Przepis na mojito drink krok po kroku

Składniki
  • Mięta 50 g
  • Rum biały 40 ml
  • Cytryna 30 g pół sztuki
  • Lód 40 g
  • Cukier trzcinowy 30 g
To będzie niezbędne
szklanka, łyżka

Do wysokiej szklanki włóż listki mięty i wsyp cukier. Ugnieć miętę razem z cukrem aby uwolniła olejki eteryczne. Dodaj pokrojoną w plastry cytrynę.

Dodaj do szklanki pokruszony lód. Wlej rum i dopełnij wodą gazowaną. Wymieszaj łyżką deserową lub słomką.

Mojito drink podany w przezroczystej szklance. Udekorowany jest listkami mięty.
Mojito drink
Koszt przygotowania dania
4.15 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
226 kcal
Liczba alergenów w daniu
brak danych
62

Mojito drink - cechy przepisu

Rodzaj dania:
Kuchnia:
Sposób przyrządzenia:
Przepis odpowiedni na:
  • Od autora
  • Wartości odżywcze
  • Alergie
  • Koszt potrawy
Od autora

Więcej o mojito drinku

Mojito drink to pyszny orzeźwiający koktajl. Mojito jest koktajlem, który powstał na Kubie. Przepis na dobry drink mojito jest bardzo prosty dlatego nie musisz mieć żadnego doświadczenia kulinarnego aby go wykonać. Do przygotowania tego popularnego drinka będą Ci potrzebne następujące składniki na mojito: świeża mięta, rum biały, cukier brązowy lub biały, cytryna, lód kruszony i woda gazowana.

Jak zrobić drinka mojito? W wysokiej szklance do drinków umieść listki mięty oraz cukier, ubij razem tak żeby mięta uwolniła olejki eteryczne. Następnie przygotuj kruszony lód, jest to bardzo proste wystarczy kostki lodu włożyć do woreczka strunowego, przykryć ściereczką i rozbić tłuczkiem do mięsa. Tak przygotowany lód włóż do szklanki, cytrynę pokrój w plastry i dopełnij szklankę wodą gazowaną.

Tradycyjny drink mojito przygotowywany jest z dodatkiem limonki. Składniki na mojito ewoluowały jednak i przygotowywany jest on z różnymi zamiennikami takimi jak gazowany napój cytrynowy zamiast wody gazowanej i cukru. Spotkać można się także z wersją bez dodatku alkoholu zwaną virgin mojito.

Mięta jest ziołem znanym od dawna dzięki swojemu działaniu leczniczemu. Mięta ma także szerokie zastosowanie w kosmetyce. Mięta jest cennym źródłem olejku eterycznego o nazwie mentol. Listki mięty są także źródłem flawonoidów, garbników a także żelaza i magnezu. Mięta ma działanie pobudzające łaknienie, wspomaga trawienie tłustych potraw, dlatego dodaje się ją do mięs lub do herbat wspomagających trawienie. Pomaga także w udrożnieniu dróg oddechowych w trakcie przeziębienia. Działa moczopędnie i bakteriobójczo.

Rum jest alkoholem wysokoprocentowym. Dawniej pijany był przez piratów i rabusiów. Jego historia sięga czasów antycznych. Powstaje dzięki fermentacji trzciny cukrowej. Wyróżnia się pięć rodzajów rumu, każdy z nich ma inne walory smakowe oraz różną zawartość procentową alkoholu.

Podsumowując alkoholowy drink idealnie orzeźwia nadaje się na imprezę lub w wersji bez alkoholu jako napój na gorące letnie dni. Domowe mojito z rumem możesz przygotować także z popularnym gazowanym napojem cytrynowym zamiast wody gazowanej. Proporcje na drinka nie są sztywno podane w zależności czy wolisz słabsze czy mocniejsze koktajle przygotuj go według swoich upodobań.

Wartości odżywcze mojito drinka

na 100g gotowej potrawy
Szacunkowy indeks glikemiczny mojito drinka 62
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w mojito drinku

Lista alergenów dla mojito drinka przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

Informacje o alergenach dotyczą tylko i wyłącznie głównych składników potrawy. Nie posiadamy informacji o alergenach zawartych w przyprawach tj. .

W przepisie na mojito drink nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:

  • mięta
Dane na temat potencjalnych alergenów w tych składnikach musisz wyszukać samodzielnie.

Cena przygotowania mojito drinka

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Mięta
50 g
Rum biały
40 ml
60.00
Za 700,0 ml
Liczba opakowań 1
3.43
Za 40 ml
Cytryna
30 g
pół sztuki
1.30
Za 180,0 g
Liczba opakowań 1
0.22
Za 30 g
Lód
40 g
5.00
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.20
Za 40 g
Cukier trzcinowy
30 g
5.00
Za 500,0 g
Liczba opakowań 1
0.30
Za 30 g
Liczba porcji:
Jak oceniasz przepis na mojito drink
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 0,0% osób