Caipirinha
- Cachaça (120 ml)
- Lód (300 g)
- Limonka - 4 większe sztuki (200 g)
- Cukier (70 g)
Przepis na caipirinha krok po kroku
Limonkę sparz gorącą wodą przekrój w poprzek i każdą z połówek pokrój na ćwiartki.
W szklance umieść cukier i limonki. Wyciśnij sok z limonek. Wlej alkohol i wymieszaj, aż cukier się roztopi.
Na koniec dodaj kruszony lód i wymieszaj.
Więcej informacji na temat caipirinha
Caipirinha to smaczny lekko kwaskowaty drink na bazie alkoholu produkowanego z Brazylii. Alkohol z którego powstaje tradycyjny drink nosi nazwę Cachaça. Przepis na caipirinha jest prosty w przygotowaniu, nie musisz mieć więc dużego doświadczenia barmańskiego aby go wykonać. Do zrobienia tego orzeźwiającego drinka potrzebne Ci będą następujące składniki: limonka, lód kruszony, cukier, Cachaça lub wódka albo rum.
Jak zrobić drink caipirinha? Na początek sparz wrzątkiem limonki. Przekrój owoc w poprzek a każdą połówkę jeszcze na cztery części. Kawałki limonki umieść w szklance i dodaj do nich cukier. Wyciśnij sok z limonek. Lód pokrusz wkładając go do woreczka strunowego, przykryj ścierką i ubij tłuczkiem do mięsa. Do szklanki wlej alkohol, wymieszaj dokładnie na koniec dopełnij szklankę lodem i wymieszaj. Domowy drink możesz przygotować z wódką lub z rumem jeśli nie masz dostępu do Cachaça. Zachowaj identyczne proporcje jak w tradycyjnym przepisie.
Cachaça jest alkoholem porównywanym do wódki, produkuje się go z fermentowanego soku trzcinowego. Jest ona tradycyjnym trunkiem powstającym w Brazylii. Smakiem przypomina rum czy tequile jest jednak bardziej cierpka. Butelkowana może być od razu po procesie destylacji, droższe odmiany są postarzane leżakując w drewnianych beczkach.
Limonka jest owocem cytrusowym pochodzącym prawdopodobnie z Azji. Limonka zawiera spore ilości bioflawonoidów które chronią nas przed działaniem wolnych rodników. Sok z limonki wspomaga działanie układu pokarmowego poprzez wpływ na rozrzedzenie żółci produkowanej przez woreczek żółciowy, żółć emulguje tłuszcze zawarte w pożywieniu i pomaga je trawić. Limonka jest owocem niskokalorycznym oraz zawiera dużo błonnika pokarmowego, który wpływa na pracę naszych jelit oraz pomaga obniżyć poziom cholesterolu frakcji LDL.
Podsumowując drink alkoholowy caipirinha to dobry pomysł na imprezę w gronie znajomych jako aperitif. Brazylijski drink możesz przygotować także na bazie wódki lub rumu. Aperitif ma za zadanie pobudzić nasze kubki smakowe i rozbudzić nasz apetyt.
Alergeny w caipirinha
Lista alergenów dla caipirinha przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na caipirinha
Wartości odżywcze caipirinha
Drinki na bazie alkoholu są wyrobami wysokokalorycznymi. Powinniśmy ograniczać spożycie alkoholu w naszej diecie. Słodkie drinki z dodatkiem cukru zamień na wytrawne wino.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.