Kuchnia kubańska

Ilustracja: Kuchnia kubańska – najlepsze przepisy, charakterystyczne potrawy

Kuchnia kubańska powstała pod wpływem zarówno hiszpańskiej, jak i afrykańskiej czy też kreolskiej kuchni. Najpopularniejszym daniem na Kubie jest czarna fasola z ryżem, do której czasami dodaje się też mięso. Większość potraw Kubańczycy podają razem z pokrojonymi i usmażonymi platanami, czyli mączystymi bananami, które traktowane są na wyspie jak ziemniaki. Mieszkańcy Kuby zawsze potrafią ugotować „coś z niczego” – ta umiejętność związana jest z dużymi brakami produktów na wyspie oraz żywnością wydawaną na kartki.

Kuchnia kubańska – najlepsze przepisy, charakterystyczne potrawy

Kuchnia kubańska to bardzo proste przepisy na dania, które bazują na lokalnych produktach dostępnych na Karaibach. Potrawy kuchni kubańskiej są zatem egzotyczną mieszanką różnych smaków. Co ciekawe, Kubańczycy nauczeni są gotowania pysznych posiłków z „niczego”. Na Kubie nadal obowiązkowe są bowiem kartki na żywność, więc nie zawsze dostanie się to, co akurat potrzebne jest do ugotowania konkretnego dania. Jakie są najlepsze przepisy kulinarne na kubańskie potrawy? Dowiedz się więcej na ten temat!

Kuchnia kubańska – sprawdź najpopularniejsze potrawy kuchni kubańskiej

Czym tak naprawdę jest kuchnia kubańska?

Kubańczycy w swojej kuchni inspirują się przede wszystkim wpływami afrykańskimi, hiszpańskimi oraz kuchnią pozostałych karaibskich państw. Jako że na Kubie wciąż działa system kartkowy, Kubańczycy nie zawsze mają pod ręką wszystkie składniki do przygotowania wymarzonego dania. Właśnie dlatego nauczyli się gotować coś z… niczego! Mieszkańcy Kuby gotują od serca, a ich potrawy są naprawdę smaczne, sycące i aromatyczne. Nie sposób zapomnieć smaków, których doświadczyło się na tej słynnej karaibskiej wyspie.

Najbardziej tradycyjna na Kubie jest kuchnia chłopska jednogarnkowa. Dania kubańskie bazują głównie na czosnku, oregano, liściach laurowych oraz kminku. Do swoich potraw Kubańczycy często dodają także sofrito, a więc mieszankę cebuli z czosnkiem, oregano, pieprzem zielonym oraz mielonym. Sofrito potrafi nadać wszystkim daniom charakterystycznego posmaku (np. stekom mięsnym i gulaszowi). Większość dań na Kubie smaży się bądź gotuje na małym ogniu.

Co ciekawe, wiele potraw kubańskich przygotowuje się również z cytryną – zwłaszcza drób oraz „cięższe” mięso. Na Kubie bardzo ważne jest także dodawanie warzyw korzeniowych do potraw, np. taro i yuca. Do warzyw korzeniowych regularnie wlewa się także mojo – marynatę z oliwy z oliwek, cebuli, czosnku, soku z cytryny, kminu oraz wody.

To jedzą Kubańczycy!

Na śniadanie spożywa się jasne pieczywo (tylko takie jest na Kubie dostępne) z serem, szynką lub dżemem z gujawy, a także omlety i świeże owoce. Wszystko zapija się kawą z mlekiem lub świeżo wyciskanymi sokami z owoców. Warto dodać, że nie jest to śniadanie „typowego Kubańczyka”. Wszystkie te produkty jedzą turyści – mieszkańcy Kuby bardzo rzadko spożywają bowiem śniadanie. Jeśli już ktoś śniadanie zajada, najprawdopodobniej jest to zwykły omlet.

Jeśli chodzi o kubański obiad, najczęściej spożywa się ryż z fasolą – jest to typowe danie nie tylko kubańskie, ale i kreolskie. Ryż z fasolą, która w przypadku Kuby jest czarna, to podstawowe jedzenie mieszkańców. Oczywiście w kuchni kubańskiej nie brakuje ryb i owoców morza, a także mięs. Trzeba jednak dodać, że są one rzadko dostępne dla zwykłych Kubańczyków. Produkty jedzą więc z reguły turyści. Mieszkańcy Kuby jedzą mięso od święta – zwłaszcza wołowinę, której na wyspie naprawdę brakuje. Czy Kubańczyk może wobec tego wyhodować bydło i przyrządzić z niego wieprzowinę dla całej rodziny? Otóż nie, ponieważ bydło jest rejestrowane. Za jego zabicie lub nielegalne hodowanie można otrzymać na Kubie nawet 20 lat więzienia!

