Obiad przy refluksie
-
Zupa ryżowa
Bardzo łatwa, dietetyczna i lekka zupa ryżowa z kurczakiem i marchewką to danie świetne na obiad dla dzieci i seniorów. …
15 + 60 min łatwy 6 978 kcal -
Marchwianka
Marchwianka to zupa, która uratowała niejeden bolący brzuch. Jest niezwykle lekkostrawna, a przy tym bardzo pożywna. Można ją podawać nawet …
20 + 45 min łatwy 4 314 kcal
-
Ryżanka
Ryżanka to zupa na bazie ryżu i marchewki, która jest niezwykle delikatna dla żołądka. Jej przygotowanie jest banalnie proste, a …
20 + 40 min łatwy 4 208 kcal
Obiad przy refluksie - przepisy
-
Łosoś na parze
Łosoś ugotowany na parze to danie, które pomimo swojej prostoty jest niezwykle smaczne i zdrowe. Jeśli zastanawiasz się jak przygotować …
5 + 15 min łatwy 1 268 kcal -
Potrawka z kurczaka
Potrawka z kurczaka z ryżem lub z ziemniakami to idealny przepis na lekkostrawne danie, które możesz podawać małym dzieciom, ponieważ …
20 + 30 min łatwy 3 240 kcal -
Zupa ryżanka
Zupa ryżanka to niezwykle prosty sposób na pyszną i lekkostrawną potrawę, która na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom prostoty …
20 + 40 min łatwy 4 202 kcal
-
Kluski lane
Kluski lane to tradycyjny dodatek do zup, który nigdy się nie nudzi. Są pyszne, łatwe i naprawdę smaczne. Do ich …
10 + 5 min łatwy 2 182 kcal
-
Kluski leniwe z ziemniaków
Kluski leniwe z ziemniaków to tradycyjne polskie danie. Koniecznie wypróbuj nasz prosty przepis i przygotuj to pyszne danie na obiad. …
30 + 7 min średni 6
-
Rosół z kury
Rosół z kury to najpopularniejsza, najczęściej przygotowywana polska zupa. Domowy, pyszny rosół z makaronem to klasyczny, tradycyjny posiłek w większości …
30 + 180 min łatwy 6 352 kcal
-
Pulpety z kurczaka
Pulpety z kurczaka to świetny pomysł na obiad dla całej rodziny. Będą one odgrywać główną rolę podczas Twojego obiadu i …
30 + 20 min łatwy 4 178 kcal -
Kurczak w potrawce
Kurczak w potrawce to pyszne, łatwostrawne danie. Będzie to idealne rozwiązanie, jeśli potrzebujesz smacznego obiadu, a w Twojej lodówce jest …
15 + 20 min łatwy 4 462 kcal -
Ryż z jabłkiem z cynamonem
Ryż z jabłkiem i cynamonem to doskonała propozycja na smaczny deser lub danie obiadowe na słodko podawane dla dzieci na …
20 + 20 min łatwy 4 217 kcal
-
Zupa koperkowa z pulpetami
Zupa koperkowa z pulpetami to bardzo dobry pomysł na bardzo aromatyczną zupę. Prosty przepis na pyszną zupę przygotować można z …
15 + 30 min łatwy 10 167 kcal -
Klopsiki w sosie koperkowym
Klopsiki w sosie koperkowym to danie szczególnie popularne wśród młodych smakoszy. Te pyszne kulki z mięsa mielonego w delikatnym sosie …
20 + 40 min łatwy 4 217 kcal
-
Pulpety na parze
Pulpety na parze to idealny pomysł na szybki i zdrowy posiłek. Tak przygotowane mięso jest niezwykle lekkostrawne i delikatnie. Można …
15 + 20 min łatwy 4 249 kcal -
Placki ziemniaczane z twarogiem
Placki ziemniaczane z twarogiem to jedna z mniej znanych wersji tego pysznego dania. Warto po nie sięgnąć, gdy już znudziły …
30 + 30 min łatwy 4
-
