Sałatka a la cezar
- Piersi kurczaka bez skóry (300 g)
- Olej rzepakowy - 1 łyżka (10 ml)
- Pomidor (200 g)
- Sałata rzymska (200 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Jogurt grecki 0% tłuszczu - 3 łyżki (75 ml)
Przepis na sałatkę a la cezar krok po kroku
Kurczaka umyj, osusz i pokrój na ok. 2-centymetrowe kawałki.
Wymieszaj go z olejem, solą i pieprzem.
Smaż na patelni do czasu, aż mięso się zarumieni. Po tym czasie upewnij się czy nie jest surowy w środku i przełóż do miski.
Umyj pomidory i sałatę, a następnie pokrój je na mniejsze części. Dodaj do miski.
Obierz czosnek, przeciśnij przez praskę i wymieszaj z jogurtem. Dodaj do sałatki.
Więcej informacji na temat sałatki a la cezar
Jeśli masz ochotę na sałatkę cezar ale szukasz mniej kalorycznej wersji to mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie jakim jest sałatka typu cezar w wersji fit. Szczególnie polecana dla osób dbających o sylwetkę, odchudzających się czy tych, które ograniczają tłuste produkty na przykład ze względu na podwyższone stężenie cholesterolu we krwi. Co sprawia, że sałatka ala cezar zawiera do 700 kcal mniej, niż tradycyjna sałatka? Tajemnica tkwi w przemyślanym doborze składników i umiejętnym ich wkomponowaniu.
Tradycyjny sos w sałatce cesarskiej składa się głównie z majonezu i musztardy, które są wysokoenergetycznymi składnikami. Przekonaj się sam/a – jedna łyżka majonezu to prawie aż 170 kcal! Aby zmniejszyć kaloryczność sałatki, sos a la cezar proponujemy przyrządzić na bazie jogurtu. Najlepiej sprawdzi się jogurt grecki 0%, którego jedna łyżka dostarcza tylko 10 kcal. Duża różnica, prawda? Konsystencja jogurtu greckiego jest zupełnie inna, niż konsystencja zwykłego jogurtu naturalnego. Jest on bardziej puszysty ale również gęstszy. W połączeniu z przetartym przez praskę czosnkiem będzie smakował wyśmienicie i doskonale sprawdzi się jako zamiennik standardowego sosu.
Modyfikacja sosu może być jedyną zmianą jaką wprowadzisz, natomiast jeśli chcesz jeszcze bardziej ograniczyć ilość kalorii to możesz zrezygnować z dodatku grzanek. Dodatkowo, typowe jasne grzanki nie są polecane u osób z zaburzoną gospodarką węglowodanową, czyli u tych z cukrzycą, insulinoopornością czy hiperinsulinemią. W tych przypadkach lepiej się ich wystrzegać lub przygotować je własnoręcznie – prażąc na patelni bez tłuszczu, pokrojone na małe kawałki, pieczywo pełnoziarniste.
Sałatka a la cezar sprawdzi się jako przekąska czy jako składnik obiadu. Możesz ją zabrać na wynos do pracy czy na uczelnię albo zapakować dziecku na 2 śniadanie do szkoły. Jest też dobrym pomysłem na poczęstunek dla gości, którzy docenią jej ponadczasowy smak.
Koniecznie spróbuj sałatki z tego przepisu, bo być może okaże się, że jest to najlepsza sałatka cezar jaką dotychczas jadłaś/eś!
Alergeny w sałatce a la cezar
Lista alergenów dla sałatki a la cezar przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt grecki 0% tłuszczu
Wartości odżywcze sałatki a la cezar
Energia i białka
(400g)
Węglowodany
(400g)
Tłuszcze
(400g)
Witaminy
(400g)
Składniki mineralne
(400g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.