Konfitura z jagód
- Jagody (1000 g)
- Ksylitol (cukier brzozowy) (200 g)
- Sok z cytryny - 4 łyżki (40 ml)
Przepis na konfiturę z jagód krok po kroku
Jagody umyj i przełóż do dużego garnka.
Dodaj ksylitol oraz sok z cytryny i smaż dżem na małym palniki, co jakiś czas mieszając.
Dżem smaż przez ok. 45-60 minut.
Gotowy gorący dżem nałóż do wcześniej wyparzonych słoiczków.
Mocno zakręć wieczko i ustaw do góry dnem na ściereczce. Następnie wszystkie słoiczki nakryj drugą ściereczką lub ręcznikiem i pozostaw do wystudzenia.
Konfiturę dżem przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu (piwnicy).
-
Konfitury z cebuli
-
Konfitura z wiśni
-
Dżem z czerwonej porzeczki
-
Konfitura z czerwonej cebuli
-
Konfitura z pigwy
-
Konfitura z płatków róży
-
Konfitura z truskawek
-
Konfitura z żurawiny
-
Konfitura z czarnej porzeczki
-
Konfitura z róży
-
Konfitura z pomarańczy
-
Konfitura z czerwonej porzeczki
-
Herbata po rosyjsku
-
Konfitura różana
-
Konfitura z borówki amerykańskiej
-
Konfitura wiśniowa bez cukru
-
Konfitura z dzikiej róży
-
Konfitura z agrestu
-
Konfitura
Więcej informacji na temat konfitury z jagód
Jagody są jednym z najlepszych owoców do przygotowywania przetworów na zimę. Dżemy i konfitury z jagód leśnych uwielbiają zarówno dzieci, jak i dorośli.
W lipcu zaczynają się pojawiać jagody w lasach, jednak sezon na nie jest bardzo krótki. Dlatego, aby cieszyć się ich smakiem przez cały rok, warto zrobić z nich przetwory do słoików. Konfitura z jagód jest to najlepsza propozycja na wykorzystanie tego pysznego owocu. Jest smaczna i bardzo zdrowa, ponieważ jest bez cukru. Konfiturę można wykorzystać zimą do naleśników, gofrów, ciast czy deserów.
Dlaczego warto jeść jagody?
Jagody są nie tylko bardzo smaczne, ale i zdrowe. Mają wiele właściwości prozdrowotnych. Gdy nie znano jeszcze antybiotyków, owoc ten służył nawet do leczenia tyfusa i gronkowca. Mogą wspominać leczenie dolegliwości takich jak:
- biegunki — ponadto jagody wspomagają leczenie zatruć pokarmowych. W tym przypadku najlepszy jest sok z czarnych jagód oraz napar z liści jagód. Dzięki obecnym w jagodach garbnikach błona śluzowa żołądka się uszczelnia. Garbniki ponadto neutralizują szkodliwe produkty przemiany materii, neutralizują toksyny oraz spowalniają pracę jelit.
- podwyższony cholesterol — zawartych w jagodach kwas oleinowy redukuje "zły" cholesterol (LDL).
- regulacja poziomu glukozy w krwi — glukokininy obecne w jagodach działają jak insulina.
- szkodliwe bakterie w pęcherzu moczowym — jagody działają podobnie do żurawiny, chroniąc pęcherz moczowy przed stanem zapalnym.
- nowotwory — jagody są bogatym źródłem antyoksydantów zwalczających wolne rodniki.
Jagody są bogatym źródłem wielu witamin i składników mineralnych. W dużych ilościach znajdziemy w nich selen, miedź, cynk i mangan oraz witaminy: C, A, B, PP. Zawierają także duże ilości błonnika, dzięki czemu duża ilość cholesterolu jest usuwana z układu pokarmowego razem z toksynami i kwasami żółciowymi, zapobiegając przenikaniu do naczyń krwionośnych.
Jak zrobić konfiturę z jagód?
Podaję sprawdzony przepis na konfiturę z jagód. Jest naprawdę bardzo dobra.
Do garnka przekładamy jagody i dodajemy ksylitol oraz sok z cytryny. Następnie po prostu smażymy dżem. Zazwyczaj trwa to ok. 45 minut, ale zależy od tego, jak gęstą konfiturę chcemy uzyskać.
Gotowy dżem nakładamy do wyparzonych słoiczków, zakręcamy i ustawiamy dnem do góry na ściereczce. Następnie słoiczki nakrywamy drugą ściereczką i zostawiamy do wystygnięcia.
Alergeny w konfiturze z jagód
Lista alergenów dla Konfitury z jagód przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na konfiturę z jagód
Wartości odżywcze konfitury z jagód
Zdrowa konfitura jagodowa bez cukru, idealna dla diabetyków
Energia i białka
(800g)
Węglowodany
(800g)
Tłuszcze
(800g)
Witaminy
(800g)
Składniki mineralne
(800g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.