Wino z aronii

Opublikowano: 28.04.2022 r., 8:58 | Autor: Magda Panek
Ulubiony
ikona podziel się Podziel się
Wino z aronii podane w kieliszku oraz szklanej butelce.
Wino z aronii
Wino z aronii to wspaniała propozycja na domowy napój alkoholowy. Wino jest bardzo aromatyczne i lekko cierpkie. Wino można przygotować w domu. Koniecznie wypróbuj nasz przepis na pyszne wino.
Przygotowanie 20 min
191 kcal
Kcal w porcji
120 g
Wielkość porcji
58
Indeks glikemiczny
Przepis wegański
Składniki dla 10 porcji
  • Aronia (2000 g)
  • Cukier 1 opakowanie (1000 g)
Liczba porcji:
Sprzęt kuchenny
balon na wino

Przepis na wino z aronii krok po kroku

Wsyp owoce do dużego garnka i zasyp cukrem (połową opakowania), rozgnieć je, przykryj naczynie gazą i odstaw w ciepłym miejscu.

Pozostaw owoce na 3 dni, aby się zmacerowały i puściły sok.

Przecedź owoce i powstały sok przelej do naczynia.

Wyciśnij pozostałe owoce dokładnie, aby uzyskać jak najwięcej moszczu.

W 1,5 litra wody rozpuść pozostały cukier, możesz ją podgrzać, aby lepiej się rozpuścił.

Wodę z rozpuszczonym cukrem wymieszaj z moszczem, wlej do balona fermentacyjnego i czekaj, aż powstanie wino.

Gotowe wino przelej do butelek, zakorkuj je i przechowuj w chłodnym miejscu.

Jak oceniasz przepis na wino z aronii
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 87,0% osób

Więcej informacji na temat wina z aronii

Wino z aronii to świetna propozycja na aromatyczne domowe wino owocowe. Wino nie jest trunkiem trudnym do przygotowania, wystarczy trzymać się kilku prostych zasad. Przepis na wino z aronii jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Wystarczy skrzętnie trzymać się przepisu. Do zrobienia wina z owoców potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: aronia, cukier, woda. Wino należy przygotowywać w specjalnym balonie do wina.

Jak zrobić wino z aronii? Aronie przed przygotowaniem wina powinno się zmrozić, co zapobiegnie gorzkiemu smakowi. Na początek bardzo dokładnie umyj owoce i wyczyść z szypułek. Wsyp owoce do dużego garnka i zasyp cukrem, rozgnieć je, przykryj naczynie gazą i odstaw w ciepłym miejscu. Pozostaw owoce na 3 dni, aby się zmacerowały i puściły sok. Przecedź owoce i powstały sok przelej do naczynia. Wyciśnij pozostałe owoce dokładnie, aby uzyskać jak najwięcej moszczu. W wodzie rozpuść cukier, możesz ją podgrzać, aby lepiej się rozpuścił. Wodę wymieszaj z moszczem i wlej do balona fermentacyjnego. Teraz nadszedł czas na fermentację, w balonie umieść rurkę, przez którą uciekać będzie powstałe podczas procesu powietrze. Fermentacja przebiega w temperaturze pokojowej, potrwać to może około 2-3 tygodnie. Jeśli z balona nie wydobywa się już uchodzące powietrze, oznacza to, że proces dobiegł do końca. Do zlania wina z balona użyj specjalnej rurki gumowej, jeśli chcesz, aby wino było klarowne, pamiętaj, aby przecedzić je przez gazę. Wino przelej do mniejszych butelek i przechowuj w chłodnym miejscu. Najlepiej, aby wino leżakowało przez 3-4 miesiące przed spożyciem.

Podsumowując najlepsze wino z aronii jest doskonałym domowym trunkiem na spotkania ze znajomymi lub leniwy wieczór w samotności. Domowe wino jest pyszne i tylko od Ciebie zależy, jak długo będzie ono leżakować i nabierać smaku. Aby przygotować wino najpierw musisz uzyskać moszcz z owoców aronii. To, ile cukru dodać do wina zależy od ilości owoców, z której przygotowujesz wino oraz czy chcesz, aby wino było mniej lub bardziej słodkie. Produkcja wina bez drożdży jest dużo łatwiejsza niż produkowanie go z ich dodatkiem. Proste wino to sprawdzony przepis na pyszny dodatek do obiadu. Receptura na wino to świetny pomysł na przygotowanie trunku dobrej jakości.

Alergeny w winie z aronii

Lista alergenów dla wina z aronii przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na wino z aronii

Wartości odżywcze wina z aronii

na 100g gotowej potrawy

Wino z aronii to domowy trunek, którego nie powinny spożywać osoby poniżej 18 roku życia. Wina nie powinny spożywać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Wino jest dość kaloryczne i nie zawiera żadnych składników odżywczych.

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(120g)
Energia (kcal)
159.67
191.60
Białko (g)
0.93
1.12

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(120g)
Węglowodany (g)
39.60
47.52
Błonnik (nieprzyswajalne) (g)
3.53
4.24

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(120g)
Tłuszcz (g)
0.44
0.53
Tłuszcze nasycone (g)
0.44
0.53
Tłuszcze nienasycone (g)
0.00
0.00
Szacunkowy indeks glikemiczny wina z aronii 58
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Szacunkowy koszt przygotowania wina z aronii

Koszt składników
162.50
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Aronia
2000 g
16.00
Za 200,0 g
Liczba opakowań 10
160.00
Za 2000 g
Cukier
1000 g
1 opakowanie
2.50
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
2.50
Za 1000 g
Koszt składników
162.50