Karmel

Opublikowano: 31.05.2021 r., 19:30 | Autor: Monika Słowikowska
Ulubiony
ikona podziel się Podziel się
Słoik kremowego karmelu na desce
Karmel
Karmel jest bursztynowym sosem, który powstaje z połączenia cukru, masła i śmietanki. Możesz wykorzystać go jako dodatek do kawy i polewa do lodów i przeróżnych deserów.
Przygotowanie 25 min
169 kcal
Kcal w porcji
40 g
Wielkość porcji
70
Indeks glikemiczny
Przepis wegetariański
Składniki dla 14 porcji
  • Cukier (200 g)
  • Śmietanka kremowa 30% (120 g)
  • Masło (80 g)
Liczba porcji:
Sprzęt kuchenny
kuchenka, garnek

Przepis na karmel krok po kroku

Cukier wsyp do garnka i równomiernie rozłóż go po całym dnie.

Ustaw średnią moc kuchenki i poczekaj, aż cukier się rozpuści i uzyska złotą barwę. Nie mieszaj, tylko cierpliwie czekaj, aż cukier będzie rozpuszczony.

Następnie wlej szklankę wody i dokładnie wymieszaj, żeby karmel się rozpuścił.

Gotuj około 2 minut i wlej śmietankę.

Gotuj około 5 minut na średniej mocy kuchenki.

Na koniec dodaj masło i mieszaj, aż masło się rozpuści i połączy z karmelem, w jednolity krem.

Jak oceniasz przepis na karmel
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 93,6% osób

Więcej informacji na temat karmelu

Karmel a dokładniej krem karmelowy to słodki sos, o bursztynowym kolorze, który można wykorzystać do ciasta, kawy czy jako polewa do lodów. Składa się z cukru i masła, śmietanki i odrobiny wody. Niestety karmel nie jest dietetycznym dodatkiem. Składa się z cukru i masła oraz tłustej śmietanki co nie jest szczególnie zdrowe. Cukier to także wysokokaloryczny produkt, który prowadzi do szybkiego wzrostu glukozy we krwi, w nadmiernej ilości do otyłości oraz rozwoju próchnicy zębów. Szczególnie że krem karmelowy jest tak pyszny, że ciężko zatrzymać się na 1 łyżeczce i po chwili znika pół słoika.

Dokładnie karmel to sam cukier lub cukier z wodą, który często wykorzystuje się do przygotowywania różnych ozdób i słodyczy, a także jako barwnik, ze względu na swój kolor, który zależnie od czasu karmelizacji cukru jest jaśniejszy lub ciemniejszy. Z tego przepisu wykonasz krem karmelowy, czyli karmel z dodatkiem masła i śmietanki. Sam karmel początkowo był wykorzystywany do depilacji. Nazwa karmel oznacza „palony cukier” od francuskiego słowa „caramel”. Sprawdź jak przygotować ten domowej roboty sos karmelowy.

Jak przygotować domowy karmel?

Przechodzimy do wyjaśniania, jak się robi karmel. Zaczynamy od wsypania cukru do rondelka. Staramy się rozłożyć go równomiernie, na całym dnie garnka. Na bardzo wolnym ogniu podgrzewamy cukier, aż się całkowicie rozpuści. W tym czasie nie mieszamy cukru, tylko cierpliwie czekamy. Gdy cukier się rozpuści i będzie miał złoty kolor, dolewamy wodę i mieszamy. Cukier musi dokładnie połączyć się z wodą i zagotować. Następnie dodajemy do niego śmietankę i mieszamy. Taką masę gotujemy około 5 minut. Po tym czasie dodajemy masło i mieszamy, aby masło się rozpuściło i dokładnie połączyło z karmelem. Gotowe!

Jak widzisz przepis na karmel z cukru i wody, z dodatkiem śmietanki oraz masła jest całkiem prosty. Świetnie sprawdza jako dodatek do ciast. Możesz takim karmelem posłodzić kawę i będzie smakowała jak ta z kawiarni. Po dodaniu odrobiny soli, uzyskasz słony karmel, który zawładnął kubkami smakowymi i sercami wielu osób, zyskując bardzo dużą popularność na całym świecie.

Alergeny w karmelu

Lista alergenów dla karmelu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
    • Śmietanka kremowa 30%
    • Masło

Wartości odżywcze karmelu

na 100g gotowej potrawy

Karmel nie jest "dietetycznym" dodatkiem, ale od czasu do czasu można sobie pozwolić na jego umiarkowaną ilość.

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(40g)
Energia (kcal)
423.50
169.40
Białko (g)
0.83
0.33

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(40g)
Węglowodany (g)
50.80
20.32
Węglowodany przyswajalne (g)
50.80
20.32
Błonnik (nieprzyswajalne) (g)
0.00
0.00

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(40g)
Tłuszcz (g)
25.38
10.15
Tłuszcze nasycone (g)
20.10
8.04
Tłuszcze nienasycone (g)
5.28
2.11

Składniki mineralne

Na 100g
Na porcję
(40g)
Sód (mg)
2.71
1.08
Szacunkowy indeks glikemiczny karmelu 70
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Szacunkowy koszt przygotowania karmelu

Koszt składników
10.50
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Cukier
200 g
2.50
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.50
Za 200 g
Śmietanka kremowa 30%
120 g
3.00
Za 200,0 g
Liczba opakowań 1
1.80
Za 120 g
Masło
80 g
5.00
Za 200,0 g
Liczba opakowań 1
2.00
Za 80 g
Koszt składników
10.50