Pieczony dorsz z batatami i surówką z marchewki i jabłka
Pieczony dorsz z batatami i surówką z marchewki i jabłka to świetna propozycja na domowy obiad. Danie możesz przygotować dla …
10 + 40 min łatwy 1 439 kcal -
Kluski leniwe z serem
Kluski leniwe z serem to świetna opcja dla wszystkich, którzy kochają proste dania, zwłaszcza w słodkiej odsłonie. Kluski robi się …
20 + 10 min łatwy 2 555 kcal
-
Indyk na parze
Indyk na parze to opcja idealna dla wszystkich, którzy kochają mięsne dania, ale wciąż chcą odżywiać się zdrowo i odżywczo. …
20 + 30 min łatwy 2 114 kcal -
Pierogi leniwe
Pierogi leniwe przygotowuje się bardzo szybko. Uwielbiają je nie tylko dzieci, ale też dorośli. Można je podawać z wieloma dodatkami, …
45 min łatwy 2 416 kcal
-
Kluski leniwe
Kluski leniwe to świetny pomysł na szybki obiad na słodko. Robi się je naprawdę ekspresowo, a ich smak zachwyca nie …
25 + 10 min łatwy 4 276 kcal
-
Placki ziemniaczane bez cebuli
Puszyste placki ziemniaczane są pyszne w każdej odsłonie i pokochają je dosłownie wszyscy. Wystarczy 15 minut, a zdrowy i pożywny …
20 + 10 min łatwy 10 151 kcal
-
Kopytka z dyni
Kopytka z dyni można zjeść na słono lub na słodko. Dobre będą zarówno z cebulką, jak i z masłem, cukrem …
45 + 25 min łatwy 5 265 kcal
-
Kopytka leniwe
Kopytka leniwe to doskonała alternatywa dla ziemniaczanych klusek. Te robione są z twarogu, dzięki czemu mają więcej białka, a przy …
15 + 10 min łatwy 2 579 kcal
-
Kopytka z batatów
Kopytka to jedno z tradycyjnych dań kuchni polskiej. Przygotowywane jest z gotowanych ziemniaków, które następnie są mielone i łączone z …
90 + 80 min łatwy 2 541 kcal
Obiad przy refluksie - co to jest?
Refluks żołądkowo-przełykowy jest nieprzyjemnym schorzeniem polegającym na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Efektem tej choroby może być stan zapalny przełyku. Dobrym sposobem na ograniczenie, a nawet wyeliminowanie objawów refluksu jest dieta refluksowa. Dania przy refluksie nie mogą być tłuste i ostro przyprawione. Obiad przy refluksie powinien składać się z lekkich zup na bulionie, dań gotowanych, duszonych lub pieczonych w rękawie do pieczenia, miękkich warzyw, chudego mięsa, dań z ryżem lub makaronem. Należy wyeliminować przepisy na dania obiadowe smażone i ostro przyprawione.
Obiad przy refluksie - proste dania obiadowe bezpieczne przy refluksie
Refluks jest nieprzyjemną dolegliwością, która mocno uprzykrza życie, jeśli zdarza się często. Dieta, nawyki żywieniowe i tryb życia mogą nasilać objawy refluksu. Dlatego też warto wiedzieć co jeść a czego nie jeść przy refluksie. Zastanawiasz się, co na obiad przy refluksie? Pomagamy zaplanować jadłospis dla chorych na refluks. Przedstawiamy proste przepisy na bezpieczne dania obiadowe, które nie wywołają refluksu.
Dieta refluksowe - co na obiad przy refluksie
Co to jest refluks - objawy i przyczyny
Refluks żołądkowo przełykowy polega na zarzucaniu kwaśnej treści żołądka do przełyku. Schorzenie to pogarsza jakość życia. Efektem refluksu mogą być także stany zapalne przełyku.
