Dorsz zapiekany
- Dorsz filet (500 g)
- Śmietanka kremowa 30% (300 g)
- Jajko (3 szt.)
- Por - 1 mała sztuka (200 g)
- Masło (100 g)
Przepis na dorsz zapiekany krok po kroku
Pora podsmaż na maśle. Dopraw solą i pieprzem. Jajka ubij ze śmietaną.
Dorsza dopraw solą i pieprzem. Wyłóż do naczynia żaroodpornego, na wierzch ułóż pora podsmażonego na maśle i zalej wszystko śmietaną.
Piecz w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 30 minut.
Gotową rybę posyp natką pietruszki.
Więcej informacji na temat dorsza zapiekanego
Dorsz zapiekany to doskonała propozycja na pyszne danie ze śmietaną. Filety z dorsza zapiekane pod kołderką z pora i śmietany są bardzo aromatyczne i miękkie. Przepis na dorsza zapiekanego jest prosty dlatego wykonasz go bez większego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania dorsza w śmietanie będą Ci potrzebne następujące produkty spożywcze: filet z dorsza, por, masło, śmietana kremowa 30%, sól, pieprz, jajka.
Jak zrobić dorsza zapiekanego? Na początek pokrój pora w pióra i rozgrzej masło na patelni. Podsmaż pora i dopraw solą i pieprze. Filet dopraw solą i pieprzem ułóż na dnie naczynia żaroodpornego i na wierzch ułóż pora. Ubij jajka ze śmietaną i zalej rybę. Piecz w nagrzanym piekarniku do 200 stopni przez 30 minut. Gotową rybę posyp natką pietruszki.
Dorsz jest rybą morską. Mięso dorsza zawiera dużo kwasów omega 3, tak ważnych dla naszego zdrowia i wspomagających pracę układu sercowo-naczyniowego. Jest również źródłem wysokiej jakości pełnowartościowego i łatwo przyswajalnego białka. Białko bierze udział w wielu ważnych reakcjach w naszym organizmie. Jest budulcem naszych komórek, jest substratem do produkcji hormonów białkowych między innymi insulina, prolaktyna czy hormon wzrostu. Ryby morskie zawierają także duże ilości jodu, witaminy A i D. Witamina D jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Zapobiega występowaniu osteoporozy, wspomaga mineralizację kości, korzystnie wpływa na rozwój mózgu.
Jajka zawarte w przepisie są bogatym źródłem wielu cennych dla naszego organizmu witamin takich jak witamina A, witaminy z grupy B. Zawierają składniki mineralne takie jak żelazo i fosfor, są też dobrym źródłem luteiny i zeaksantyny tak potrzebnej naszym oczom. Jajka są niskokaloryczne, zawierają dużą ilość łatwo przyswajalnego białka. Staraj się wybierać jajka od kur z wolnego wybiegu.
Podsumowując pyszny dorsz z porem zapiekany w śmietanie to sprawdzony przepis na delikatną i aromatyczną rybę. Łatwy przepis przygotujesz bez większego problemu. Dobry filet z dorsza możesz podać na obiad lub kolację w gronie przyjaciół.
Alergeny w dorszu zapiekanym
Lista alergenów dla dorsza zapiekanego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Dorsz filet
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
- Masło
Wartości odżywcze dorsza zapiekanego
Dorsz zapiekany to doskonała alternatywa dla ryb smażonych w panierce. Jest on delikatniejszy i łatwiej strawny. Dorsz jest źródłem łatwo przyswajalnego białka.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.