Rum z colą
- Rum - 2 kieliszki (100 ml)
- Cola (400 ml)
- Lód (200 g)
- Limonka (100 g)
Przepis na rum z colą krok po kroku
Do wysokiej szklanki wlej rum i colę, wymieszaj.
Dodaj do szklanki kostki lodu i pokrojoną w plastry cytrynę.
Więcej informacji na temat rumu z colą
Rum z colą to doskonała propozycja na prosty drink podczas spotkań ze znajomymi. Rum z colą to tradycyjny drink zwany inaczej cuba libre. Przepis na klasycznego drinka jest łatwy do zrobienia dlatego możesz od niego zacząć swoją przygodę z przygotowywaniem drinków. Do zrobienia tego drinka potrzebne Ci będą następujące składniki: rum, cola, kostki lodu i limonka.
Jak zrobić drinka rum z colą? Do wysokiej szklanki wlej rum i cole, wymieszaj. Limonkę umyj dokładnie i pokrój w plastry. Dodaj do szklanki lód i plastry cytryny.
Rum jest alkoholem wysokoprocentowym. Dawniej pijany był przez piratów i rabusiów. Jego historia sięga czasów antycznych przywieziony do Europy przez ludność Arabską. Powstaje dzięki fermentacji trzciny cukrowej lub melasy. Wyróżnia się pięć rodzajów rumu, każdy z nich ma inne walory smakowe oraz różną zawartość procentową alkoholu. Produkcja rumu zależy od miejsca jego pochodzenia. Rum przeważnie dojrzewa powyżej roku najczęściej w drewnianych beczkach. Kolor rumu w dużej mierze zależy od materiału naczynia w którym dojrzewał, rum dojrzewający w beczkach ma kolor ciemno brązowy. Natomiast rum dojrzewających w stalowych kadziach jest przeźroczysty. Rum może być także dodatkiem do kawy lub przyrządzić na jego bazie można Rumtopf czyli tradycyjne bawarskie owoce w rumie. Limonka jest owocem cytrusowym pochodzącym prawdopodobnie z Azji.
Limonka zawiera spore ilości bioflawonoidów które chronią nas przed działaniem wolnych rodników. Sok z limonki wspomaga działanie układu pokarmowego poprzez wpływ na rozrzedzenie żółci produkowanej przez woreczek żółciowy, żółć emulguje tłuszcze zawarte w pożywieniu i pomaga je trawić. Limonka jest owocem niskokalorycznym zawiera dużo błonnika pokarmowego, który wpływa na pracę naszych jelit oraz pomaga obniżyć poziom cholesterolu frakcji LDL.
Podsumowując szybki i dobry rum to świetny pomysł na drink podczas wieczoru z przyjaciółmi. Proporcje zależą od tego czy preferujesz słabsze czy mocniejsze drinki. Jeśli wolisz słabsze możesz dodać mniej alkoholu a więcej coli i limonki. Szybki do zrobienia trunek może pomóc rozpocząć przygodę barmańską.
Alergeny w rumie z colą
Lista alergenów dla rumu z colą przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na rum z colą
Wartości odżywcze rumu z colą
Drinki z dodatkiem alkoholu powinniśmy ograniczać w naszej diecie. Alkohol negatywnie oddziałuje na cały organizm. Staraj się go spożywać jak najrzadziej.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.