Ciabatta na zakwasie
- Zakwas żytni (30 g)
- Mąka pszenna 2000 pełnoziarnista (300 g)
- Oliwa z oliwek (45 ml)
Przepis na ciabattę na zakwasie krok po kroku
W misce zmieszaj zakwas z 1 szklanką ciepłej, ale nie gorącej wody.
Do miski dodaj mąkę, sól i przemieszaj całość rękami. Odstaw na 30 minut.
Do miski wlej olej i zacznij wyrabiać ciasto, by było miękkie i elastyczne.
Ciasto odstaw na 2 godziny do lodówki, co 30 minut ponownie wyrabiając. Jeśli masz więcej czasu, możesz zostawić ciasto w lodówce na całą noc.
Po tym czasie wyrób ciasto ostatni raz.
Ciasto podziel na 3 części, każda uformuj rękami w podłużny bochenek.
Piekarnik nagrzej do 220 stopni C i piecz przez 30 minut.
Więcej informacji na temat ciabatty na zakwasie
Ciabatta na zakwasie to dobra alternatywa dla sklepowych produktów, w których zwykle znajdują się drożdże. Będzie odpowiednia dla każdego, kto potrzebuje nieco delikatniejszego produktu ze względu na problemy z układem trawiennym. To produkt smaczny, zdrowy i bardzo szybki. Choć może się wydawać, że jej przygotowanie jest niezwykle skomplikowane, wcale tak nie jest. Wystarczy kilka chwil, by stworzyć tę włoską bułkę w domu.
Przepis na ciabattę na zakwasie będzie idealny dla wszystkich osób, które niezwykle dbają o swoje menu i szukają produktów najwyższej jakości. Dzięki temu, że robi się ją w domu, smakuje wyśmienicie, a przy okazji jest lekkostrawna i obfituje w błonnik. Sklepowe ciabatty raczej robione są na oczyszczonej mące pszennej, dzięki czemu ich indeks glikemiczny jest wysoki i nie obfitują we włókna pokarmowe. Gdy przygotowuje się ją samodzielnie w domu, można postawić na mąkę pełnoziarnistą, która jest zdrowszym wyborem w tradycyjnej diecie. To dobre źródło witamin z grupy B, które chronią układ nerwowy, ale również odpornościowy. Dostarcza również miedzi, czy magnezu. Poza tym wspiera działanie układu trawiennego, głównie jelit i mirkobiomu, który je zasiedla.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić ciabattę samodzielnie w domu, w kilku prostych krokach, to ten przepis sprawdzi się idealnie. Powstają z niego trzy małe bochenki, z których można przygotować naprawdę smaczne kanapki lub grzanki. W tym przepisie została użyta mąka pszenna, jednak można ją zamienić na inną, zawierającą gluten, świetnie sprawdzi się orkiszowa, ale również żytnia.
Włoska bułka ciabatta jest wspaniałą bazą dla wielu różnych dań. Głównie są to kanapki, które można przygotowywać zarówno na zimno, jak i podgrzewać na przykład w piekarniku. Można dodać do niej naprawdę wiele różnych dodatków. Świetnie smakuje z mozzarellą i pomidorami, czy grillowanym kurczakiem i sałatą. Ten sprawdzony przepis pozwala na stworzenie takiej bazy we własnym domu, z kilku prostych składników. Dzięki temu jest ona naprawdę dobra i niezwykle chrupiąca.
Alergeny w ciabatcie na zakwasie
Lista alergenów dla ciabatty na zakwasie przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Zakwas żytni
- Mąka pszenna 2000 pełnoziarnista
Wartości odżywcze ciabatty na zakwasie
Ten wypiek świetnie sprawdzi się na co dzień.
Energia i białka
(125g)
Węglowodany
(125g)
Tłuszcze
(125g)
Witaminy
(125g)
Składniki mineralne
(125g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.