Rosół z kaczki
- Piersi z kaczki ze skórą (500 g)
- Udko kacze (500 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Marchewka - 2 sztuki (100 g)
- Pietruszka - 1 korzeń (40 g)
- Natka pietruszki - 1 pęczek (40 g)
Przepis na rosół z kaczki krok po kroku
Mięso włóż do garnka i zalej 2 litrami wody.
Zagotuj, a następnie zmniejsz ogień na średni i gotuj ok. 40 min.
Warzywa obierz, pokrój w mniejsze kawałki i dodaj do zupy.
Dopraw i gotuj minimum 2 godziny na wolnym ogniu.
Podawaj z makaronem i/lub gotowaną marchewką i dużą ilością natki pietruszki.
-
Rosół z kury
-
Consomme
-
Wywar warzywny
-
Rosół wołowy
-
Rosół z perliczki
-
Rosół z królika
-
Rosół z indyka
-
Rosół z kurczaka
-
Rosół z gęsi
-
Rosół wegetariański
-
Rosół z kołdunami
-
Rosół z bażanta
-
Wegański rosół
-
Rosołek dla niemowlaka
-
Rosół wołowo drobiowy
-
Lane kluski na rosole
-
Rosół z gołębia
-
Rosół na skrzydełkach
-
Rosół
Więcej informacji na temat rosołu z kaczki
Rosół z kaczki to ciekawa alternatywa, dla tradycyjnego polskiego rosołu przygotowywanego najczęściej na mięsie drobiowym z kurczaka, ewentualnie z dodatkiem wołowiny. Rosół z gotowanym drobnym makaronem, marchewką i natką pietruszki to najpopularniejsza i chyba najczęściej przygotowywana domowa zupa, która wielu osobom kojarzy się z dzieciństwem, kuchnią mamy, czy babci. To idealne danie na obiad dla całej rodziny.
Rosół z kaczki ma jeszcze jedną, dodatkową zaletę - na jego bazie można przygotować każdą inną zupę, na przykład pomidorową, ogórkową, a także zupy typu krem. Ugotowane mięso i warzywa z rosołu można spożytkować w duchu zero waste, na przykład robiąc z nich pasztet, farsz do pierogów, czy pastę na kanapki.
Jak zrobić rosół z kaczki, aby był pyszny i smaczny? Wbrew pozorom jest to łatwiejsze niż się wydaje. Dobry przepis na rosół z kaczki, oprócz oczywiście mięsa (najczęściej z kaczki francuskiej) uwzględnia także warzywa z włoszczyzny, czyli marchew, pietruszkę, pora, selera oraz cebulę. Bulion z kaczki najlepiej przygotować z całej porcji rosołowej czyli korpusu, szyi i skrzydeł.
Dla uzyskania bardziej wyrazistego i charakterystycznego smaku i aromatu do bulionu można dodać także suszone grzyby. Kluczowa jest również odpowiedź na pytanie ile gotować rosól z kaczki. Tak naprawdę im dłużej tym lepiej, ponieważ im dłuższy czas gotowania tym bardziej wyrazisty smak i aromat rosołu. Dlatego warto, aby rosół z kaczki gotował się na wolnym ogniu nawet kilka godzin. Sam proces gotowanie jest bardzo prosty i nie wymagający nieustannego przebywania w kuchni i sprawdzania zawartości garnka. Najlepiej zacząć od ugotowania mięsa, następnie wystarczy dodać do niego umyte i pokrojone warzywa oraz przyprawy. Jakie przyprawy do rosołu z kaczki sprawdzą się najlepiej? Szczególnie dobrze komponują się ziele angielskie, liście laurowe, lubczyk, świeże pęczki natki pietruszki, lubczyku, czy koperku.
Jako dodatek do rosołu z kaczki najczęściej wykorzystuje się drobny makaron typu nitki.
Alergeny w rosole z kaczki
Lista alergenów dla rosołu z kaczki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na rosół z kaczki
Wartości odżywcze rosołu z kaczki
Aby uniknąć zbyt dużej ilości tłuszczu i kaloryczności zupy, należy wykorzystać mięso bez skóry, a przed podaniem odcedzić rosół przez sitko.
Energia i białka
(320g)
Węglowodany
(320g)
Tłuszcze
(320g)
Witaminy
(320g)
Składniki mineralne
(320g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.