Lista popularnych potraw kubańskich

  1. Ropa vieja (w tłumaczeniu na polski „stare ubrania”) – wołowina w sosie pomidorowym z siekaną papryką. Danie najczęściej podawane jest z ryżem.
  2. Mariquitas con mojo – smażone ciemne banany, które z reguły podaje się jako dodatek do głównego dania.
  3. Palamillo – stek wołowy podawany z kwaśną pomarańczą.
  4. Frijoles negros – bardzo gęsta zupa, która robiona jest z czarnej fasoli oraz wędzonego boczku.
  5. Ryby – najpopularniejsze na Kubie są morskie ryby pargo, które podaje się z grilla lub usmażone na patelni.
  6. Puerco asado – specjalność Kubańczyków, czyli pieczone na rożnie prosię. Danie najczęściej doprawiane jest sokiem z pomarańczy i aromatycznym czosnkiem.
  7. Ajiaco – gulasz z miksu mięs oraz warzyw. 
  8. Platano macho – smażone banany, będące mniej słodkie od tradycyjnych. Serwuje się je jako przystawkę.
  9. Moros y cristianos – gotowany ryż z aromatycznie doprawioną fasolą.
  10.  Tamal – danie jest meksykańskie, jednak chętnie jadane również na Kubie. Potrawa składa się z nadziewanego ciasta z mąki kukurydzianej, które gotować należy na parze po uprzednim owinięciu go liściem z kolby kukurydzy. 

Przepisy kulinarne na najsmaczniejsze potrawy kuchni kubańskiej

Co słodkiego można zjeść na Kubie?

Na Kubie uprawia się trzcinę cukrową, dlatego też nie ma mowy, że na wyspie nie znajdzie się cudownie słodkiego deseru! Kubańskie desery zaliczane są zdecydowanie do jednych z najbardziej słodkich na świecie. Oto kilka z nich, które naprawdę warto skosztować podczas pobytu na Kubie.

  • Flan – deser zbliżony jest do panna cotty. Składa się z jajek, mleka, a także cukru. Smak deseru najczęściej wzbogaca się również czekoladą, migdałami bądź wanilią. Niektórzy dodają do flan świeże owoce. Gdy deser podawany jest bez żadnych dodatków (samo mleko, jaja i cukier), określa się go „flan casero”. Można podawać flan zarówno na zimno, jak i na ciepło.
  • Turron – to blok nugatowy, który składa się z miodu, białek jaj i cukru, a także orzechów (najczęściej laskowe lub piniowe). Turron pochodzi z Hiszpanii, a dokładnie z miejscowości Alicante. Jak już wspominaliśmy, Kubańczycy mocno inspirują się kuchnią hiszpańską. Nic więc dziwnego, że turron przeniknął więc również do kubańskiej kultury jedzenia.
  • Capuchinos – są to ciasteczka „stożki”, które są niesamowicie żółte. Wszystko za sprawą składających się na nie żółtek, których w jednym ciastku jest naprawdę sporo. Capuchinos z zewnątrz powinny zostać polane syropem cukrowym – w takiej formie znaleźć je można w niemal każdej kubańskiej kawiarni.
  • Churros – podłużne pączki, które smaży się na Kubie na głębokim oleju. Churrosy podaje się najczęściej z cynamonem, cukrem, miodem bądź czekoladą.
  • Dulce de coco – smaczny deser z wiórków kokosowych oraz cukru.
  • Empanada de coco – pierożki smażone na słodko, w których środku znajdują się wiórki kokosowe lub kokosowe nadzienie.

Oprócz słodyczy, po posiłku spożywa się też świeże owoce albo sałatki owocowe. W takiej sałatce znaleźć można m.in. przepyszne mango, ananasy, papaję, grejpfruty, banany oraz pomarańcze. Świeże owoce to zdecydowanie jeden z najlepszych elementów, jakie do zaoferowania ma kuchnia kubańska.

Napoje w kuchni kubańskiej – alkohole, soki

Jednym z najpopularniejszych napojów na Kubie jest oczywiście Mojito, które składa się z kreolskiego białego rumu, wody gazowanej, soku z cytryny, cukru i lodu. Mojito ozdabiane jest miętą, która dodaje alkoholowemu napojowi specyficznego aromatu i smaku. Kolejnym drinkiem popularnym na wyspie jest Cuba Libre. To nic innego jak oczywiście słynny rum z colą! Oprócz tych dwóch drinków, na Kubie warto pokusić się również o napoje bezalkoholowe:

  • TuKola – jest to kubańska cola, która z całą pewnością nieźle zaskoczy niejednego fana tradycyjnej wersji kultowego, gazowanego napoju.
  • Malteda – to napój ze słodu, który na Kubie doprawia się skondensowanym mlekiem. Można porównać ten bezalkoholowy napój do naszego kwasu chlebowego. Malteda świetnie ugasi pragnienie i doskonale zastąpi piwo.
  • Cubita – najbardziej znana kawa na Kubie. Warto spróbować, zwłaszcza jeżeli ktoś jest prawdziwym smakoszem kawowym. Tego smaku nie sposób zapomnieć!
  • Sok z gujawy – gęsty i mocno orzeźwiający sok, który często sprzedawany jest w przydrożnych w budkach.

Warto zapamiętać, że na Kubie nie wolno pić wody z kranu, ponieważ nie jest ona zdatna do spożycia. Dlatego też, kupując soki i napoje na rogach ulic, nigdy nie bierze się tych z lodem! Nie wiadomo bowiem, czy lód nie został zamrożony z wody… lecącej w kranach. Jeśli chcesz koniecznie napić się lokalnego soku z owoców, możesz kupić zakręcany w butelce – smakuje równie wybornie, ale nie zaszkodzi zdrowiu.

Pozostałe przepisy kuchni kubańskiej

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto