Chleb do żurku
- Mąka żytnia typ 2000 (500 g)
- Drożdże suche - 1 opakowanie (7 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (30 ml)
Przepis na chleb do żurku krok po kroku
Do dużej miski przesiej mąkę, dodaj drożdże, odrobinę soli i cukru. Wlej oliwę i połącz z 1,5 szklanki wody. Całość wymieszaj dokładnie i wyrób ciasto rękami, by było miękkie i sprężyste.
Ciasto odstaw na 2 godziny do wyrośnięcia.
Ciasto podziel na 4 mniejsze części i z każdej uformuj mały bochenek.
Bochenki poukładaj na blaszce pokrytej papierem do pieczenia. Całość piecz w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 25 minut.
Po upieczeniu chleb natnij od góry i za pomocą łyżki wydrąż środek.
Więcej informacji na temat chleba do żurku
Chleb do żurku to świetny pomysł na ciekawe podanie dobrze znanej zupy. Chlebki do żurku są zwykle ciężko dostępne w sklepie, dlatego ten przepis jest niezwykle pomocny, gdy chce się zaskoczyć bliskich i podać żurek w nieco ciekawszej odsłonie. Choć całość może się wydawać nieco skomplikowana w przygotowaniu, wcale tak nie jest. Chlebek robi się bardzo prosto, a jego smak jest przepyszny.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić chleb do żurku, który nie będzie zbyt pracochłonny i na pewno się uda, to ten przepis przypadnie ci do gustu. Do jego wykonania wcale nie trzeba drogiego sprzętu. Całość można zrobić w kilka chwil, chlebek można użyć jako pojemnik na zupę, ale także jak typowy wypiek. Niewydrążony chlebek świetnie sprawdzi się na kanapki czy grzanki.
Przepis na chlebek do żurku jest niesamowicie łatwy i pozwala przygotować całość w ekspresowym tempie. W kilka chwil można cieszyć się najbardziej oryginalnym naczyniem do zupy czy gulaszu. Chlebki prezentują się bardzo dekoracyjnie i elegancko, dlatego są najlepszą dekoracją stołu. Można w nim podać wielkanocny żurek w chlebie, który nie tylko zachwyci wszystkich pięknym wyglądem ale również smakiem. Chlebek wspaniale łączy się ze smakiem zupy. Użycie chlebka sprawia, że danie można zjeść wraz z naczyniem, co zdecydowanie wpływa na sytość całego dania.
Z tego przepisu dowiesz się jak upiec chleb do żurku, który jest nie tylko smaczny i piękny, ale również prosty w wykonaniu. Można go zrobić w kilku krokach, które sprawiają, że całość nie jest zbyt skomplikowana. Ten chlebek robi się na drożdżach suchych i nie ma potrzeby wykonywania rozczynu, dzięki czemu całość można zrobić w bardzo szybki sposób. Do wykonania chlebka najlepiej użyć mąki pełnoziarnistej, która nie tylko wspaniale komponuje się z zupą, ale również dostarcza mnóstwo błonnika i witamin.
To idealny pomysł na świąteczny chlebek, który choć idealnie pasuje do żurku. to może również służyć jako naczynie na sos czy zupę krem. Ten sprawdzony przepis zawsze się udaje i pozwala stworzyć świetne pieczywo.
Alergeny w chlebie do żurku
Lista alergenów dla chleba do żurku przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka żytnia typ 2000
Wartości odżywcze chleba do żurku
To świetny pomysł na dodatek do zupy, chleb żytni dostarcza wielu cennych witamin i składników mineralnych.
Energia i białka
(134g)
Węglowodany
(134g)
Tłuszcze
(134g)
Witaminy
(134g)
Składniki mineralne
(134g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.