Koktajle

Ilustracja: Koktajle - przepisy, sposoby przygotowania, wartości odżywcze, porady

Koktajl, shake czy smoothie to napój stworzony przez połączenie różnych składników. Początkowo wymyślono przepisy na koktajle alkoholowe stanowiące mieszankę różnych trunków. Na bazie tego pomysłu popularne stały się koktajle mleczne z różnymi dodatkami oraz bezmleczne smoothie z warzyw i owoców. Przepisy kulinarne na bezalkoholowe koktajle szybko stały się modne, gdyż jest to zdrowy sposób na szybkie, proste, domowe śniadanie, kolację, czy też przekąskę. Koktajle bezalkoholowe robimy z mleka z dodatkami, jak owoce, czekolada, a nawet gryczanka.

Koktajle - przepisy, sposoby przygotowania, wartości odżywcze, porady

Potrawy i przepisy kulinarne fit stają się coraz bardziej modne, gdy prawie każdy ma problem z nadwagą. Modnym daniem śniadaniowym jest nie tylko gryczanka, czy też dietetyczne paszteciki, lecz także wszelkiego rodzaju koktajle i smoothie. Odpowiednio przygotowany koktajl, ze składników bogatych w witaminy i antyoksydanty, stanowi napój witaminowy, nie tylko pyszny, lecz także zdrowy.

Koktajle, szejki - dlaczego są tak popularne

Kto wymyślił koktajl alkoholowy i bezalkoholowy

Pierwsze przepisy na koktajle łączą się z napojami alkoholowymi, które stanowią mieszankę różnych trunków. Historia powstania koktajli jest owiana tajemnicą, jednak nazwa trunku wskazuje, że ma ona związek z walkami kogutów. Legendy mówią, że po imprezie stawiano wszystkim kolejkę, zaś gdy zabrakło trunków barman zlał resztki i przypadkiem powstał pyszny koktajl. Według innej legendy koguty pojono mieszanką resztek trunków, aby lepiej walczyły i okazało się, że napój ten smakuje także ludziom.

Koktajle alkoholowe upowszechniły się w XIX wieku i szybko zaczęły powstawać przepisy na różne, słynne mieszanki. Powstały też szkoły barmanów biegłych w mieszaniu trunków. Wytworzyła się cała kultura przyrządzania, podawania i picia koktajli.

Koktajle alkoholowe pije się na imprezach, w barach, czy w czasie spotkań towarzyskich. Jednak nie można powiedzieć, że są to napoje zdrowe i nadające się do spożywania na co dzień. Pomysł ten został wkrótce wykorzystany do robienia napojów bezalkoholowych, które robi się przez miksowanie lub potrząsanie, stąd nazwa shake. Wymyślono wówczas koktajl mleczny, czyli shake, który stał się głównym daniem śniadaniowym, bardzo modnym w USA. Następnie pomysł na koktajl posłużył do tego, aby tworzyć najróżniejsze zdrowe szejki.

Mleczny shake powstaje przez dodanie do mleka różnych dodatków, jak posiekane owoce, cukier, kawałki czekolady, kakao itp. Właściwie do shake możemy dodać wszystko co nam smakuje. Shake robi się w naczyniu do koktajli przez potrząsanie, tak aby składniki dobrze się zmieszały. Shake bez mleka, zrobiony z samych owoców, warzyw i ziół, nosi nazwę smoothie. Do jego wykonania potrzebny jest blender, który rozdrobni wszystkie możliwe owoce i warzywa.

Napoje witaminowe jako prosty sposób dostarczenia organizmowi witamin

Na fali walki z otyłością i prób wprowadzenia większej ilości warzyw do diety zaczęły powstawać przepisy kulinarne na zdrowe szejki z samych warzyw lub z warzyw i owoców. Odżywcze i smaczne napoje witaminowe okazały się strzałem w dziesiątkę, szczególnie dla osób, które nie lubią warzyw. Pyszne, domowe szejki z warzyw i owoców stały się sposobem na zwiększenie warzyw w diecie, szczególnie że koktajle są uwielbiane przez dzieci, które warzyw nie lubią.

Koktajle owocowe i warzywne stanowią bombę witaminową i zalecane są przez dietetyków dla dostarczenia organizmowi witamin, czy też aby odbudować zasoby organizmu po zimie. Owoce i warzywa są także głównym źródłem antyoksydantów.

Kiedy jest nalepszy czas na pyszne koktajle

Utarło się, że koktajle mleczne pije się głównie rano, na śniadanie. Koktajl mleczny, smoothie owocowy i gryczanka wpisują się w zdrowy trend na śniadanie fit. Dietetycy zalecają jadać owoce rano, dlatego też idealnym pomysłem na zdrowe śniadanie jest owocowy smoothie, przygotowany z różnych, sezonowych owoców.

Pyszne, domowe smoothie z owoców i warzyw, a szczególnie z warzyw, stanowi idealne danie na kolację. Wieczorem, szczególnie przed snem, lepiej nie jadać ciężkich potraw mięsnych, mącznych i ziemniaczanych, gdyż organizm nie zdąży ich strawić przed udaniem się na spoczynek. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest zdrowy koktajl warzywny, szczególnie że jest to danie proste i szybkie do zrobienia.

Koktajle z warzyw i owoców stały się także idealnym napojem bezalkoholowym na imprezę. Świetnie pasują do nich paszteciki. Atrakcją dziecięcego przyjęcia będzie koktajl mleczny lub owocowy z lodami lub bitą śmietaną i polany syropem lub posypany wiórkami czekoladowymi.

Na imprezę dla dorosłych można stworzyć pyszny koktajl fit z warzyw, owoców i różnych dodatków. Do tego można podać pyszne paszteciki. Pomysłów na proste i odżywcze koktajle owocowo warzywne jest bez liku i można zabłysnąć na imprezie modnym daniem fit.

Koktajl czy smoothie to również pomysł na szybkie danie domowe, kiedy chcemy zjeść coś na drugie śniadanie lub podwieczorek i chceny, aby było to nietuczące danie fit. Koktajle mleczne i smoothie sprawdzają się najlepiej w czasie upałów, kiedy to wspaniale orzeźwiają i odżywiają organizm.

Co jest zdrowsze: sok czy koktajl

Soki, najlepiej zrobione przy pomocy wolnoobrotowej wyciskarki, szybko się wchłaniają, nawadniają organizm i stanowią ogromną ilość wartości odżywczych. Natomiast koktajl to po prostu zblendowane owoce i warzywa. W odróżnieniu od soku, zawierają błonnik, dzięki czemu są bardziej sycące i mogą zastąpić pożywne śniadanie. Błonnik pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu i oczyścić organizm. Wyciskarka wolnoobrotowa do soków jest bardzo kosztowna, zaś nawet bardzo dobry blender do koktajli kosztuje znacznie mniej. Nawet najlepszy blender nie poradzi sobie z twardymi warzywami korzennymi, dlatego też do koktajli nie możemy dodać takich warzyw, jak na przykład marchewka czy burak.

Aby zrobić pyszny koktajl trzeba zaopatrzyć się w odpowiednio dobry blender. Zblendowanie miękkich owoców i warzyw nie stanowi problemu. Znacznie trudniejsze jest blendowanie twardych warzyw korzeniowych, z którymi blender raczej sobie nie poradzi. Jeśli chcemy dodać je do smoothie musimy najpierw zrobić z nich sok w sokowirówce lub zetrzeć je na tarce i dopiero wtedy dodać do smoothie i zmiksować.

Najciekawsze przepisy na koktajle bezalkoholowe

Przepisy na sycące szejki mleczne na śniadanie

Szejki mleczne pijemy najczęściej na śniadanie, kiedy to w naszym klimacie musimy zjeść coś pożywnego i sycącego, aby mieć siłę do pracy. Idealnie sprawdzają się napoje mleczne z dodatkiem owoców. Dobrym pomysłem jest dodanie do szejka otrąb lub płatków owsianych. Taki koktajl da nam energię na wiele godzin i sprawi, że nie staniemy się szybko głodni.

Świetnym dodatkiem do porannego szejka jest gryczanka, którą można zmiksować w szejku. Najlepiej sprawdzi się jasna kasza gryczana niepalona. Pojawiają się różne zdania na temat, czy używać kaszę gotowaną czy surową. Aby nie niszczyć wartości odżywczych kaszy gryczanej przez obróbkę termiczną, można do koktajlu dodać kaszę surową. Jednak musi ona zostać namoczona, najlepiej przez całą noc.

Dobrym dodatkiem do energetycznego koktajlu i smoothie są nasiona chia, które świetnie smakują a shake jest bardziej sycący. Pamiętaj jednak, że chia nie należy jeść bez namoczenia. Nasiona należy wcześniej namoczyć w wodzie przez kilka godzin. Aby wzmocnić włosy i skórę do koktajlu warto dodać siemię lniane.

Przeróżne dodatki do koktajli można zmiksować razem z nim, lub też dosypać do całości, aby uzyskać chrupiący koktajl, który zjemy łyżeczką. Dobrym dodatkiem są orzechy, wiórki kokosowe czy też bakalie.

Jakie mleko do koktajli

Bazą koktajli jest mleko. Może być to mleko świeże, mleko zsiadłe, oraz kefiry czy jogurty. Ponieważ chcemy, aby napój był jak najbardziej zdrowy, warto wybierać produkty bio, najlepiej z logo euro-liścia, które zapewniają ekologiczny proces produkcji mleka. Pyszną podstawą koktajli mlecznych jest również śmietana, jednak warto pamiętać, że jest ona kaloryczna i unikać jej powinny osoby odchudzające się.

Czy szejki mleczne muszą być z mleka? Niekoniecznie. Osoby z nietolerancją na laktozę nie muszą ich sobie odmawiać. Istnieje wiele napojów zastępujących mleko, na przykład: mleko kokosowe, mleko sojowe, mleko ryżowe, mleko migdałowe, mleko owsiane, mleko konopne i inne. Mleka roślinne mają różną zawartość białka i wapnia oraz innych składników mineralnych i witamin. Różnią się również smakiem. Dlatego też warto poeksperymentować jakie składniki najlepiej ci smakują.

Odżywcze bomby witaminowe z warzyw i owoców

Przygotowując zdrowe owoce i warzywa do smoothie warto wybierać te, które mają dużo witaminy C. Dobrze jest przy tym ograniczyć ogórki i rzodkiewkę, które posiadają peroksydazę, czyli enzym utleniający witaminę C.

W ostatnich czasach bardzo modny stał się tzw. “zielony szejk”, czyli napój ze zmiksowanych warzyw liściastych i zielonych owoców. Warzyw lisciaste są bogate w zdrowy chlorofil, witaminy i antyoksydanty. Napój ten ma również właściwości oczyszczające organizm i odchudzające.

Do zielonego szejku wybieramy wszystkie warzywa liściaste, a także zioła czy też jadalne chwasty. Przygotowanie takiego napoju wymaga jednak trochę wprawy i doświadczenia. Aby napój nie smakował jak trawa, warto dodać do niego owoce, które nadadzą smaku. Warto też dodać przyprawy jak kurkuma, cynamon, imbir czy kakao.

Pomysły na szejki imprezowe dla dorosłych i dla dzieci

Koktajl bezalkoholowy stanowi wspaniały pomysł na napój na imprezę dla dorosłych i dla dzieci. Jeśli chcemy zachwycić gości, warto zrobić smoothie wielowarstwowe, zachwycające różnymi kolorami owoców.

Wielowarstwowe smoothie zachwycają tworząc niemal tęczę w szklance. Składniki smoothie są dość gęste, dlatego nie mieszają się ze sobą. Aby jeszcze bardziej upewnić się, że kolorowe warstwy się nie zmieszają, warto przemrozić owoce i zmiksować je osobno w postaci zamrożonej. Następnie nalewamy warstwę po warstwie, układając je tak, aby uzyskać piękne, kontrastowe kompozycje kolorystyczne.

Pozostałe przepisy na koktajle

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto