Bataty są bardzo dobrym źródłem witaminy A (100 gramowa porcja pokrywa w 98% dzienne zapotrzebowanie). Witamina A natomiast znajduje zastosowanie w leczeniu zmian trądzikowych, wpływa korzystnie na narząd wzroku oraz ma silne działanie zapobiegające powstawaniu nowotworów. Witamina A jest także naturalną substancją chroniącą nas przed promieniowaniem ultrafioletowym. Słodkie ziemniaki mają niski indeks glikemiczny dlatego mogą je w swojej diecie uwzględniać osoby chorujące na cukrzycę.
Podsumowując prosty przepis na zdrowy makaron doskonale sprawdzi się na obiad. Makaron ze słodkich ziemniaków jest fit, dlatego sprawdzi się idealnie u osób na dietach redukcyjnych lub dbających o linię. Makaron ten doskonale smakuje z dodatkiem sosu pomidorowego. Dobry makaron bezglutenowy jest doskonałym zamiennikiem dla osób chorujących na celiakię. Celiakia to choroba, polegająca na niszczeniu kosmków jelitowych pod wpływem białka zawartego w zbożach zwanego glutenem.
Alergeny w makaronie z batatów
Lista alergenów dla makaronu z batatów przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na makaron z batatów
Wartości odżywcze makaronu z batatów
Makaron z batatów to doskonała propozycja na warzywny bezglutenowy makaron do sosu. Bataty zawierają wiele cennych witamin i składników mineralnych. Mają niską zawartość kalorii dlatego są odpowiednie dla osób na dietach redukcyjnych.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.