Objawy refluksu:
- zgaga,
- uczucie pieczenia w klatce piersiowej,
- zarzucanie wsteczne kwaśnej treści do ust,
- puste odbijania.
Przyczyny refluksu mogą być bardzo różne i nie zawsze są znane. Refluks może pojawiać się przejściowo lub być zjawiskiem przewlekłym. Niektóre przyczyny są zależne od człowieka i można im zapobiegać. Najbardziej typowym jest stres lub rozciągnięcie się żołądka po obfitym posiłku, kiedy to dochodzi do spontanicznej relaksacji dolnego zwieracza przełyku. Do refluksu może prowadzić także połykanie powietrza podczas szybkiego jedzenie. Dolegliwości tej sprzyja otyłość i palenie papierosów, brak aktywności fizycznej i nieprawidłowa dieta. Inne przyczyny refluksu, jak zaburzenia motoryki przełyku lub skrócenie długości zwieracza przełyku, są niezależne od człowieka.
Czy dieta refluksowa i odpowiednie przepisy są w stanie pomóc chorym na refluks
Leczenie refluksu polega na podawaniu inhibitorów pompy protonowej. Leczenie jednak nie zawsze pozwala na usunięcie objawów refluksu. Dlatego też bardzo potrzebna jest odpowiednia dieta wspomagająca. Jeśli u chorego nie doszło do zmian zapalnych przełyku, dieta refluksowa może przynieść zadowalające efekty. Do tej pory nie ma pewnych dowodów naukowych na to, że dieta i zmiany nawyków żywieniowych i trybu życia mogą wyeliminować objawy refluksu. Jednak otyłość i pewne nawyki żywieniowe sprzyjają wystąpieniu refluksu. Dlatego też dieta powinna być środkiem wspomagającym leczenie i stosowana przy konsultacji z lekarzem.
Osoby zmagające się z refluksem powinny także zadbać o odpowiednie nawyki żywieniowe, jak:
- ograniczenie masy ciała,
- unikanie przejadania się,
- więcej mniejszych posiłków w ciągu dnia,
- nie należy popijać posiłków dużą ilością płynów,
- ostatni posiłek 2 - 3 godziny przed snem.
Co jeść na obiad i jak zaprojektować jadłospis dla osoby cierpiącej na refluks
Jaka powinna być dieta refluksowa? Czy obiad przy refluksie powinien być lekkostrawny? Powinna to być przede wszystkim dieta zapobiegająca przybieraniu na wadze. Dla osób z refluksem zaleca się dietę lekkostrawną. Jednak nie jest to reguła, gdyż wiele osób z refluksem dobrze toleruje zwyczajne produkty spożywcze. Dieta powinna być indywidualnie dobrana przez dietetyka.
Czego unikać przy refluksie - produkty, które mogą wywołać refluks:
- czekolada,
- mocna herbata,
- kawa,
- alkohol,
- napar z mięty pieprzowej,
- tłuste mięso, ryby i wędliny,
- cebula (szczególnie surowa),
- szparagi,
- karczochy,
- produkty zawierające laktozę,;
- owoce cytrusowe, soki z tych owoców,
- pomidory i sok pomidorowy,
- ostre przypraw.
Niewskazane są takie produkty jak:
- chleb i kasze pełnoziarniste,
- frytki,
- chipsy,
- warzywa w occie,
- dania smażone i wędzone,
- nasiona, orzechy, pestki,
- słodycze,
- ciasto francuskie.
Co jeść przy refluksie:
- pieczywo pszenne,
- ryż, drobne kasze, makarony,
- warzywa gotowane,
- chude mięso i ryby,
- jajka,
- warzywa gotowane,
- oliwa, oleje roślinne, masło.
