Rillette
- Łopatka wieprzowa (700 g)
- Boczek wieprzowy bez kości (500 g)
- Smalec (150 g)
- Cebula - 1 szt (100 g)
- Wino białe wytrawne - 1 szklanka (250 ml)
- Ocet winny - 1 łyżka (15 ml)
Przepis na rillette krok po kroku
Kawałki mięsa umyj, oczyść z błonek i pokrój w małą kostkę.
W dużym garnku rozgrzej smalec. Dodaj do niego mięso. Podsmaż przez 2 minuty. Zalej mięso wodą, by całkowicie je przykryła. Dodaj przyprawy i podzieloną na cząstki cebulę. Gotuj przez około 2 godziny.
Po tym czasie usuń z garnka cebulę i liść laurowy wraz z zielem. Dodaj wino oraz ocet. Gotuj przez kolejne 2 godziny, by mięso pozostało bardzo miękkie, a ilość wody była nieznaczna.
Mięso wyciągnij z zalewy i pokrój je na bardzo drobne kawałki. Włóż je do słoika i zalej tłuszczem z zalewy.
Więcej informacji na temat rillette
Rillette to przepis na pyszny dodatek do kanapek, który oczaruje wszystkich miłośników mięsnych potraw. I choć wydaje się bardzo skomplikowane, wcale tak nie jest. Jego bazą jest mięso i wywar na nim gotowany. Pysznego smaku nadaje całości dodatek białego, wytrawnego wina, które wzmacnia aromat tego smarowidła. Prezentuje się naprawdę elegancko na kanapkach i świetnie komponuje się ze świeżym żytnim pieczywem i kiszonym ogórkiem. Choć istnieje wiele rodzajów tej pasty, ta wykonana z mięsa wieprzowego jest bardzo smaczna i rozkosznie miękka.
To smarowidło do chleba, które odmieni każdą kanapkę w przepyszne danie. Wystarczy odrobina rillette na chlebie, by poczuć jego wspaniały i oryginalny smak. To danie, które choć może się wydawać ciężkostrawne i nudne, wcale takie nie jest. Mięso podsmażone z dodatkiem tłuszczu staje się niezwykle miękkie, tak, że rozpływa się w ustach. W połączeniu z białym wytrawnym winem całość tworzy wspaniałą kompozycję smakową jak z najlepszych restauracji.
Przepis na rillettes jest dość prosty. Najważniejszym jego punktem jest przygotowanie dobrego wywaru, który choć potrzebuje długiego gotowania, tworzy później naprawdę wspaniałe danie, dlatego nie warto tego czasu skracać. Im dłużej gotowany będzie bulion, tym bardziej aromatyczna pasta z niego powstanie.
Choć wyglądem przypomina smalec, wcale nim nie jest. To francuskie smarowidło do chleba jest jednak jego świetną alternatywą. Można smarować nim kanapkę i układać na wierzchu swoje ulubione dodatki, jednak prawda jest taka, że rillette jest tak aromatyczne, że spokojnie można jeść je samodzielnie. Wcale nie trzeba przytłaczać jego smaku kolejnymi dodatkami.
Najlepiej robić je z wieprzowiny, gdyż to mięso jest dość tłuste. Tłuszcz wytapia się i tworzy miłą otoczkę dla całości. Ułatwia również rozsmarowywanie tej pasty. Nie warto zamieniać wieprzowiny na inne mięso, gdyż wtedy całość może wyjść zbyt sucha lub będzie za bardzo się rozpadać. Dobrze jest wybrać kawałek o dużej ilości mięsa, świetnie sprawdzi się łopatka, jednak można je zrobić również z karkówki. Ten francuski smalec na pewno przypadnie do gustu wszystkim smakoszom tradycyjnego jedzenia.
Alergeny w rillette
Lista alergenów dla rillette przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Wino białe wytrawne
- Ocet winny
Wartości odżywcze rillette
To nie jest zdrowy wybór ze względu na duży udział tłuszczów nasyconych i cholesterolu.
Energia i białka
(86g)
Węglowodany
(86g)
Tłuszcze
(86g)
Witaminy
(86g)
Składniki mineralne
(86g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.