Wino z truskawek
- Truskawki (5000 g)
- Cukier (4000 g)
Przepis na wino z truskawek krok po kroku
Umyj owoce, odszypułkuj i przełóż je do słoja.
Rozpuść cukier w 6,5 l wody w garnku, następnie nieco ostudź.
Drożdże i pożywkę wymieszaj z cukrowym syropem, a następnie przelej do słoja.
Słoik lub baniak zamknij korkiem z rurką.
Wino powinno fermentować około 4 miesięcy.
-
Wino z winogron
-
Wino z wiśni
-
Wino z dzikiej róży
-
Wino grzane
-
Wino z aronii
-
Wino ryżowe
-
Wino ze śliwek
-
Wino z czarnej porzeczki
-
Wino z czereśni
-
Wino z mirabelek
-
Wino z malin
-
Wino z czerwonej porzeczki
-
Wino z czarnego bzu
-
Wino z winogron przepis 20l
-
Wino z gruszek
-
Wino pomarańczowe
-
Wino z jabłek
-
Wino z pigwy
-
Wino domowe
Więcej informacji na temat wina z truskawek
Wino z truskawek to świetna opcja dla wszystkich miłośników pysznych domowych trunków. Jest smaczne, proste i niezwykle aromatyczne. Najlepiej smakuje latem.
Przepis na wino z truskawek to doskonały pomysł na naprawdę ciekawy domowy trunek. Dowiesz się, z niego ile cukru należy dodać, by było naprawdę smaczne, jednak niemdłe. Truskawki to owoce, które są niezwykle popularne. Nic dziwnego, zachwycają wspaniałym, słodkim smakiem, a mają też niski indeks glikemiczny i mało kalorii. Świetnie sprawdzają się na diecie odchudzającej. To także prawdziwa bomba cennych składników. Truskawki, choć mało się o tym mówi, zawierają naprawdę sporo witaminy C, która jest potężnym antyoksydantem, chroniącym organizm przed skutkami stresu, a także szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Im więcej jej w menu, tym lepiej, a truskawki dostarczają jej naprawdę sporo. Truskawki zawdzięczają swój piękny kolor barwnikom, których koncentrat znajdziemy właśnie w winie. Dzięki temu ten przepis jest doskonałym wyborem, dla tych, którzy chcą nieco osłodzić swoją dietę, a przy okazji zadbać o siebie.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić wino z truskawek, które będzie pyszne, a przy okazji dobre dla zdrowia, to ten przepis stanowi najlepsze rozwiązanie dla ciebie. To tradycyjne letnie wino będzie doskonałym wyborem na wszelkiego rodzaju uroczystości. Choć obecnie wybór win w sklepach jest naprawdę duży, to jednak domowe smakuje najlepiej. To dlatego, że ma odpowiednio wyważone proporcje, a przy okazji całość jest pełna smaku wspaniałych owoców. Najlepiej wybierać truskawki w sezonie, to z nich wino jest najwspanialsze. Można dostać je już pod koniec maja i w czerwcu, aż po sam lipiec. To właśnie wtedy są po prostu najlepsze. Zwykle jest ich też wtedy bardzo dużo. Dlatego ten przepis świetnie sprawdzi się na wykorzystanie wszelkich nadwyżek owoców. Jednak należy pamiętać, że nie nadadzą się do niego owoce zgniłe, czy spleśniałe, te należy wyrzucić, gdyż są przepełnione toksynami produkowanymi przez grzyby i pleśnie, więc będą niebezpieczne dla zdrowia. A w tym przepisie chodzi o to, by tego zdrowia sobie dodać.
Alergeny w winie z truskawek
Lista alergenów dla wina z truskawek przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
W przepisie na wino z truskawek nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- drożdże winiarskie, pożywka z witaminą b dla drożdży winiarskich
Wartości odżywcze wina z truskawek
Ten napój ze względu na dużą ilość alkoholu nie powinno gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(450g)
Węglowodany
(450g)
Tłuszcze
(450g)
Witaminy
(450g)
Składniki mineralne
(450g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.