Przepisy na dania przy refluksie - jak zrobić bezpieczne dania obiadowe dla osoby z refluksem
Co powinien zawierać najlepszy obiad przy refluksie
Aby wiedzieć, jak robić bezpieczne dania przy refluksie, które nie będą wywoływać tego nieprzyjemnego odczucia, należy poznać najlepsze sposoby obróbki żywności oraz sposoby, których należy unikać.
Co na obiad przy refluksie:
- dania gotowane,
- dania duszone bez wcześniejszego obsmażania,
- dania pieczone w folii,
- lekkie zupy bez zasmażki i dużej ilości śmietany.
Jadłospis przy chorobie refluksowej nie może zawierać zawiesistych zup na mocnym wywarze z zasmażką i zabielane śmietaną. Należy unikać także tłustych i zawiesistych sosów oraz potraw smażonych i pieczonych w tradycyjny sposób. Należy również wyeliminować przepisy na potrawy o zdecydowanym smaku i ostro przyprawione.
Najlepsze przepisy na zupy przy refluksie
Dobrym daniem na obiad przy refluksie są lekkie, warzywne lub mięsne zupy. Nie mogą być jednak zbyt tłuste i zabielone zasmażką i śmietaną. Idealne będą lekkie zupy krem.
Zupy przy refluksie:
- rosół i bulion,
- krupnik,
- zupa krem z cukinii, dyni lub grzybów.
Doskonałym wyborem jest bulion, który wspomaga leczenie refluksu, czy zgagi. Na bazie bulionu możemy również ugotować wiele innych zup. Rosół zawiera prolinę, która wpływa na tworzenie się kolagenu dobrze działa na błonę śluzową żołądka. Natomiast glutamina naprawia komórki przewodu pokarmowego.
Na bazie rosołu wykorzystamy proste przepisy na zupy krem. Gotowane warzywa są idealne na problemy z refluksem. Zupy krem możemy ugotować także bez bulionu na bazie masła. Przy chorobie refluksowej warto zrezygnować z kostek rosołowych, lecz przygotować rosół samodzielnie, na przykład rosół wołowy według następującego przepisu:
Składniki dla 4 osób:
- Polędwica wołowa 400 g,
- Czosnek 8 g,
- Cebula 60 g,
- Marchewka 40 g,
- Pietruszka 200 g,
- Seler korzeniowy 120 g,
- Przyprawy: sól, pieprz, natka pietruszki świeża, ziele angielskie, lubczyk.
Mięso namocz w wodzie z solą przez 40 minut. Następnie opłucz, włóż do garnka ze świeżą wodą i gotuj 20 minut. Potem dodaj warzywa i przyprawy i gotuj jeszcze 3 godziny.
Proste przepisy na drugie danie przy refluksie
Jeśli zastanawiamy się co jeść przy refluksie na drugie danie, to dobrym wyborem będą wszelkiego typu risotta, kaszotta czy dania z makaronem. Jednak w przypadku problemów z refluksem sosów do makaronu nie podsmażamy na patelni, lecz dusimy. Aby udusić mięso lub warzywa na patelni, należy zalać je niewielką ilością wody i dusić na małym ogniu, pod przykryciem.
Dobrym pomysłem są polędwiczki wieprzowe z sosem podane z ryżem, kaszą lub ziemniakami. W tradycyjnym przepisie na polędwiczki duszone, mięso się podsmaża. W przypadku refluksu rezygnujemy z tego etapu. Mięso dusimy w garnku w sosie własnym z różnymi dodatkami jak warzywa czy grzyby. Dobrym sposobem przyrządzenia mięsa lub ryb dla osoby z refluksem jest pieczenie w rękawie do pieczenia.
Refluks powoduje nieprzyjemne odbijanie treści żołądkowej do przełyku. Nie ma dowodów naukowych, że dieta może wyleczyć refluks. Jednak wspomaga leczenia, a w niektórych wypadkach może wyeliminować objawy. Dietę ustalą się indywidualnie, lecz pownna zawierać dania lekkie, chude, gotowane lub duszone.