Karczochy w zalewie
- Karczochy - serca w zalewie solnej (200 g)
- Czosnek (10 g)
- Sok z cytryny (20 ml)
- Oliwa z oliwek (40 ml)
Przepis na karczochy w zalewie krok po kroku
Karczochy odsącz z zalewy, pokrój w ćwiartki i włóż do pojemnika z przykrywką.
Czosnek bardzo drobno posiekaj.
Do karczochów dodaj czosnek, listki tymianku. Wymieszaj.
Karczochy skrop sokiem z cytryny oraz polej oliwą. Dopraw solą. Delikatnie wymieszaj.
Pojemnik zamknij i odstaw do lodówki na kilka godzin.
Takie karczochy możesz przechowywać w lodówce przez około 2-3 dni.
Więcej informacji na temat karczochów w zalewie
Karczochy w zalewie to jeden z tych przepisów, który zdecydowanie kojarzy się z kuchnią śródziemnomorską. Karczochy tak przygotowane są smaczne, delikatne i aromatyczne.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić karczochy w zalewie, by były pyszne i dobre dla zdrowia, to ten prosty przepis będzie doskonałym wyborem. Dowiesz się z niego jak przygotować karczochy krok po kroku. Dzięki temu poradzisz sobie z tym zadaniem, nawet jeśli to twój pierwszy raz. Najlepiej wykorzystaj do tego przepisu jak najświeższe warzywa.
Przepis na karczochy w zalewie to doskonała opcja na zimę. Karczochy w oleju idealnie sprawdzą się do słoiczków. Takie przetwory można zajadać, gdy warzywa nie są tak dostępne, czyli zimą i jesienią. Zalewa do karczochów jest smaczna i prosta. Nieco przypomina tą do suszonych pomidorów. Najlepiej wykorzystać do niej oliwę z oliwek, która jest bogata w cenne witaminy i minerały. Oliwa z oliwek jest cennym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, omega-3 i omega-6, które pozytywnie wpływają na kondycję układu krwionośnego, nerwowego, a także zmysł wzroku. Oliwa z oliwek oprócz korzystnych kwasów tłuszczowych zawiera również witaminy E i K. Oliwa ma działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne i regulujące rytm wypróżnień. Dlatego zdecydowanie warto dodawać ją do wielu potraw. Jednak jeśli nie jesteś fanem jej smaku lub nie chcesz z niej korzystać, możesz sięgnąć po inne oleje - świetny będzie na przykład rzepakowy.
Głównym składnikiem tego przepisu są bez wątpienia karczochy. Karczochy to warzywa, po które nie sięgamy zbyt często. Zwykle dlatego, że obawiamy się ich smaku, ale również nie bardzo wiemy, w jaki sposób je przygotować. Warto to jednak zmienić. Karczochy zawierają wiele cennych właściwości. Mają działanie ochronne na wątrobę, a także stymulują produkcję i wydzielanie żółci, wspomagając procesy trawienia. Obniżają również stężenie cholesterolu i triglicerydów we krwi, przez co hamują postęp miażdżycy. Karczoch posiada również właściwości przeciwwirusowe i antybakteryjnie, moczopędne oraz przeciwcukrzycowe.
Alergeny w karczochach w zalewie
Lista alergenów dla karczochów w zalewie przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na karczochy w zalewie
Wartości odżywcze karczochów w zalewie
To zdrowa opcja, która dostarczy dużo witamin.
Energia i białka
(270g)
Węglowodany
(270g)
Tłuszcze
(270g)
Witaminy
(270g)
Składniki mineralne
(270g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.