Baklava
- Ciasto filo (250 g)
- Cukier (50 g)
- Masło (100 g)
- Miód (100 g)
- Orzechy włoskie (150 g)
Przepis na baklavę krok po kroku
Orzechy drobno posiekaj i wymieszaj z cynamonem oraz cukrem. Całość podziel na 3 mniej więcej równe części.
Masło roztop w garnku na małym ogniu.
Ciasto filo pokrój na prostokąty dopasowane rozmiarem do blaszki, jakiej użyjesz do upieczenia baklavy.
Za pomocą pędzelka posmaruj blaszkę roztopionym masłem. Następnie połóż pierwszy arkusz ciasta i posmaruj je masłem, przykryj kolejnym arkuszem i znów posmaruj masłem. Czynność powtórz aż na dolnej warstwie znajdzie się 8 arkuszy ciasta.
Ciasto filo posmarowane masłem posyp równomiernie mieszanką orzechów, na wierzch połóż arkusz ciasta, posmaruj go masłem, połóż jeszcze jedne arkusz i posmaruj go masłem. Następnie ciasto posyp mieszanką orzechową. Czynność powtórz jeszcze raz.
Na wierzch orzechów połóż arkusz ciasta filo, posmaruj go masłem - czynność powtórz, aż na wierzchu ciasta znajdzie się 8 arkuszy ciasta filo. WIerzch ciasta filo posmaruj również masłem.
Tak przygotowane ciasto pokrój na mniejsze kawałki. Upewnij się, że ciasto jest dokładnie docięte.
Ciasto piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C przez około 25 minut.
W tym czasie do rondelka wlej wodę (mniej jak pół szklanki), dodaj miód, sok z cytryny oraz skórkę z cytryny. Całość gotuj około 10 minut.
Upieczoną baklavę polej przygotowanym syropem cytrynowym.
Ciasto pozostaw do ostygnięcia. Jego wierzch możesz udekorować posiekanymi orzechami.
-
Blok czekoladowy
-
Baklawa
-
Ciasto z bananami
-
Orzechowiec
-
Marcepan
-
Ciasto kinder bueno
-
Strucla makowa
-
Migdałowiec
-
Ciasto lion
-
Ciasto z płatków owsianych z jabłkiem i gruszką
-
Ciasto królewiec
-
Ciasto maxi king
-
Ciasto królewicz
-
Ciasto marchewkowe Thermomix
-
Ciasto z orzechami włoskimi
-
Babka wielkanocna wilgotna
-
Ciasto kawowe
-
Biszkopt orzechowy
-
Ciasta z orzechami
Więcej informacji na temat baklavy
Baklava z ciasta filo to doskonała propozycja na smaczny deser, która jest rozpowszechniona w wielu regionach świata. Kuchnia turecka, grecka czy bułgarska - to właśnie z tych kuchni wywodzi się to smaczne danie. Przepis na baklavę turecką jest bardzo prosty, dlatego do jego przygotowania nie potrzebujesz dużego doświadczenia w kuchni. Aby wykonać baklavę niezbędne będą Tobie następujące produkty spożywcze: ciasto filo, cukier, masło, miód, orzechy włoskie, skórka z cytryny, sok z cytryny oraz cynamon.
A więc jak przygotować deser baklava? Orzechy posiekaj i wymieszaj z cynamonem oraz cukrem. W blaszce ułóż kilka warstw ciasta filo posmarowanego masłem, następnie posyp częścią orzechów, którą przełóż ciastem filo posmarowanym roztopionym masłem. Czynność powtórz kilka razy, do momentu wykorzystania wszystkich składników. Następnie nieupieczone jeszcze ciasto pokrój w blaszce na mniejsze kawałki. Kolejnym krokiem jest upieczenie ciasta w nagrzanym piekarniku. W czasie pieczenia przygotuj sos z wody, miodu, soku z cytryny oraz skórki z cytryny. Tak przygotowaną baklawę podawaj w syropie cytrynowym. Gotowy deser możesz udekorować pistacjami.
W orzechach słodkich znajduję się spore ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie układu krążenia. Kwasy te obniżają poziom cholesterolu LDL, działają przeciwzapalnie oraz zmniejszają ryzyko powstawania zakrzepów. W orzechach tych znajdziemy również spore ilości fosforu, który poprawia pracę mózgu (spożywanie orzechów szczególnie zalecana jest dla osób uczących się).
Podsumowując baklawa orzechowa to doskonałam propozycja na smaczny deser pochodzący z kuchni tureckiej. Pamiętaj jednak, że ciasto to będzie dość kaloryczne, dlatego uważaj na jego ilość w swoim jadłospisie. Baklawa świetnie smakuje na zimno, dlatego warto przed podaniem dobrze ją wystudzić. W jej składzie znajdziemy orzechy, które posiadają wiele składników mineralnych i witamin, które korzystanie wpływają na nasze zdrowie.
Alergeny w baklavie
Lista alergenów dla baklavy przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- ciasto filo
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
Wartości odżywcze baklavy
Energia i białka
(65g)
Węglowodany
(65g)
Tłuszcze
(65g)
Witaminy
(65g)
Składniki mineralne
(65g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.